Pořadatel
Akademie der Künste

Místo konání
Hanseatenweg 10, Berlín, Německo

Začátek
pá 25.10.2024 14:00

Konec
ne 19.1.2025 19:00

Vernisáž
čt 24.10.2024 19:00

Odkaz
www.adk.de/?we ...
Výstavy

Německo

Berlín

Matthias Sauerbruch
Louisa Hutton
Tom Geister
sauerbruch hutton architects



Vložil
Petr Šmídek

zpět na článek
Od konce letošního října až do poloviny ledna příštího roku si můžete v berlínské Akademie de Künste prohlédnout obsáhlou výstavu “draw love build“ mapující pětatřicetiletou historii ateliéru sauerbruch hutton. Stejnojmenná výstava byla poprvé představena před třemi lety u příležitosti dokončení kulturního centra M9 v italském Mestre. V první polovině letošního roku sauerbruch hutton přichystali retrospektivní výstavu “drawing in space“ v berlínském Muzeu architektonické kresby, “kde se prostor stává kresbou a kresba prostorem a návštěvníci se doslova ocitali uprostřed napěťového pole mezi obrazem a sochou, povrchem a hloubkou.“ Na rozdíl od italské výstavy dostala expozice v AdK přívlastek “tracing modernities“ a vedle šesti desítek projektů sauerbruch hutton byla rozšířena o šestnáct děl ze rozsáhlých sbírek AdK. Kurátorem výstavy byl nizozemský architekt Dirk van den Heuvel z výzkumného sdružení „Architektonické archivy budoucnosti“ na Technické univerzitě v Delftu, který vedle prací berlínského ateliéru pomáhal vybírat z obsáhlého archivu AdK téměř sto let staré exponáty Ericha Mendelsohna, Hugo Häringa, Hanse Scharouna nebo Ludwiga Leo a jejich převážně ruční kresby staví je do nové perspektivy se současnými digitálními obrazy.
Ve výsledku se jedná o dvojitou výstavu, která se kromě monografického přestavení více než třicetileté tvorby sauerbruch hutton vypravuje také “po stopách moderny“, nabízí přímé srovnání s některými základními principy různých modernit a umožňuje vysledovat různé kontinuity, příbuznosti i odchylky. Obří archiv AdK (13 km regálů archiválií, 1,5 milionů fotografií, 650 000 různých médií, 75 000 uměleckých předmětů) slouží jako inspirace i referenční bod.
Název výstavy “kresli, miluj, stavěj“ je současně krédo, kterým se již více než tři dekády řídí v ateliéru sauerbruch hutton při realizaci trvale udržitelných a ojedinělých návrhů. Pojem “draw“ lze rovněž chápat jako čerpání podnětů z daného místa a zasahování do příslušného kontextu, pod slovem “love“ se ukrývá cíl obývat naši planetu udržitelným způsobem a “build“ se snaží vytvořit smyslově podnětná místa.
„Umožněním přístupu do archivu AdK pomohlo vytvořit překvapivé dialogy mezi architektonickými názory z první poloviny 20. století a současností. Přibližně sto let staré perspektivy tehdejší progresivní generace slouží jako inspirace a měřítko pro současnou architekturu, která se snaží řešit dnešní ekologické a sociální otázky. Výstava nabízí komplexní cestu, kterou mohou návštěvníci hlouběji prozkoumat prostřednictvím speciální počítačové aplikace, díky níž jsou okamžitě dostupné další doplňkové informace, jako texty, kresby, fotografie a filmy. Návštěvu výstavy tak lze libovolně uspořádat a tématicky nebo rozsahem každému přizpůsobit. Kromě toho je v samostatné místnosti promítán film “Sauerbruch Hutton Architekten“ od německého filmového režiséra Haruna Farocki (1944-2014) z roku 2013, který dokumentuje každodenní život a pracovní metody kanceláře. O nedělích se mohou rodiny připojit ke “Kunstwelten“, což je dětská dílna věnovaná vytváření městské krajiny. Výsledkem nedělních dílen je projekt “Biopolis - obytné město budoucnosti“.
Britsko-německo architektonický pár se seznámil při studiích na londýnské AA počátkem 80. let minulého století. Louisa Hutton následně sbírala pracovní zkušenosti v ateliéru Alison a Petera Smithsonových, zatímco Matthias Sauerbruch se rozhodl pracovat v kanceláři Rema Koolhaase, kde se především podílel na berlínském projektu bytového domu Checkpoint Charlie v rámci mezinárodní stavební výstavy IBA 87 v sousedství stejnojmenného hraničního přechodu mezi východním a Západním Berlínem. Po pádu Berlínské zdi a vítězství v soutěži na rozšíření hlavního sídla společnosti GSW (Veřejně prospěšnou společnost pro sídelní a bytovou výstavbu) se rozhodli trvale přestěhovat do Berlína, který po znovusjednocení Německa nabízel mnoho stavebních příležitostí a sauerbruch hutton posloužil jako pole, na němž si mohli vypiloval svůj pestrobarevný organicky tvarovaný rukopis.

Více informací >
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.