O studii Studie probíhala na dvou podlažích městského úřadu Sundbyberg blízko Stockholmu. Podlaží byla téměř identická se stejným umístěním, nábytkem a počtem pracovních míst. Lidé vykonávali podobný typ práce. Na stropy byly umístěny zvukovéabsorbéry s artikulační třídou 190. Studie se zúčastnilo celkem 151 zaměstnanců |
1. Přípravy zvukového prostředí
O víkendu došlo ke změně zvukového prostředí na obou podlažích, aniž by o tom zaměstnanci byli informování:
• Na 4. podlaží bylo ještě vylepšeno stávající již dobré akustické prostředí pomocí instalace stěnových absorbérů.
• Na 5. podlaží došlo k výměně poloviny stropních absorbérů, které byly nahrazeny tvrdými, zvuk odrážejícími panely s nižší kapacitou pohlcení zvuku.
2. Nahrazení lepších absorbérů za horší a opačně
Po třech týdnech byly akustické podmínky opět změněny. K výměně došlo o víkendu, kdy žádný ze zaměstnanců nebyl přítomen.
• Na 4. podlaží, kde bylo původně dobré akustické prostředí, došlo k výměně za horší absorbéry, které pohlcují méně zvuků a také zvuk odráží.
• Na 5. podlaží byly podmínky zlepšeny pomocí opětovné instalace kvalitních stropních a stěnových absorbérů.
3. Opětovná výměna absorbérů
Po třech týdnech došlo opět k výměně absorbérů, což znamenalo:
• 4. podlaží mělo opět své dobré akustické prostředí.
• 5. podlaží mělo opět své horší akustické prostředí.
Komfortní vzdálenost
Akustika v pracovním prostředí byla změřena několikrát během studie podle směrnice ISO 3382-3. Takto byla měřena vzdálenost zaměstnanců od zdroje hluku tzv. akustické pohodlí.
Studie ukázala, že lidé jsou skutečně silně ovlivněni zvukovým prostředím v open-space kancelářích. Komfortní vzdálenost (akustického pohodlí) byla velmi odlišná hlavně při šíření řeči:
Komfortní vzdálenost byla o 35% kratší na podlaží s lepší akustikou.
Jak lidé vnímali vyrušení zvuky
Vyrušení při bezprostřední blízkosti zdroje hluku
Vnímané vyrušení na delší vzdálenost
Vnímaná míra stresu
Přečtěte si celou studii
Studie byla provedena ve spolupráci s výzkumným ústavem Stress Research Institute ve Stockholmu pod vedením doktora Arama Seddigha na jaře roku 2014 v budově městského úřadu. Výsledky byly publikovány v publikaci Journal of Environmental Psychology v září 2015.
Přečtěte si a stáhněte celou studii na www.sciencedirect.com
Výzkumný ústav Stress Research Institute je národní výzkumné středisko pro výzkum kvality spánku, stresu a zdraví. Institut je součástí fakulty sociálních studií na Univerzitě ve Stockholmu (University of Stockholm). |