Každý, kdo staví nebo rekonstruuje svůj domov, stojí dnes a denně před celou řadou rozhodnutí. Zvolit technologii stavby, materiály, způsoby vytápění a chlazení, později vybrat podlahy, obklady, barvy výmalby, osvětlení a nakonec ostatní vybavení a nábytek. Některá rozhodnutí činí investor sám, o jiných se radí se stavitelem nebo architektem. Některá rozhodnutí se jeví z pohledu investora jako zásadní, jindy přenechává iniciativu realizátorům stavby. A to může být škoda. Jednou ze stále ještě opomíjených oblastí je bezesporu elektroinstalace a výběr ovládacích prvků – vypínačů a zásuvek. Velká většina českých investorů dodnes neuvažuje nad tím, že mohou mít něco lepšího než jen obvyklou klasickou elektroinstalaci. Že od svého domova mohou žádat víc – víc pohodlí, menší energetickou náročnost a více bezpečí. A vy jim v tom můžete pomoci a nebo alespoň zavdat podnět k přemýšlení.
Ačkoliv jsme již dvě desítky let odkrojili z 21. století, některé oblasti vnímání se mění jen těžko. Tak schválně, kolik investorů, kterým pomáháte se stavbou či rekonstrukcí jejich domova, bere reálně v úvahu všechny vymoženosti a vychytávky, které nám naše doba nabízí? Pokud jde o bydlení, stále existuje velké množství investorů, kteří jsou ochotní přemýšlet s trochou nadsázky až u výběru nábytku. To předtím je jen cihla k cihle, nebo ne? O tom, že by jim moderní technologie mohly výrazně zlepšit komfort bydlení, zvýšit užitnou hodnotu stavby a v konečném důsledku snížit náklady na její provoz, příliš nepřemýšlejí. Jednou z těchto technologií je bezesporu tzv. moderní elektroinstalace. A přitom zrovna způsob provedení elektroinstalace je jedním z těch rozhodnutí, které se později obtížně mění.
Elektrická instalace nemusí dnes už znamenat jen rozvod drátů po domě a umístění vypínačů a zásuvek na obvyklá místa. Dnes už může každý od své elektroinstalace chtít něco víc. „Obyčejné“ rozvody lze nahradit sběrnicovými nebo dokonce bezdrátovými technologiemi fungujícími na bázi RF signálu. Tyto „inteligentní“ systémy lze snadno programovat – ať už se jedná o spárování spotřebičů s konkrétními ovládacími prvky (vypínači, dálkovými ovladači, aplikací ve smartphonu nebo tabletu) nebo o nejrůznější algoritmy a přednastavené funkce (např. ovládání spotřebičů podle času, venkovního světla, teploty v domě, počasí nebo na základě dalších kritérií). Výhodou těchto programovatelných systémů je jejich snadná změna nebo přizpůsobení novým podmínkách v průběhu užívání domu. Zatímco v klasicky provedené instalaci je vypínač napevno drátem spojen s konkrétním svítidlem a jakákoliv změna znamená sekání do zdí a složité překládání rozvodů, u inteligentních systémů bývá změna snadná a provádí ji konfigurační specialista většinou pouze ve svém notebooku. Dům se tak může vyvíjet spolu s nároky a požadavky svých obyvatel. Pokud v průběhu let přibydou např. venkovní rolety, lze je do stávajícího systému ovládání snadno zapojit.
O snadném přizpůsobení a zapojování dalších spotřebičů a prvků do jednotného systému ovládání domu ovšem můžeme hovořit pouze tehdy, pokud všechny elektrosystémy v domě mluví „společnou řečí“. V dnešní době se celá řada výrobců elektroinstalačních systémů sjednotila na celosvětovém rozhraní KNX – mezi nimi i společnost Hager. Existují i výrobci, kteří dodnes vyvíjejí vlastní systémy inteligentní elektroinstalace, ale v praxi pro jejich využívání téměř nic nehovoří. Pokud si představíme, že na jiné bázi a s jiným dálkovým ovladačem řídíte žaluzie, s jiným osvětlení a ještě s jiným např. vytápění a chlazení v domě, tak minimálně utrpí celkový komfort obývání domu. Užívání většího množství vzájemně nekompatibilních systémů nelze s klidným svědomím nikomu doporučit. Navíc je pak investor odkázán navždy na výrobky právě jen jednoho konkrétního výrobce, může se dostat časem do problémů s váznoucími dodávkami starších náhradních dílů nebo dokonce s ukončením daného výrobního programu. Naproti tomu pokud si investor zvolí některý ze systémů fungujících na bázi KNX, může vybírat nebo kombinovat ovládací prvky celé řady výrobců a přitom mít jistotu, že mu veškeré novinky vždy půjdou do stávajícího systému začlenit.
Pokud se investor rozhodne pro inteligentní elektroinstalaci, rozkládají se před ním téměř nekonečné možnosti. Ovládání osvětlení, zatemnění, vytápění, klimatizace a větrání, zabezpečení nebo řady dalších domácích spotřebičů – vyslovte téměř jakékoliv přání a moderní systémy vám jej pomohou splnit. Naprogramovat lze celou řadu funkcionalit, které zvyšují pohodlí a komfort bydlení. Další přebírají zabezpečovací funkce v domě a v centru pozornosti dnes stojí i možnosti snižování energetické náročnosti domu a s tím související snižování nákladů na energie. Všechny tyto oblasti ale není nutné pořizovat a řešit už během stavby nebo rekonstrukce. Jednotlivé funkce lze kdykoliv v budoucnu přidávat a možnosti systému rozšiřovat, tak jak rostou nebo se mění potřeby obyvatel domu nebo i jejich preference a finanční možnosti. Stejně tak lze pružně reagovat na postup moderních technologií a zapojovat do domu další okruhy – např. ovládání multimédií.
Posledním i když nejviditelnějším rozhodnutím, které architekti nebo investoři činí v oblasti elektroinstalace, bývá samotný výběr značky a designu koncových prvků – vypínačů, zásuvek a dalších ovládacích panelů. Ačkoliv na trhu působí celá řada výrobců a počet designových řad je téměř nepřeberný, při aplikaci rozumných kritérií se lze dobrat přijatelnému množství možností ke konečnému výběru. Především nelze doporučit degradovat kvalitně provedený interiér nezajímavými spínači z levných plastů a s nedobrými mechanickými vlastnosti, které lze najít v regálech hobbymarketů. Renomovaní výrobci typu Hager věnují především pozornost kvalitním materiálům a preciznímu provedení mechanických částí. Díky němu má vypínač tichý a plynulý chod, jednotlivé součásti strojku k sobě přiléhají přesně a bez mezer a v neposlední řadě je zajištěna dlouhá životnost vypínače. Co se týče materiálů, i plastové vypínače, jsou-li vyvedeny z kvalitních plastů, mohou vypadat výborně a dlouho plnit svou funkci. Ale např. vypínače berker z portfolia společnosti Hager můžete mít v celé řadě zajímavých a funkčních materiálů – vybírat můžete ze skla, nejrůznějších kovů, břidlice, betonu, dřeva nebo dokonce z pravého porcelánu.
A ještě jednu velkou pomůcku při výběru vypínačů přináší na trh Hager: díky novému způsobu provedení vypínačů berker, který se jmenuje one.platform, je možné nechat rozhodnutí o výběru designu vypínačů opravdu na poslední chvíli a až do prakticky hotového interiéru. Všechny řady vypínačů berker (s výjimkou řad kulatých) používají identický strojek. Rámeček a vnitřní klapku vypínače lze proto na již do stěny zabudovaný strojek zasadit později, až bude interiér hotový a bude možné opravdu zodpovědně a na místě vyzkoušet a vybrat z vícero designů, materiálů a barev. Stejně snadné je kdykoliv v budoucnosti vzhled vypínačů vyměnit, jednoduchou výměnou rámečku a vnitřní klapky, bez nutnosti měnit i strojek.
Vypínač naštěstí již dnes přestává být zanedbávaným prvkem. Dobře zvolené ovládací prvky mohou podtrhnout vzhled a atmosféru interiéru, stejně jako laciné a nevhodné vypínače mohou celkový dojem zkazit. Jaký dojem podle vás hraje v interiéru vypínač? Zeptali jsme se na závěr Katrin Grund, zakladatelky designového obchodu MONOBRAND: „V mých očích vypínač hraje rozhodně velkou roli,“ vysvětluje Katrin Grund. „Ačkoli v realitě patří výběr vypínače v 90% k ne příliš zásadním tématům, kterým by se investoři věnovali. Více času investují do pečlivého výběru osvětlení, než do výběru spínačů. Ale to je škoda! Často ale může vysoce kvalitní spínací program jako berker serie 1930 z jemného porcelánu, berker R.1. z nejjemnější kůže nebo berker K.5 z chladného hliníku završit a podtrhnout umělecký dojem z celého interiéru,“ uzavírá Katrin Grund.