One WTC, mrakodrap, který symbolizuje nezdolnost Newyorčanů

foto: James Ewing
New York – Takzvaná dvojčata, která se zřítila v oblacích dýmu, nahradil na newyorském panoramatu mrakodrap One World Trade Center (One WTC). Byl slavnostně otevřen v roce 2014 a se svými 541 metry se stal nejvyšší stavbou v USA, symbolem americké ekonomické metropole a nezdolnosti po hrůzách, které přinesly útoky z 11. září roku 2001, napsala agentura AFP.


Mrakodrap přezdívaný Freedom Tower (Věž svobody) měl být již od prvních plánů projevem nezdolnosti New Yorku, který navzdory katastrofě hledí vstříc budoucnosti, řekl Kenneth Lewis, jeden z architektů projektu z firmy Skidmore, Owings & Merrill (SOM), jež staví mrakodrapy po celém světě.

Ačkoliv byly obrázky dvojice věží v plamenech trýznivé, nikdo od začátku nezpochybňoval nápad postavit na jejich místě další mrakodrap. Pro architekty se jednalo o příležitost, jak uvést v život koncepty, o nichž přemýšleli roky. "Byl počátek milénia, bylo potřeba zrealizovat novou generaci staveb, jak z pohledu bezpečnosti, tak i dopadu na životní prostředí," řekl architekt Lewis.

Mezi nejhrůzostrašnější záběry z 11. září patří ty, na nichž se lidé vrhají z oken věží vstříc jisté smrti, aby unikli plamenům. Po atentátech přišli architekti s novými nápady ohledně toho, jak by se mohli evakuovat lidé jinak než po schodišti. Jedním z nich byl například obrovský tobogan, dalším pak natažení ocelového drátu, k němuž by se lidé připnuli před skokem z budovy, vzpomíná Lewis.

Druhé z navrhovaných řešení dokonce testovali profesionální parašutisté. Ken Lewis se nyní při hovoru o podobných nápadech usmívá. "Šel z toho opravdu strach. Bylo nepředstavitelné, že by někdo s trochou nadváhy, nebo někdo úzkostlivý, vyskočil oknem," poznamenal.

Jediným možným řešením tak nakonec bylo s pomocí zesíleného betonu obrnit jádro budovy, které je dostatečně velké na to, aby jím lidé mohli v případě mimořádné události rychle z domu odejít.

V nové budově One WTC byly poprvé představeny upravené bezpečnostní normy, které se následně staly standardem v dalších podobných budovách. Patří mezi ně rozšíření schodišť, které umožní rychlejší evakuaci této 104 pater vysoké budovy. V podlaze na chodbách je instalována světelná signalizace podobně jako v letadlech. Zavedeny byly také kamery a další komunikační nástroje na každém patře, které jsou odolné vůči ohni a které umožňují záchranářům v každou chvíli sledovat situaci. Hasiči mají v budově dokonce svoje vlastní zvláštní schodiště i výtah odolný vůči ohni a vodě, aby měli v případě mimořádné situace zajištěný přístup do celé budovy. Veškerá opatření jsou navržena tak, aby bylo možné evakuovat celou budovu za méně než hodinu.

Plánovacích schůzek ohledně nových norem se přitom účastnili i samotní hasiči. "Prošli si takovým traumatem, tak museli být také součástí řešení," řekl architekt Lewis. Právě od nich pak pocházely požadavky například na záložní systém, který by dokázal budovu zásobovat elektřinou i v případě selhání nouzových generátorů, k němuž došlo v původních věžích po útocích před 20 lety.

Architekti však měli v myslích také jiné hrozby než požár. Na podzim roku 2001 přišlo do některých médií i do Kongresu několik anonymních dopisů s jedem antrax, který způsobil úmrtí pěti lidí. "Začali jsme přemýšlet nad filtračním systémem a nad kvalitou vzduchu, nejen pro případ požárů, ale také případ chemických útoků. Bylo potřeba identifikovat veškeré hrozby, se kterými se taková budova může potýkat," řekl Lewis. Architekti však zároveň nechtěli, aby stavba působila jako "pevnost, kam by již nikdo nechtěl jít pracovat".

Téměř 20 let po útocích přišla pandemie. Vzhledem k masivnímu nástupu práce z domova je nyní One WTC i řada dalších prestižních newyorských kancelářských budov převážně prázdná. "Původně jsme si mysleli, že se lidé do kanceláří vrátí výrazně rychleji," řekl Lewis. "Hned jsme se začali zabývat tím, jaké jsou v budovách nainstalované vzduchové filtry a většina nedávno postavených výškových staveb má velmi účinné částicové filtry, které se dokáží vypořádat i s viry," dodal.

Ačkoliv však výškové kancelářské budovy stále nejsou obsazené jako v době před pandemií, dominantní postavení mrakodrapů v newyorském panoramatu zřejmě jen tak nepoleví. V Brooklynu je ve výstavbě budova s asi 600 byty, která se po svém otevření plánovaném na rok 2022 stane prvním newyorským "supermrakodrapem" mimo Manhattan. Asi dvacítka dalších věží pak vzniká napříč celým městem.

One WTC se nicméně stalo pevnou součástí ikonických obrázků New Yorku. Zatímco památník 11. září symbolizuje "propast", kterou atentáty na místě vytvořily, nový mrakodrap představuje "to pozitivní, místo inovace, nového přemýšlení a moderních představ o ochraně a bezpečnosti", řekl architekt Lewis agentuře AFP.
0 komentářů
přidat komentář

Související články