Český Brod zná vítěze architektonické soutěže na proměnu dvou náměstí

Český Brod - Český Brod na Kolínsku zná vítěze architektonické soutěže na proměnu náměstí Arnošta z Pardubic a Husova náměstí. Nejlepší návrh na přeměnu dvojnáměstí v městské památkové zóně podle poroty připravilo studio Atelier 111 architekti. Do soutěže se přihlásilo 25 návrhů, do druhého kola jich postoupilo pět. Všechny chce město poprvé představit veřejnosti 25. června, detaily proto zatím nechce přibližovat. ČTK to dnes řekl starosta Tomáš Klinecký (Lepší Brod).


"Velmi nás překvapil počet přihlášených návrhů, většina byla velmi kvalitních a měly podobné vidění, lišily se v detailech. Vítězný návrh splňuje to, co jsme požadovali, a to potřebu vytvořit důstojný veřejný prostor v centru města, který bude příjemný pro trávení času a poskytne prostor pro pořádání nejrůznějších akcí," řekl Klinecký. Plocha obou náměstí je zhruba dva hektary.

Dvoukolovou architektonickou soutěž vyhlásilo město loni na podzim. Na odměnách si autoři tří nejlepších návrhů rozdělí 1,3 milionu korun. S vítězem soutěže bude město dál jednat a předpokládá uzavření smlouvy. Dříve odhadované náklady na proměnu obou náměstí jsou 130 milionů korun bez DPH. Město už dříve uvedlo, že bude žádat o evropskou dotaci z programu integrovaných územních investic (ITI) pro Pražskou metropolitní oblast. Rekonstrukci náměstí připravovalo vedení města už dříve, kvůli nedostatku peněz na ni ale nedošlo.

Návrhy si budou moci lidé od 25. června prohlédnout v Galerii Šatlava v budově staré radnice. "Veřejné setkání bude spojeno se zahájením výstavy všech návrhů, navíc jsme přidali studentské práce studentů architektury ČVUT, kteří se do hledání řešení také zapojili," řekl Klinecký.
0 komentářů
přidat komentář

Související články