V Ostravě začala urbanisticko-architektonická soutěž na podobu nové čtvrti

Vložil
ČTK
02.07.2024 16:20
Ostrava


Ostrava – V Ostravě začala užší urbanisticko-architektonická soutěž na podobu čtvrti, kterou chce v místě bývalé struskové haldy Žofinské huti vybudovat soukromý investor. Zájemci o účast v soutěži musí do 6. září podat přihlášku s portfoliem referenčních prací. Výsledky soutěže by měly být známy na jaře příštího roku. ČTK to dnes za organizátora soutěže sdělila Dorotea Dlesková.


"Soutěž proběhne formou tří neanonymních soutěžních workshopů, v jejichž rámci se porota, investoři a samospráva zapojí do dialogu přímo se soutěžními týmy. Porota následně vybere pouze pět až sedm týmů, které v první fázi soutěže odevzdají koncept řešení nové čtvrti. Z nich budou vybrány tři až čtyři koncepty, které soutěžící ve druhém kole rozpracují do podrobnějšího návrhu," uvedla Dlesková.

Čtvrť má vzniknout mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice. Brownfield Žofinka má rozlohu zhruba 20 hektarů, zastavěno by mělo být přibližně 515.000 m². "Záměrem zadavatele soutěže je vybudovat čtvrť s kvalitními veřejnými prostranstvími, dostatkem zeleně a kvalitní architekturou. Ze soutěže vzejde podoba návrhu čtvrti převážně s rezidenčním charakterem, která nabídne byty různých standardů pro obyvatele všech věkových skupin," uvedla Dlesková.

S výstavbou první etapy chce investor začít v roce 2027. "Od soutěže očekáváme návrh začlenění území Žofinky do organismu města a vznik důležitého propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovic a pěší a cyklistické návaznosti na širší okolí. Zároveň nás těší, že se soukromý vlastník pozemků rozhodl najít budoucí podobu území v otevřené soutěži a na její koordinaci a přípravě úzce spolupracuje s městem Ostrava,“ řekla náměstkyně primátora Hana Tichánková (ANO).

O výběru soutěžních týmů a ve finále i vítězného návrhu rozhodne porota, ve které budou zástupci zadavatele, samosprávy i nezávislí odborníci z řad architektů, urbanistů a krajinářských architektů. Předsedou poroty je architekt a urbanista Filip Tittl z kanceláře UNIT architekti, která se stala vítězem urbanistické soutěže na rozvoj pražského brownfieldu Florenc.

Společnost Pod Žofinkou Holding, která je investorem projektu, už dříve uvedla, že vybudování nové čtvrti potrvá dvě až tři dekády. V první fázi by mohlo být zastavěno zhruba 60.000 m². První etapa by měla stát přibližně 3,6 až čtyři miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články