Grand prix architektů 2007 získalo ekologické centrum Sluňákov

Zdroj
Soňa Remešová
Vložil
ČTK
15.05.2007 21:20
Praha


Praha - Grand prix architektů letos putuje do hanácké metropole. Mezinárodní porota udělila hlavní cenu novostavbě Centra ekologických aktivit Olomouce - Sluňákov, pod níž jsou podepsáni Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek. Stejně jako další oceněné projekty si tuto stavbu mohou na fotografiích od středy prohlédnout návštěvníci pražského Veletržního paláce. Dnes večer tam Obec architektů spolu s Českou komorou architektů vyhlásily vítěze soutěže.
    Dům je postaven jako nízkoenergetický. Počítá se u něj s energetickou spotřebou 27,6 kilowatthodiny na metr čtvereční za rok, průměr v obdobných budovách přitom přesahuje čtyřnásobek. Autoři objekt konstruovali jako obydlenou terénní vlnu plynule zapadající do terénu. Na jih je fasáda prosklená, od severu je objekt chráněn zemním valem - zelenou střechou. Na jižní osluněné straně nabízí polyfunkční sál s kapacitou až 120 lidí, jídelnu, klubovnu a pokoje pro ubytování 42 lidí. Do neosluněné části autoři umístili zázemí.
    Na stavbu, která získala i Cenu ministra životního prostředí Martina Bursíka za dílo s výraznými ekologickými aspekty, byly použity tradiční materiály. V centru se topí biomasou a solární energií. Budova má zásobování pitnou vodou oddělené od vody užitkové, pro tento účel se užívá dešťová voda. Stavba byla zahájena v květnu 2005, včetně vnitřního vybavení stála téměř 78 milionů korun. Většinu investic zajistilo město Olomouc, zhruba 36 milionů tvořila dotace Státního fondu životního prostředí.
    Porota ocenila i další stavby, ve 14. ročníku se tradičně soutěžilo v  sedmi kategoriích. Celkem bylo uděleno deset cen a čtyři práce získaly čestná uznání. Přihlášeno bylo 81 prací, nejvíc zastoupeny byly kategorie novostavba, rekonstrukce a interiér. Do kategorií krajinářská architektura, urbanismus, architektonický design a výtvarné dílo v architektuře bylo přihlášeno celkem 18 realizací.
    V kategorii novostavba získaly ocenění také Dům v lomu Pavla Mudříka a pražské obchodní centrum Šestka týmu Milana Jirovce. Čestná uznání si odnesli autoři budovy TJ Sokol Křížanovice, odbavovacího terminálu Letiště Brno-Tuřany a Domu na louce v Semilech.
    Cenu v kategorii rekonstrukce získala oprava železniční stanice Ostrava-Svinov Václava Filandra. Čestné uznání si odnesli autoři rekonstrukce Podnikatelského inovačního centra Zlín.
    V kategorii interiér udělila porota cenu soukromému bytu navrženému Petrem Vágnerem. V kategorii krajinářské tvorby získal cenu Zámecký park v pražských Ctěnicích autorů Tomáše Jiránka a Davida Prudíka. Jako urbanistický počin ocenila porota také územní plán města Veltrusy, který připravil tým v čele s  Romanem Kouckým. Je to poprvé, kdy porota udělila cenu za urbanismus.
    Cenu si z Veletržního paláce odnesli také architekti, kteří připravovali výstavu v prostorách Císařské konírny Pražského hradu, a to za architektonický design a drobnou architekturu. V kategorii výtvarné dílo porota ocenila liberecký Památník obětem komunismu v podobě zrcadla autorů v čele s Petrem Jandou. Laureátem ceny udělované za celoživotní dílo se letos stal Jaroslav Drápal.
    Ceny letos udělovali také ministři, vedle Bursíka to byl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Ocenil rodinný dům postavený v Opavě Davidem Wittásskem a Jiřím Řezákem.
    Grand prix bývala někdy kritizována za to, že v soutěži nejsou všechny stavby vzniklé v uplynulém roce v Česku. Stanovy soutěže ale říkaly, že architekti se musejí sami přihlásit. Od letoška se podmínky změnily, nominovat stavbu může kdokoliv, architekti pak musí s nominací pouze souhlasit. Letošní ročník je výjimečný také tím, že na jeho organizaci se spolu s Obcí architektů podílela architektonická komora. Cena také poněkud změnila název, místo Grand prix Obce architektů to má být napříště pouze Grand prix architektů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články