Byt s arkýřem: malý velký byt v srdci pražského Starého Města

Interiérová designérka Ivanka Kowalski stála před skutečnou výzvou: zrekonstruovat malý byt v centru Prahy se zcela nevyhovující dispozicí do podoby naplňující dnešní představy o kvalitním bydlení. Ačkoliv investor bude byt užívat spíše příležitostně než pro stálé bydlení, už samotná lokalita – reprezentativní pražská Pařížská ulice – nedovolovala v rekonstrukci uvíznout někde na půl cesty. Byt v secesním domě skrýval několik původních prvků, které si přímo říkaly o zachování a znovuuvedení do života: štukové stropy, původní kliky na oknech nebo kazetové obklady v arkýři. Ostatně právě arkýřové okno představovalo dominantu a stěžejní charakteristický prvek bytu, který si zasloužil zdůraznit a citlivě využít.

Během rekonstrukce bylo především potřeba využít každý centimetr drahocenného prostoru, ale také se vypořádat s některými problémy: obklady pod okny byly poničené a během rekonstrukce musely být nahrazeny kvalitními replikami. Stylově zcela v rozporu s charakterem bytu i celého domu byl také vstup do bytu, který byl tvořen skleněnými posuvnými dveřmi a nehezkými panelákovými dveřmi v kovové zárubni. Co se ukázalo jako největší výzva? „Byt o velikosti 67 m² neměl před rekonstrukcí povedenou dispozici,“ poodhaluje designérka Ivanka Kowalski. „Vznikl totiž z poloviny původního měšťanského bytu, který byl necitlivě rozdělen na dva menší. Před rekonstrukcí byt tvořily 2 propojené pokoje. Nebylo jednoduché vymyslet uspořádání, které by odpovídalo dnešním představám o reprezentativním bydlení,“ dodává Ivanka Kowalski.

Po zdařilé rekonstrukci je byt materiálově založen na kombinaci bělených původních dubových parket se smetanově bílou výmalbou a lakovanými kazetovými obklady, doplněné šedo-bílým Kararským mramorem a detaily z mosazi. Noblesní atmosféru bytu s vysokými štukovými stropy dotváří litinové radiátory a retro otočné vypínače a zásuvky berker serie 1930. Všechny tyto detaily podtrhují celkový charakter prostoru. Dále byl interiér vhodně doplněn o ručně vyráběná svítidla od Michaela Anastassiada či Giopato Coombes a kolekci kování a úchytek od belgické manufaktury Maison Vervloet, vše z portfolia designového obchodu Monobrand. „Na malém prostoru je o to důležitější práce s detaily, jako jsou kvalitní vypínače nebo dveřní kování. Svým nadčasovým vzhledem a materiálovou poctivostí dokážou interiéru dodat onu pověstnou třešinku na dortu,“ vysvětluje Katrin Grund, majitelka obchodu Monobrand.

Inovativní a trochu odvážné řešení si vyžádala také kuchyně. Ta je nově celá provedená z mramoru, včetně dvířek a zásuvek. Pokud zrovna není zapotřebí, je navíc možné kuchyni kompletně uzavřít pomocí speciálních dveří, které se při otevření složí a zasunou do kapsy po stranách. Dalším zajímavým prvkem se stala truhlářská sestava u vstupních dveří. Vstupní dveře do bytu, vstup na WC a do technické místnosti po rekonstrukci vypadají jako dobový kazetový obklad.

„Ačkoliv se jedná se o malý byt, díky nově zvolenému dispozičnímu řešení a použitým materiálům a barvám působí ve výsledku mnohem prostorněji než ve skutečnosti je,“ uzavírá Ivanka Kowalski. Zdařilá rekonstrukce byla nominována do soutěžní přehlídky Interiér roku, kterou vyhlašuje Institut bytového designu. V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty (doma i v zahraničí). Cílem soutěže je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, veřejných prostor, hotelů nebo restaurací, ale také působit prostřednictvím erudovaného názoru odborné poroty na širokou veřejnost – přinášet inspiraci a nastolovat trendy. Výsledky budou oznámeny na mezinárodním kongresu o bydlení Living Forum 31. března 2020.

www.hager.cz/vypinac
0 komentářů
přidat komentář

Související články