Architekta Glenna Murcutta proslavily domy v divočině

Vložil
ČTK
25.07.2021 14:00
Austrálie

Sydney

Mosman

Glenn Murcutt

Londýn – Australský architekt Glenn Marcus Murcutt, narozený 25. července 1936 v Londýně, se proslavil rodinnými domy v divočině, které mají střechy z vlnitého plechu, velké skleněné fasády a konstrukci, která působí spíš jako provizorní stan. Tyto lehké a přírodě blízké domy udělaly z Murcutta jednoho z nejslavnějších australských architektů. V roce 2002 obdržel i nejprestižnější ocenění v oboru – Pritzkerovu cenu.

Murcuttova architektura vychází z kořenů autochtonních australských kultur. Ovlivnil modernu svým silným vztahem k tradičním způsobům stavění, používáním místních materiálů a zohledňováním vlivu klimatu a prostředí na stavby. Svými stavbami, které usilují o harmonii s přírodou a minimální vliv na životní prostředí, předběhl dobu. Jeho slavné domy Meager House, Marie Short Funhouse a Riversdale-Houses, zastrčené v krajině, vypadají se svými klapkami a plechovými křídly jako brouci. Stojí v australské poušti a naplňují tak ideál úniku z civilizace. K jejich tvorbě inspirovala Murcutta slavná kniha Walden – život v lesích amerického filozofa Henriho Davida Thoreaua.

Murcutt se narodil australským rodičům v Londýně. Vyrůstal na Nové Guineji, dnes žije v Sydney. Vystudoval tam architekturu a po pěti letech práce pro studio Ancher Mortlock Murray & Woolley v Sydney se roku 1969 osamostatnil a založil si vlastní kancelář. Sám bydlí na farmě s rozsáhlými pozemky a jezdí v citroënu z roku 1979. Jako architekt pracující samostatně bez společníků pomohl založit nejméně 16 nových kanceláří a zadával mladým architektům projekty, na které on sám neměl čas.
0 komentářů
přidat komentář