Řadový terasový dům ze 70' na pražských Hřebenkách prošel kompletní rekonstrukcí, která se lehce propsala i do exteriéru.
Dům je posazen ve velmi prudkém svahu, přístupný pouze po venkovním úzkém schodišti, které vede skrz vzrostlou zeleň. Přízemí objektu ve své zadní části navazuje na romantickou soukromou zahradu a z rozlehlé terasy v 1.patře se otevírá dechberoucí výhled na panorama Prahy.
Není divu, že se do tohoto nevelkého dvoupodlažního domu sevřeného do zeleně a s unikátním výhledem úspěšný filmový režisér Jan Hřebejk s jeho rodinou zamilovali.
Rodina Hřebejkových trvale žila na hausbótu, na pražském Smíchově. Život na hausbótu odráží jejich životní styl, potřebu žít v obklopení přírody, ale zároveň ve městě.
Stejně jako na hausbótu, kde jsou prostorově potlačené ložnice a koupelna, tak v jejich novém domě se tento prostorový princip opakuje. Na přání klienta vznikla nová dispozice domu, které dominují společenské větší prostory a to rovnou v obou podlažích, zatímco soukromé části jsou minimalizovány.
Když Jan Hřebejk oslovil architektu Dagmar Štěpánovou ze studia Formafatal, dostala jednoznačné zadání - vytvořit místo pro život, kde se budou cítit dobře nejen oni, ale i jejich přátelé. Místo, které bude působit přirozeně a zabydleně od samého začátku. Domov, který bude autentický, barevný, plný knih, obrazů a dalších uměleckých předmětů. Byt, do kterého kdykoliv umístíte něco nového, neuškodí mu to. Tyto požadavky se staly klíčovými pro koncept celé rekonstrukce.
Architektka na projektu pracovala celkem 4 roky. Protože je dům součástí řadového domu, nemohla příliš zasahovat do fasády, aby vizuálně udržela jednotný charakter. Pustila se do nového vstupního portálu s navazujícím novým bezrámovým zasklením v 1.patře, který podpořil vizuální propojení a prosvětlení celého horního patra. Tam také na přání klientů vznikla nová prosklená přístavba v části terasy, která zvětšuje obytnou část domu. Do této přístavby je zakomponovaný stávající krb, ovšem s novou krbovou vložkou a v novém obložení z červeného travertinu. Tato přístavba slouží jako hlavní jídelna, je z obou stran přístupná na terasu a propojená s kuchyní, kde dříve byla ložnice a koupelna.
Do hlavního obytného prostoru v 1. patře Dagmar Štěpánová vsadila novou koupelnu pomocí industriálně prosklené kostky. Soukromí v koupelně je zajištěné pomocí závěsu. K hlavnímu prostoru přiléhají už jen dvě malé ložnice (dětské pokoje) s okny do zahrady.
Dveře do ložnic jsou zakomponované do obkladu z medově olejované březové překližky.
Komplikací bylo přemístění svodu dešťové vody ze střechy, který po úpravách dispozičního uspořádání zůstal volně v prostoru. Architektka si poradila a svod vsadila do krásného starého litinového sloupu, který majitelé bytu koupili v antik bazaru.
Architektka nakonec vsadila na kombinace zdánlivě nesourodých materiálů, které použila pro obklady stěn nebo na nábytek vyrobený dle autorského návrhu. Tímto se docílilo autenticity a originality, jako by interiér vznikal postupně a přirozeně. Borovicová překližka se setkává se sofistikovanými materiály, jako jsou obklady z červeného a žlutého travertinu nebo mahagonové masivní dřevo na kuchyňském pracovním pultu. Interiér zvýrazňují barevné výmalby v modrých odstínech, které nechávají vyniknout barevným obrazům na stěnách, nebo zelená cementová stěrka v hlavní obytné části domu navazuje na dubové parkety 2. jakosti, protože určitá nedokonalost je v případě tohoto interiéru žádoucí.
V přízemí domu se nachází malá ložnice s kuchyňkou, miniaturní koupelna a velká pracovna ústící do zahrady, která je druhým společenským prostorem v domě.
Některý vintage nábytek a svítidla si režisér s manželkou vybírali sami a ke spolupráci ještě přizvali svého dlouholetého rodinného přítele, akademického malíře Miroslava Bednáře. Ten pro ně vybral několik originálních a nevšedních kusů a vedle toho po domě rozmístil obrazy a umělecké předměty ze sbírky majitelů.