V Č. Budějovicích vystavuje japonský architekt, který navrhl stadion pro OH 2020

Vložil
ČTK
08.06.2023 21:10
České Budějovice

Tsuyoshi Tane


České Budějovice – Japonský architekt Cujoši Tane představuje ode dneška své práce v českobudějovickém Domě umění. Mezi jeho projekty patří Estonské národní muzeum, muzeum současného umění v japonském Hirosaki nebo stadion Kofun vybudovaný pro olympijské hry 2020 v Japonsku. Novináře o tom informoval kurátor Michal Škoda. Lidé spatří v galerii modely staveb, fotografie, video i ukázky materiálů včetně mechu. Výstava Archeologie budoucnosti potrvá do 27. srpna. Galerie již dříve představila několik japonských umělců.


"Usilujeme o vytvoření architektury, kterou nikdo předtím neviděl, nezažil a ani si nepředstavoval. Nejde nám však o neotřelou a futuristickou architekturu. Při zhmotnění architektury, která má původ ve vzpomínkách na místo, uchopujeme širší perspektivu. Jako první krok cestujeme zpět v čase a vykopáváme minulost, abychom našli vzpomínky zasazené v místě, jako by to udělal archeolog. Je to překvapivý a radostný proces, hluboké poznávání toho, co jsme nevěděli, co bylo zapomenuto a co se ztratilo v důsledku modernizace a globalizace," uvedl Tane.

Architekt se narodil v roce 1979 v Tokiu, žije v Paříži. Má za sebou řadu projektů jako Estonské národní muzeum, Hirosaki Museum of Contemporary Art či stadion Kofun. Nyní pracuje na 3,4 kilometru dlouhém projektu městského zemědělství v japonském městě Shibuya a na stavbách hotelů v Tokiu a Paříži.

"Je nám velkou ctí, že po Tokiu, Sao Paulu a Basileji je ta výstava v Budějovicích, je to veliká událost. Tane pracuje v Paříži. To je důležitý moment, protože v jeho tvorbě se prolíná silný vliv Japonska a Evropy. Na obou místech hodně staví. Nejpodstatnější ale je archeologie budoucnosti, což značí, že jde ještě hlouběji do historie než architekti, kteří se zabývají kontextem místa. Neznamená to, že by napodoboval, snaží se o nový přístup, aby se tam ale otiskla paměť místa. Na výstavě ukáže i na problematiku současné stavební, klimatické, společenské a ekologické situace," řekl Škoda.

Zřizovatelem galerie je město České Budějovice. Již mnoho let jí dává provozní dotaci 750.000 Kč, uvedl Škoda. Z ministerstva kultury letos získala galerie příspěvek 580.000 Kč, žádala ale o milion.
0 komentářů
přidat komentář

Související články