Jak způsob montáže venkovních žaluzií ovlivňuje vzhled domu?

Vložil
Tisková zpráva
18.04.2021 18:50
Žaluzie NEVA s.r.o.

Způsob montáže venkovních žaluzií ovlivňuje, jak výrazný architektonický prvek na domě stínění vytvoří. Žaluzie totiž můžete nainstalovat nenápadně pod fasádu, pod krycí plech nebo přiznaně předsadit před fasádu. Přečtěte si, kdy se které řešení hodí a proč.


Na výběr máte ze tří způsobů montáže venkovních žaluzií:

1. Skrytá montáž pod fasádu nejméně naruší vzhled domu

Český výrobce venkovního stínění NEVA doporučuje volit montáž pod fasádu vždy, když to jde - většinou v případě novostavby nebo u generální rekonstrukce, kdy se nemusíte ohlížet na stav budovy. Skrytá montáž pod fasádu je z architektonického hlediska nejpraktičtější, protože nejméně naruší vzhled domu.

Kryt, do kterého žaluzie při vytažení zajíždí, se při ní umístí do připraveného prostoru ve fasádě nad oknem a veškeré kotvení i horní profil žaluzií se skryjí pod omítkou. Pokud chcete, aby exteriér stavby nerušilo vůbec nic, lze pod omítku schovat i vodicí profily žaluzií. K tomu slouží speciální kryt ISO-KASTL doplněný sendvičovými deskami, pomocí kterých se profily do fasády zapustí.

Skrytou montáž ale musíte zahrnout už do projektu, aby se stavba na instalaci žaluzií včas připravila. "Montáž pod fasádu se nám osvědčila nejlépe, protože kotvicí prvky jsou skryté a nenarušují architekturu domu. Na takové řešení ale dům připravujeme už v projektové dokumentaci, aby se stavba nachystala na zabudování vestavěných kastlíků," vysvětluje architekt Tomáš Lánský z Brossini Design.

Pokud na dům zvolíte skrytou montáž žaluzií pod fasádu, nainstalují montážníci do připraveného prostoru nad oknem kryt, do kterého žaluzie při vytažení zajedou, a veškeré kotvení skryjí pod omítku.

2. Instalace pod krycí plech je viditelná

Jestliže máte na starosti částečnou rekonstrukci klientova domu a instalace pod fasádu nepřichází v úvahu, ideálním řešením je dodatečná montáž venkovních žaluzií pod krycí plech.

Kotvení žaluzií pak sice není tak nenápadné jako v případě skryté montáže pod fasádu, ale zároveň nijak výrazně nevyčnívá.

Lakovaný plech se nainstaluje na rám okna či do stavebního otvoru a veškeré kotvicí prvky se zapustí do ostění nebo ukotví na rám okna. Navíc si zvolíte libovolnou barvu krycího plechu, aby k domu ladil nebo byl co nejméně viditelný.

Jedinou nevýhodou je, že kryt snižuje světlou výšku okna a částečně brání majitelům domu ve výhledu.

Typy montáže venkovních žaluzií: (zleva) pod fasádu, pod krycí plech a předsazená varianta.

3. Předsazená montáž před fasádu vytváří výrazný prvek

Pokud stav stavby nedovoluje ukotvit žaluzie pod fasádu ani krycí plech, zbývá instalace na fasádu. Všechny kotvicí prvky se umístí zepředu na dům a žaluzie se takzvaně předsadí před okenní otvor.

Tento způsob montáže je nejvýraznější, protože box s kotvením vystupuje z omítky a je robustním prvkem na fasádě domu. Hodí se proto spíše na technické stavby, kde masivnější prvky na fasádě nevadí.

Fasádní systém pak můžete přizpůsobit stylu budovy – například ve zmíněné NEVĚ vám vyrobí fasádní systémy v kulaté i hranaté variantě, takže vyberete tu, která ke stylu domu pasuje lépe.

"Předsazený systém před fasádu volíme jen v případě rekonstrukcí, kdy není možný zásah do překladu stavby – viditelný kastlík totiž naruší vzhled domu, takže se mu pokud možno vyhýbáme," doplňuje architekt Lánský.

Na techničtější stavby se robustnější předsazené žaluzie hodí.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob montáže, venkovní žaluzie vždy zahrňte do projektu. "Vyhnete se tak pozdějším nepříjemnostem s nedořešenými detaily na stavbě. Navíc pak může majitel domu zažádat o dotaci na stínění," radí Jan Gajdoš, specialista na venkovní žaluzie z NEVY.

Pokud byste měli ohledně venkovního stínění jakékoliv dotazy, domluvte si konzultaci přímo se specialisty z NEVY – stačí, když napíšete na e-mail [email protected].
0 komentářů
přidat komentář

Související články