Hliníkové vs. dřevěné venkovní žaluzie: hliník je odolnější, dřevo zase pocitově teplejší

Vložil
Tisková zpráva
02.11.2020 19:40
Žaluzie NEVA s.r.o.

Většina venkovních žaluzií na trhu je vyrobena z hliníku, výjimečně se ale setkáte i s žaluziemi dřevenými. Kdy které zvolit, v čem se od sebe liší a jak je to s jejich údržbou?

Dřevěné žaluzie se hodí spíše do interiéru, kde nemusejí čelit dešti ani výkyvům teplot. Nabídka venkovních dřevěných žaluzií je proto velmi omezená. Přesto existují případy, kdy vám mohou přijít vhod.

Hliníkové lamely: nevyblednou, jsou pevné a odolné

Hliníkové lamely vynikají zejména svou odolností, barevnou stálostí a pevností. Vyrábějí se v několika tvarech, z nichž nejoblíbenější jsou typy Z a S, které do sebe při dovření těsně zapadají a výborně tak zatemňují.

Na odolné venkovní žaluzie z hliníku se specializuje například český výrobce žaluzií NEVA. Svým zákazníkům dokonce garantuje, že jeho žaluzie odolají i náročným klimatickým podmínkám. Proto jeho výrobky najdete v horkém Izraeli či Austrálii, ve větrném Nizozemsku i mrazivém Norsku.

Hliníkové žaluzie totiž
  • dobře odolávají větru i dešti,
  • nevyblednou ani po několika letech,
  • do interiéru propustí jen minimum světla
  • a do jisté míry fungují jako tepelná i zvuková izolace.
Vliv na vlastnosti hliníkových žaluzií má i povrchová úprava lamel. "Například my vyrábíme žaluzie ze špičkového hliníku ze Švýcarska. Ten je ošetřen svrchním lakem z polyuretanu a polyamidu, který vytváří krásnou strukturu a materiál dodatečně zpevňuje," říká Miroslav Sedláček, vedoucí konstrukce společnosti NEVA.

Hliníkové žaluzie mají dále tu výhodu, že se o ně nemusíte vůbec starat. Lamely nerezavějí, netrouchnivějí ani nechřadnou, jsou barevně stálé a odolné. Stačí jen, když je čas od času očistíte.

Rodinný dům v Izraeli s žaluziemi NEVA. Světlé lamely jsou v horku praktické, protože dobře odrážejí sluneční paprsky.

Dřevěné lamely: ladí s přírodními stavbami a materiály

Dřevěné venkovní žaluzie volí architekti díky jejich jemnému, hřejivému a přírodnímu vzhledu. Skvěle doplňují například celodřevěné stavby a nejčastěji se vyrábějí

  • z kanadské lípy,
  • sibiřské borovice
  • nebo libanonského cedru.
Jejich nevýhodou je však omezená nabídka lamel, protože dřevo nelze ohýbat tak dobře jako hliník. Zákazníci si tak musejí vystačit s tvarem C nebo s plochou variantou.

"Ze dřeva lamely typu Z a S nevyrobíte, navíc je musíte častěji čistit a ošetřovat lazurami, které dřevo chrání před vyblednutím, prasklinami nebo zlomy," vysvětluje Miroslav Sedláček z NEVY.

Dřevo totiž jako přírodní materiál pracuje a potřebuje pravidelnou péči. Lamely musíte ošetřovat speciálními lazurami, které obsahují impregnační složku a UV lak. Díky nim si dřevo uchová původní odstín a je odolnější vůči slunečnímu záření, větru i vlhkosti.

Pokud péči zanedbáte, dřevo se kroutí nebo vysychá a ztrácí pružnost. Většina výrobců doporučuje lakování alespoň jednou ročně.

Venkovní dřevěné žaluzie vyžadují péči.

Rozhoduje typ stavby

Dřevěné žaluzie můžete ošetřit i barevnou lazurou, se kterou změníte barvu lamel, ale viditelnou strukturu dřeva se suky zachováte. Právě to si pochvalují designéři, kteří po typické barvě dřeva netouží, ale chtějí zachovat jeho teplý a přírodní vzhled. Dřevěné žaluzie lidé také volí pro stínění celodřevěných pergol a altánů.

Hliníkové žaluzie vítězí u moderních domů. Architekti je navrhují do staveb, kde dominují přírodní prvky, jako jsou kámen nebo dřevěný obklad. Barvy lamel volí tak, aby ladily s fasádou a byly v souladu i s okolním prostředím. "Lidé hliníkové žaluzie volí zejména pro jejich vzhled, nenáročnost a odolnost, díky níž stínění bez jakéhokoli servisu vydrží více než deset let," doplňuje Miroslav Sedláček z NEVY.
0 komentářů
přidat komentář

Související články