Proč si vybrat rychloběžná vrata místo sekčních

Vložil
Tisková zpráva
19.06.2023 15:00
EFAFLEX – CZ s.r.o.

Vybrat ta správná vrata do svého provozu není zase tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je ale třeba věnovat pozornost všem nárokům a poctivě si zodpovědět několik zásadních otázek. Odpovědi vám napoví, jak se rozhodnout a která vrata vybrat – sekční, nebo ta rychloběžná? Které otázky byste tak určitě neměli vynechat?


  1. Kolikrát denně budete vrata otvírat?
  2. Vytápíte prostory, které jsou za vraty?
  3. Jaká je rychlost vrat?
  4. Jakou životnost vratových systémů nabízí jejich dodavatel?
  5. Jaká je poruchovost vybraných vrat?
  6. Jaký servis dodavatel vrat nabízí?
  7. Kolik to bude stát a jaké budou provozní náklady?
Proč jsou tyto otázky a zejména pak odpovědi tak důležité? Protože jen pokud si důkladně a zodpovědně projdete všechny odpovědi, můžete udělat rozhodnutí, které vás v budoucnu nebude stát zbytečné vícenáklady – ať už na servis, nebo na vlastní provoz. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé otázky a odpovědi podrobněji.

Kolikrát denně vrata otevíráte?

Zásadní otázka, kterou překvapivě řada investorů pomíjí. Každá vrata jsou konstruovaná na daný počet cyklů. Nejčastěji se udává jejich roční počet, který renomovaní výrobci garantují. Pokud máte nevytápěný sklad, který otevíráte jednou za čas, sáhněte po nejlevnějších vratech. To jsou ta sekční. Nejsou drahá, ale také nejsou konstruovaná na vysoké zatížení a hodí se tam, kde je obecně malý provoz. Pokud ale máte například logistické centrum nebo třeba sklad s vysokou obrátkou zboží, sekční vrata si nevybírejte. Proč? Jejich konstrukce není na takové zatížení připravená a často budete řešit servis (a s tím spojené náklady) a také jejich životnost, která se při vysokém zatížení počítá jen v nižších jednotkách let. Naproti tomu rychloběžná vrata EFAFLEX jsou při prvním nákupu sice dražší investicí, ale díky své životnosti, spolehlivosti a výdrži se v konečném součtu vyplatí. Pokud k prvotním nákladům na pořízení vrat přičtete i jejich provozní náklady v průběhu dalších let, jsou rychloběžná vrata jasnými vítězi. Není výjimkou, že správně servisovaná vrata EFAFLEX spolehlivě fungují i 20 let. To sekční vrata nedokážou.

Vytápíte prostory, které jsou za vraty? Jaká je rychlost vrat?

Tyto dvě otázky spolu úzce souvisí. Možná se ptáte, proč je rychlost vrat tak důležitá. Odpověď je jednoduchá a pro některé bude možná i překvapivá. Rychlost otevírání vrat má totiž zásadní vliv na klima ve vytápěných halách.

Princip je jednoduchý – pokud jsou vrata ve vytápěné hale otevřená déle, než je nezbytně nutné, uniká cenné, a především čím dál dražší teplo. Když dokážete vrata rychle zavřít, ušetříte. Zbytečným větráním navíc vytváříte klima, které může ohrožovat zdraví pracovníků uvnitř.

Rychlost vrat šetří peníze

Princip šetření je jednoduchý – čím rychleji otvírám (zavírám), tím více šetřím. A platí tam i přímá úměra, která se týká velikosti vrat – čím jsou vrata větší a čím častější otevírání, tím více rychlost vrat šetří náklady na energie. Nebo obráceně – čím pomalejší a větší vrata máte, tím více zaplatíte za zbytečné úniky tepla.

Dobře to vědí třeba ve firmě Holzpack, kde po instalaci rychloběžných vrat EFAFLEX došlo k výrazným úsporám při platbách za energie určené na vytápění hal. Hlavně se ale průměrná teplota v halách zvýšila o celých 10 stupňů, což oceňují zejména zaměstnanci firmy. Jak ve firmě Holzpack dokážou šetřit, si můžete přečíst zde. Ale nejen ve firmě Holzpack díky rychlosti vrat šetří. Také v jihočeském Jihostroji po rekonstrukci a osazení výrobní haly rychloběžnými vraty EFAFLEX platí za energie o třetinu méně, což je v době vysokých cen významná úspora. Chcete vědět více o tom, co udělali v Jihostroji? Klikněte sem.

Jak vyplývá z výše uvedeného, i v tomto srovnání "vyhrávají" rychloběžná vrata nad těmi sekčními. Rychloběžná vrata EFAFLEX dosahují rychlosti až 4 m/s, rychlost běžných sekčních vrat je 0,2 až 0,5 m/s. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním provedení a typu vrat, rychloběžná jsou ale vždy mnohem rychlejší než ta sekční.

Jakou životnost vratových systémů nabízí jejich dodavatel?

Důležitá otázka a ještě důležitější odpověď. Renomovaní výrobci, jako například EFAFLEX, nabízejí roční garanci daného počtu otevření a zavření vrat. Vždy záleží na konkrétním typu, ale minimální roční garance u tohoto výrobce je 100 tisíc cyklů ročně, což jsou stovky cyklů denně. U vyšších typových řad vratových systémů není výjimkou ani roční garance ve výši 250 tisíc cyklů (což jsou vyšší stovky cyklů denně). Samostatnou kapitolou jsou vrata pro robotické provozy, která zvládají několik cyklů za jednu minutu.

Jaká je poruchovost vybraných vrat? Jaký servis dodavatel vrat nabízí?

Další důležitý aspekt výběru. Rychloběžná vrata (při správném servisu) vydrží spolehlivě fungovat i dvacet let. Životnost běžných sekčních vrat se při vysokém zatížení počítá v jednotkách let. Sekční vrata jsou – na rozdíl od těch rychloběžných – také častěji poruchová. Každý nečekaný servisní zásah samozřejmě stojí peníze navíc, a pokud jsou tyto zásahy potřeba často, rostou i provozní náklady. V tomto bodě je třeba zohlednit i fakt, kdo případný servis provádí a jak rychle dokáže vyrobit náhradní díly. A i zde vše začíná už u výběru dodavatele vrat. Pokud si na počátku pořídíte ta nejlevnější vrata, ani sebelepší servis je nezrychlí. V případě vrat je při výběru servisní firmy třeba hledět na celou řadu faktorů - kde firma sídlí, jak širokou a dostupnou má síť poboček, kolik má techniků a jak erudovaní jsou, ale hlavně jaké nabízí servisní podmínky a rychlost zásahu. Kvalitní servis poznáte podle času dojezdu technika a garantované doby dodání náhradních dílů. Dobrým příkladem je i v tomto ohledu společnost EFAFLEX. Servis vrat provádějí technici, kteří jsou přímo zaměstnanci firmy a sídlí v pobočkách po celé republice. Většinu náhradních dílů dokážou vyrobit do 24 hodin a rychlost servisních zásahů je tak opravdu velmi vysoká.

Kolik to bude stát a jaké budou provozní náklady?

Vrata EFAFLEX jsou rychlejší a spolehlivější a mají delší životnost než konkurenční vrata. Prvotní investice ale může být vyšší než třeba u vrat sekčních. Na nákup průmyslových vrat je však třeba se dívat s vědomím jejich celého životního cyklu. Kromě investice do nákupu je dobré zohlednit i provozní náklady včetně životnosti vratového systému a jeho spolehlivosti. Zákazníky společnosti EFAFLEX se často stávají firmy, které při prvním nákupu vrat hleděly jen na cenu a daly přednost konkurenční nabídce. Po několika letech provozu – na základě zkušeností z běžné praxe – přecházejí k rychloběžným vratům i přesto, že původní vratový systém ještě nedosáhl hranice své životnosti. Nejčastějším důvodem jsou právě problematická spolehlivost vrat a neúměrně vysoké provozní náklady na opravy, které navíc zdržují každodenní provoz těchto firem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články