Plzeň - Plzeň má návrh, jak může vypadat její historické centrální náměstí. V architektonické soutěži zvítězil nápad, který na plochu náměstí přináší desítky dosud chybějících stromů, omezuje parkovací místa i individuální automobilovou dopravu, rozšiřuje pěší zóny a navrhuje třeba i tržnici. Cílem změn má být efektivnější plnění pobytových funkcí prostranství a jeho větší přívětivost pro obyvatele i turisty. Odborná porota ocenila tři z 12 zaslaných návrhů, zvítězil brněnský tým architektonického a urbanistického studia MAAUS. Zastupitelé dnes výsledky soutěže jednomyslně schválili.
Město začne s vítězi jednat o pořízení kompletní dokumentace, na kterou je připraveno devět milionů korun. Úprava 1,2 hektaru velkého náměstí by mohla začít v roce 2026 přeložkami sítí, výsadbou stromů, zrušením parkoviště před radnicí a dalšími pracemi. Město na to najde v rozpočtu zatím sto milionů korun, řekl novinářům primátor Roman Zarzycký (ANO). "Mám velkou radost z vítězného návrhu a z toho, že na něm byla shoda všech odborníků včetně památkářů. Kromě toho, že výrazně zpříjemňuje pobyt na náměstí, zachovává jeho tvář a počítá s výsadbou stromů. Vítám i fakt, že návrh umožňuje etapizaci, což považuji za zásadní jak směrem k veřejnosti, tak s ohledem na rozpočet," řekl Zarzycký.
Náměstí v současné podobě podle technického náměstka Pavla Bosáka (Piráti) lidi nemotivuje, aby se na něm zdržovali i mimo dobu, kdy sem jdou na občasné akce. Často tu na lavičkách posedávají také bezdomovci a problémoví lidé. "A my si to náměstí chceme vzít zpět. Naším cílem je, aby lidé měli chuť se na náměstí zastavit, posedět, setkat se tu s přáteli a celý prostor si užít," řekl Bosák. Cílem podle něj také je, aby vzrostl komfort pěších i cyklistů, vznikly zóny pro předzahrádky, zlepšila se plynulost MHD a také, aby na náměstí byly stromy. "Jsem přesvědčen, že právě s tímto zadáním si vítězný návrh poradil nejlépe," uvedl.
Náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN) odhadl, že navrhované změny by mohly snížit individuální dopravu o polovinu a ubrat desítky parkovacích míst. Náměstí teď funguje jako velký kruhový objezd, po němž krouží auta. Po dokončení úprav by osobní auta na západní a jižní stranu vůbec nemohla. Na západní straně u biskupství by se měla plně rozšířit pěší zóna. Až k domům se protáhne dlažba náměstí. Auta by neměla jezdit ani na jižní straně, kde by měly zůstat jen tramvaje. Zruší se také parkoviště před radnicí. Doprava se omezí v Dřevěné ulici vedoucí z náměstí.
S umístěním stromů se ztotožnili všichni soutěžící. Vítězné studio MAAUS s nimi počítá v liniích na obvodové západní a východní straně náměstí. Skupina stromů bude také v jižní části u veřejných toalet, kde se má prostor změnit na místo pro odpočinek i občerstvení. Stromy tam ale nebudou bránit pohledu na katedrálu. Současně zůstane zachována dostatečná plocha pro pořádání kulturních akcí. V částech, kde zůstane automobilová doprava, bude jízdní pruh výškově oddělen od prostoru pro pěší. "S parkovacími místy návrh počítá podélně na východní straně a několik málo podélných míst bude pro návštěvy a svatby před radnicí. Parkoviště uvnitř plochy náměstí u radnice bude zrušeno," dodal Tolar.
Podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Ireny Vostracké není návrh stoprocentním dogmatem. "Nad některými dílčími návrhy ještě povedeme diskusi a některé nápady budeme rozvíjet," uvedla. Všechny návrhy město od konce ledna vystaví ve výstavní síni 13 Západočeské galerie.