Třebíč si letos připomene 20 let od zápisu svých památek na seznam UNESCO

Vložil
ČTK
03.01.2023 18:05
Třebíč

Třebíč - Třebíč si letos připomene 20 let od zápisu svých památek na sezam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V červenci 2003 se na něj dostala židovská čtvrť se hřbitovem a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa. Pro obě památky znamenal zápis mimo jiné výrazný nárůst zájmu turistů, loni jich bylo přes 43.000. Vyplývá to z informací mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisové a pracovníků městského kulturního střediska (MKS), které zajišťuje prohlídky v bazilice a Zadní synagoze.

"Vstup do UNESCO byl pro Třebíč v rozvoji turismu klíčový. Například v Zadní synagoze byl před rokem 2003 roční počet návštěvníků v průměru kolem 4000 turistů. V roce 2003 se návštěvnost zvýšila hned třikrát a roste každým rokem," uvedla Martakidisová.

Podle vedoucího třebíčských turistických informačních center měla bazilika loni 21.339 návštěvníků. Do Zadní synagogy jich zavítalo 22.172. V roce 2018 navštívilo každou z památek přes 18.000 návštěvníků, vyplývá z informací Národního informačního a poradenského střediska pro kultury. Navštěvovanější památkou na Třebíčsku je jen barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Hlavní oslavy zápisu se podle ředitelky MKS Nikoly Černé připravují na týden od 14. do 20. srpna. "Od pondělí do čtvrtka bychom chtěli otevřít zámecké příkopy u baziliky, kde bude takové malé historické městečko. Bude to ukázka toho, jak se dřív žilo. Odpoledne by tam vždy měly být workshopy," řekla Černá. První den oslav vyvrcholí zahajovacím koncertem na Podzámecké nivě. Koncerty nebo divadelní představení jsou plánované i na další dny. Prohlídky baziliky by měly zpestřit komentované prohlídky. Od pátku do neděle bude hlavním dějištěm oslav Podzámecká niva, kde se vždy v létě konají městské Slavnosti tří kápí.

Bazilika sv. Prokopa byla stavěná pravděpodobně mezi lety 1220 a 1260 v přechodném románsko-gotickém stylu. Její dnešní podoba je výsledkem řady úprav. V opatské kapli je ale dochovaná malířská výzdoba ze 13. století.

Židovská čtvrť s křivolakými uličkami vznikla na izolovaném území mezi křesťanským městem a vrchnostenským sídlem. Dnes patří k nejzachovalejším v Evropě, stojí v ní více než 120 domů. Nad čtvrtí leží židovský hřbitov s 3000 kamennými náhrobky.

První české památky se na seznam UNESCO dostaly v prosinci 1992, byly jimi historická centra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Nyní má Česko na seznamu 16 památek a v seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO má osm zápisů včetně výroby vánočních ozdob z foukaných skleněných perel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články