Svazková škola Pode Vsí - vítězný návrh

1. místo v architektonické soutěži

Navrhujeme jednoduchý, střídmý objekt primárně zaměřený na žáky a jejich učitele. Zároveň dostatečně otevřený, aby mohl sloužit celé místní komunitě. Stane se jedním ze středobodů obce, prostor otevřený k sdílení a rozhovorům. Návrh svou kompaktností nabízí provozně i investičně nenáročné řešení. Zároveň jde o koncept hledící do budoucnosti umožňující flexibilnost pro vývoj přístupů v pedagogice. Hmotové uspořádání vychází z morfologie terénu, rozšiřuje přírodní charakter místa a nabízí náhodně kolemjdoucímu prostory pro odpočinek u významné veřejné budovy obce.
Navrhovaný objekt má centrální korpus školy o třech nadzemních podlažích odpovídající významu veřejné budovy. Vedlejší objem jídelny o jednom nadzemním podlaží a uskočená hmota tělocvičny s výškou dvou podlaží doplňují celkovou kompozici. Toto výškové členění rozehrává hmotovou hierarchii a umožňuje využívání plochých střech z obou výukových podlaží, navržených speciálně pro 1. a pro 2. stupeň, s výhledem do krajiny a na panorama obce.
Hmota školy je uspořádaná do půdorysného tvaru písmene Z, které definuje dělení stavebního pozemku do dvou základních prostorů. Ze strany města vytváří nové veřejné náměstí vymezené ze dvou stran hmotou školy a z jižní strany náspem dosud patrné bývalé vlečky, která disponuje bohatou zelení. Náměstí bude obohaceno o čtyři stromy, herní sochu na motivy básně Vítězslava Hálka a stojany pro odstavení kol a koloběžek. Navrhované řešení předprostoru představuje pro místní území obohacení nejen pro děti s povinnou školní docházkou, ale i pro občany nebo turisty procházející či projíždějící na kolech.
Objekt využívá průběh terénu, svým tvarem písmene Z navazuje na průběh vrstevnic a díky tomu vzniká polozapuštěné suterénní podlaží, citlivě navazující na krajinný ráz. Venkovní prostor je věnován vnitřnímu školnímu areálu se sportovišti, herními prvky a relaxačními plochami pro setkávání žáků.
Hlavním vstupem z náměstí vchází děti do prostorné dvorany, které dominuje pobytové schodiště a průhledná prosklená stěna jídelny. Otevřený prostor je vybavený herními prvky a zákoutími pro odpočinek jak žáků, tak čekajících rodičů a návštěvníků školy. Vizuální propojení jídelny, dvorany a knihovny přináší variabilitu aktivit, které se zde mohou odehrávat. Prostor se může proměnit také v pódium pro divadelní představení, v koncertní sál pro vystoupení místních žáků nebo pro slavení výjimečných událostí školy. Prostor dvorany je osvětlen dvěma nadstandardními světlíky, které rozehrávají prostor přirozeným osvětlením, a lze je regulovat sklopnými lamelami na střeše, které zajišťují konstantní světelné podmínky.
Vedlejší, odpolední vstup z náměstí je navržen jako přístup veřejnosti do tělocvičny a pro vyzvedávání dětí z družiny.
Dvě nejvyšší nadzemní podlaží jsou věnované kmenovým a odborným učebnám, včetně kabinetů, skladů a zázemí učitelů. Je zde navržen vnější prstenec tvořený standardními učebnami, v kontrastu s vnitřním prostorem školy, kterému dominují dva sloupy bazilikálního osvětlení. Vnitřní prostor chápeme ne jenom jako velkou hernu, ale i jako výukový prostor, který vybízí k uvolněnější a zábavnější výklad učiva.
Půjde o svobodný prostor umožňující vzájemný kontakt žáků mezi hodinami, pro jejich sociální rozvoj, a také nabídne kantorům možnost proměny strnulé formy výuky.
dkarchitekti, s.r.o.
0 komentářů
přidat komentář

Související články