Cenu Miese van der Rohe dostala univerzita v Británii a družstevní bydlení v Barceloně

Foto © Dennis Gilbert
Barcelona – Architektonickou cenu Miese van der Rohe si letos odnesli tvůrci nové budovy Kingstonské univerzity v Londýně a bytové družstvo La Borda v Barceloně. Porota ceny, kterou vyhlašují Evropská unie a nadace pe- čující o odkaz německého architekta, ocenila netradiční řešení a důraz na ekologickou udržitelnosti a inkluzi. Do soutěže, která se pořádá každé dva roky, se hlásilo i několik realizací z České republiky.


Hlavní cenu dostalo architektonické studio Grafton Architects z Dublinu za novou budovu Town House Kingstonské univerzity v Londýně. Porota ocenila výborné podmínky, které archi- tektonické řešení vytváří pro "studium, setká- vání, tanec a pospolitost". Podle poroty vedené mexickou architektkou Tatianou Bilbaovou budova díky své vnitřní i vnější podobě navozuje domáckou atmosféru. "Je to poprvé, co architektonickou cenu vyhrála univerzitní budova," uvedli ve svém úterním rozhodnutí porotci. Podle nich úspěch ukazuje, že i projekty škol mohou mít ambici dosáhnout velké architektonické kvality.

foto: Lluc Miralles
Cenu pro začínající architekty dostalo barcelonské bytové družstvo La Borda a architekti z místního studia Lacol. Družstvo podle poroty v kontextu rezidenčního bydlení, v němž dominují velké firmy a silné ekonomické zájmy, porušuje zavedené pořádky. "V tomto případě je model založený na společném vlastnictví a správě sdílených prostředků a schopností," napsali porotci.

Tvůrci projektu dbali na nízkou energetickou spotřebu budovy, protože se chtěli mimo jiné vyvarovat tomu, aby část méně majetných obyvatel spadla do "energetické chudoby". Kromě 28 bytových jednotek vytvořili i rozsáhlé společné prostory, které slouží družstevníkům a jejich komunitě. Projekt vznikl v roce 2012 ve snaze oživit bývalý průmyslový projekt Can Battló ve čtvrti La Bordeta. Zapojila se do něj i barcelonská radnice, která družstvu pronajala na 75 let pozemek.

Do unijní soutěže se hlásily i realizace z České republiky. Revitalizace pražské náplavky od architekta Petra Jandy ze studia brainwork byla jediným českým projektem, který se dostal do seznamu 40 finalistů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články