Prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu získal David Chipperfield

Vložil
ČTK
07.03.2023 20:40
David Chipperfield

Sir David Alan Chipperfield (foto: Tom Welsh)

Washington – Pritzkerovu cenu, nejvyšší ocenění ve světě architektury, dnes získal 69letý Brit David Chipperfield, známý minimalismem a elegancí svých návrhů. Porota Chipperfielda ocenila zejména za jeho nadčasový a moderní styl, který čelí klimatické krizi, proměňuje sociální vztahy a oživuje města.


Chipperfield uvedl, že jej přemohlo dojetí, že se mu dostalo "této mimořádné pocty. "Beru toto ocenění jako povzbuzení, abych i nadále zaměřoval svou pozornost nejen na podstatu architektury a její smysl, ale také na to, jak můžeme jako architekti přispět k řešení existenčních výzev v podobě klimatických změn a společenské nerovnosti," uvedl Chipperfield v prohlášení.

Procuratie Vecchie, realizace 2017-22 (foto: Alessandra Chemollo)
Chipperfield, narozený v roce 1953 v Londýně, je známý především díky rekonstrukcím Nového muzea v Berlíně (Neues Museum) a Procuratie Vecchie, nejstarší ze tří budov lemující náměstí sv. Marka v Benátkách. Chipperfield zahájil svou kariéru v 70. letech 20. století. Dostal příležitost pracovat v kancelářích architekto- nických hvězd Normana Fostera a Richarda Rogerse. V roce 1984 začal pracovat na volné noze, průlom přinesl návrh obchodů pro japonského módního návrháře Iseeiho Mijakeho.

Chipperfieldovy stavby se podle poroty "vždy vyznačují elegancí, zdrženlivostí, smy- slem pro trvalost a rafinovanými detaily". "V éře přílišné komercionalizace, přehnaného designu a přehánění dokáže vždy do- sáhnout rovnováhy," uvedli v prohlášení organizátoři Pritzkerovy ceny.

Ačkoli Chipperfield pevně patří k architektonickému establishmentu, vyhrál nespočet mezinárodních soutěží, byl kurátorem Benátského bienále a získal cenu Královského institutu britských architektů (RIBA), vždy se cítil jako outsider. "Jako mladý architekt jste v Anglii v 80. letech neměli žádnou šanci," řekl listu The Guardian. "Měli jsme Margaret Thatcherovou a prince Charlese, dvojčata negativního postoje k architektonické profesi. Své první tři stavby jsem realizoval v Japonsku, následovaly soutěže v Itálii a Německu. Upřímně řečeno, nijak se to nezměnilo. Od té doby jsem na cestách," dodal.

Vlastní dům v Corrubedo (realizace 2002)
Chipperfield má nyní asi 250 zaměstnanců rozdělených mezi kanceláře v Londýně, Berlíně, Miláně a Šanghaji, ale zdá se, že jeho srdce je opravdu v Corrubedu – malé rybářské vesnici na severozápadě Španělska, kde vlastní několik nemovitostí a provozuje bar.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100.000 dolarů (2,2 miliony korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou. Loni se vítězem stal burkinafaský architekt Francis Kéré.
0 komentářů
přidat komentář

Související články