Vítkovické Futureum umělecky přetváří industriální minulost v udržitelnou budoucnost ve světle značek Zumtobel a Thorn

Vložil
Tisková zpráva
21.04.2023 17:35
Zumtobel Lighting

Ostrava


Společnost Zumtobel se podílela na přeměně zchátralých objektů Výklopny a Mlýnice v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovic v moderní uměleckou galerii.
Účinné reflektory nyní staví do správného světla umělecké exponáty v nové galerii Futureum, v níž se národní technická památka proměnila.

"Galerie Futureum ve Výklopně a Mlýnici je po multi- funkčních prostorech Národního zemědělského muzea dalším prestižním projektem v revitalizaci průmyslového areálu Dolní oblast Vítkovic, na němž jsme se mohli podílet," řekl Jan Vacek, generální ředitel ZG Lighting Czech Republic, české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group. "Prvními uměleckými exponáty, na které dopadlo v třípatrovém Futureu světlo z našich reflektorů značek Zumtobel a Thorn, byla pozoruhodná díla věhlasného sochaře Čestmíra Sušky, jehož výstava odstartovala loni v září druhý život této nově rekonstruované industriální památky. Věřím, že se i tento nevšední kulturní objekt stane díky svému inspirativnímu prostředí veřejností vyhledávaným místem," upřesnil Jan Vacek.

Autorem projektu rekonstrukce výklopníku s mlýnicí je architekt Milan Šraml, který do celkového architektonického pojetí dovedně začlenil systémy osvětlení sestavené především ze svítidel řad VIVO II a TECTON od značky Zumtobel a Chalice od značky Thorn. Instalované osvětlení splňuje nejen přísné požadavky na intenzitu a barvu světla, ale také se vyznačuje mimořádnou variabilitou uspořádání, která je v umělecké galerii se střídajícími se expozicemi nezbytná.

VIVO II

Z produktové řady VIVO II byly pro galerii Futureum vybrány reflektory velikostí M a L ve variantě do lištového systému Tecton. Tyto LED reflektory se stabilizovanou teplotou chromatičnosti jsou optimalizovány jak pro účinné a výkonné akcentové osvětlení v maloobchodně, resp. automobilovém odvětví, tak pro architektonické osvětlení.

TECTON

Součástí celkového řešení je lištový systém TECTON s příslušenstvím (napáječe, závěsy, úchyty a krytky). Lineární svítidla TECTON C s úspornými LED diodami jsou koncipována pro plošné osvětlení daného prostoru.

Chalice

Značka THORN dodala vestavná svítidla LED typu downlight z produktové řady Chalice, které jsou umístěny především v chodbách galerie.

Nová galerie Futureum se nachází v bývalých objektech výklopníků vagonů a mlýnice uhlí, které byly součástí černouhelného dolu Hlubina, koksovny a vysokopecního provozu v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovice, jehož historie sahá až do roku 1829. Zatímco nejstarší část mlýnice je doložena již z období před rokem 1949, výklopník byl zprovozněn na sklonku roku 1952. V roce 1964 došlo k zásadní rekonstrukci obou objektů. Budovy však po ukončení provozu v roce 1997 chátraly a před demolicí je zachránil až současný projekt revitalizace této pozoruhodné národní kulturní památky, jehož realizace trvala dva roky.

Skupina Zumtobel, sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu je zastoupená pobočkou ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
0 komentářů
přidat komentář

Související články