Expozice #JIRIWOLKER v Prostějovském muzeu předává básníkův odkaz s pomocí umělé inteligence

Source
JAKSIK+
Publisher
Tisková zpráva
19.02.2024 16:25
Czech Republic

Prostějov

Petr Jakšík

Stálá expozice básníka Jiřího Wolkera má v prostějovském muzeu své místo již od roku 1940. V letošním roce, kdy si připomínáme básníkovo 100. výročí úmrtí, Muzeum a galerie v Prostějově připravilo stálou expozici s názvem #JIRIWOLKER. Expozice byla slavnostně otevřena veřejnosti dne 15. února 2024.
Záměrem expozice je propojením minulosti a současnosti seznámit především mladou generaci s osobností básníka a jeho schopností imaginace, zájmu a kritického pohledu na svět, ve kterém žil.

Pomocí nástroje umělé inteligence, pera, a štětce dnešní doby, je návštěvníkům umožněno stát se Jiřím Wolkerem. Psát básně, ilustrovat, nebo se vyjadřovat k tématům dnešní doby. Výsledky tvorby jsou na výstavě promítány v přímém dialogu s životem Jiřího Wolkera, zprostřed- kovaného časovou osou.

Koncepční řešení

Nová expozice podle zástupců muzea překračuje tradiční hranice muzejní prezentace. Založená je na symbióze historie, umění a nové technologie. "Naší ambicí bylo vytvořit expozici, která bude nejen informovat, ale i inspirovat. Jiří Wolker nebyl jen básníkem, byl vizionářem, jehož slova mají stále co říci," uvedla ředitelka muzea Veronika Hrbáčková.

"Chtěli jsme se zeptat, kým by Jiří Wolker dnes byl, jaká témata by řešil a tím nejen mladou generaci motivovat k zamyšlení. Přidanou hodnotou je informace, kterou se o způsobu jejich uvažování dozvíme," uvedli architekti studia. "Návštěvníky motivujeme ke zvídavému přístupu při vytváření 'promptů' (specifikace textu k získání výsledku) pro umělou inteligenci, díky čemuž se s ní seznamují. Pro možnost se s Wolkerem bavit, nebo ilustrovat jeho básně, je přirozené, že se o něm nejdříve na časové ose něco dozví." Popisují architekti edukativní rozměr výstavy. Přenesení Wolkerovi schopnosti imaginace architekti návštěvníkům umožnili vytvářením ilustrací Wolkerových básní nebo také společným veršováním s jeho virtuálním zrcadlem. Aktivním zapojením návštěvníků do výstavy tak vytvořili interaktivní instalaci s neodpustitelnou možností výsledky sdílet pod hashtagem #jiriwolkerMGP a tím inspirovat k další tvorbě.

Výstava

V druhém patře MGP je návštěvník vyzván k seznámení s Jiřím Wolkerem na časové ose básníkova krátkého, ale naplněného života. Časová osa, společně s úryvky jeho básní představuje na pozadí života a vybraných historických událostí tvorbu mladého prostějovského básníka (1900–1924), jako by jej vyprávěl sám Jiří. "Žil v době plné politických, kulturních a sociálních změn, na které ve své poezii přímo nebo nepřímo reagoval," uvedlo muzeum na svých stránkách.

Účastníci výstavy usednou do autorova křesla k počítači s Ai, kde mohou tvořit, veršovat, sdílet úvahy, kritická témata, ilustrace nebo s Wolkerem konverzovat. Veškerá komunikace probíhá na pozadí aplikace, která využívá algoritmus umělé inteligence na platformách DALL-E a Chat GPT4. "Ta se bude v průběhu trvání výstavy aktualizovat dle vývoje Open AI," doplnil vývojář Jiří Dosoudil.

Na výstavě nebo na vlastních zařízeních má každý možnost sdílet svůj výsledek pod hashtagem #JiriWolkerMGP. Na protější straně, v galerii vygenerovaných příspěvků, se stanou, kurátory i diváky své výstavy. "Každý se nakonec může stát jedním ze spoluautorů knihy, která bude z vybraných příspěvků vydána," doplňují autoři instalace. V rámci pravidelných bloků jsou k výstavě naplánovány přednášky a workshopy s tematicky inspirativními osob- nostmi.

Konstrukční, materiální a prostorové řešení

Naše koncepce se zakládá na neutrálním bílém prostoru, který se podobně jako nepopsaný list papíru nedá zařadit do místa ani času. Motivuje tak k vzniku nového příběhu Jiřího Wolkera. Středobodem expozice je prostorový objekt, jehož nekonkrétní tvar podněcuje k imaginaci. Forma je definovaná pragmatickou potřebou využití stolu, stíněním přirozeného osvětlení světlíku a kuželem světla projekce. Cílená Baumanovsky tekutá blyštivost zrcadlové látky se záměrně podbízí mladší generaci svou prvoplánovostí a zároveň spojuje funkční prvky objektu. V místě projekce (v současnosti) je vyvážená odhalením surové konstrukce objektu, čímž kontrastně uzemňuje umělost celé instalace do reality. Zbytkové plochy při výrobě překližkových žeber byly využity pro výrobu štokrlat a doplněny recyklovaným molitanovým válcem pro pohodlné pozorování projekce.

Centrální umístění objektu umožňuje obcházení a pro- hlížení informací sdílených na stěnách. Vzhledem k velkému množství informací byla grafikem zvolena jedna barevná textová linie doplněna méně výrazným plovoucím textem a obrazem. Propojení archaičnosti a současnosti motivovala výběr hlavní barvy výstavy.

V sále galerie byla pře výstavbou deinstalována původní ochrana topení a zvednuta podlaha pro skrytí instalací. Bylo tak umožněno uchycení objektu a vytvoření nového vjemu měkkosti při chůzi bez obuvi.

Původní světelná rampa byla deinstalována a nahrazena skrytým osvětlením ve světlíku doplňujícím přirozené osvětlení.



Námět a vize: Veronika Hrbáčková
Scénář, kurátor výstavy: Filip Gregor
Místo: MGP Prostějov
Rok: 2024
Koncepce a architektonické řešení: Petr Jakšík, Tereza Pavlíčková, JAKSIK+
Stavba: Honza Tomšů & kolektiv Omlouvámesepardón
Technická podpora: Provozní úsek MGP pod vedením Martina Pelikána
Grafika: Tomáš Vrba, Aparat.
Umělá inteligence: Rudolf Rosa, Ondřej Hrách, Aignos Vývojář: Jiří Dosoudil
Poděkování: Ondřej Kantor (Spectra), David Wojaczek, Kristýna Kolovratová, Jan Zeman
Fotografie: Vendula Burgrová
0 comments
add comment