O nové podobě Žofinky v Ostravě rozhodne urbanisticko-architektonická soutěž

Vložil
ČTK
03.06.2024 19:15
Ostrava


Ostrava - O podobě nové ostravské čtvrti v brownfieldu Žofinka rozhodne chystaná urbanisticko-architektonická soutěž, která by měla být vyhlášena v tomto měsíci. V území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice, v místě bývalé struskové haldy Žofinské huti, má v následujících dvou až třech dekádách vzniknout nová část města s byty, službami i administrativou. Objekty chce stavět soukromý investor, město by mělo mít na starosti potřebnou dopravní a další infrastrukturu. Novinářům to dnes řekli zástupci města a investora.


Brownfield má rozlohu zhruba 20 hektarů, zastavěno má být přibližně 515.000 m². "Jedná se o dlouhodobý projekt, který se bude rozvíjet po dobu dvou až tří dekád. Předpokládáme, že v první fázi bychom chtěli mít naprojektovaný objem v rozsahu zhruba 60.000 m²," uvedl Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding, která bude investorem projektu.

První etapa by měla stát zhruba 3,6 až čtyři miliardy korun. S výstavbou chce investor začít v roce 2027 a s ukončením první části projektu počítá zhruba za tři roky. "V první etapě se bavíme zhruba o 1000 bytech, které po dobu těch tří let budou postupně dávány na trh. Některé budou na pronájem, některé na prodej. Nechceme vytvářet monofunkční plochu, a právě proto budeme už i v rámci první etapy kombinovat bydlení například se službami," řekla Laštovka.

Výsledky urbanisticko-architektonické soutěže by měly být známé na jaře příštího roku. Soutěžící budou v území navrhovat urbanistickou strukturu nové zástavby, ale například i dopravní řešení nebo podobu první etapy. "S vítězem soutěže budeme jednat o zpracování územní studie s regulačními prvky pro celé řešené území a o přípravě projektu pro realizaci první etapy rozvoje Žofinky," řekl Libor Adámek, předseda správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding.

Porota soutěže vybere pouze pět až sedm účastníků na základě přihlášek s portfolii referenčních prací. "Ti se pak zúčastní tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžními týmy," uvedl Petr Návrat z plánovací kanceláře, která má na starosti organizaci soutěže.

Podle primátora Jana Dohnala (Spolu) je Žofinka pro město klíčovou rozvojovou lokalitou. "Je to území mezi centrem Ostravy a Dolní oblastí Vítkovic, což jsou dvě rozvojová jádra města. Máme tady dnes obrovské území, které je bez využití. Pokud se má Ostrava někde rozvíjet, tak toto je přesně ta proluka uprostřed města," uvedl Dohnal. Podle něj si město kontrolu nad rozvojem území udrží prostřednictvím změn územního plánu, které jsou v lokalitě nezbytné.

"Je to projekt soukromý, ale město se na něm bude podílet, takže chceme v rámci spolupráce mít kontrolu nad tím, co tady v tom území vyroste. Společně se společností Pod Žofinkou Holding připravujeme změny územního plánu. Jako město tady budeme budovat klíčovou infrastrukturu, bez které by ten soukromý kapitál nikdy nevytvořil to, co tady vytvořit chce. Takže město kontrolu bude mít dvojí, jednak přes budování klíčové infrastruktury a zároveň prostřednictvím územního plánu," doplnil Dohnal. Bližší informace o projektu je možné získat také na webových stránkách www.zofinka.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články