Žebříček měst světa s nejvyšší kvalitou života vede opět Curych

Source
Mercer Human Resource Consulting
Publisher
ČTK
10.04.2006 19:15
Czech Republic

Prague

Praha - Městem s nejvyšší kvalitou života na světě byl za poslední rok opět Curych, druhá se těsně za ním umístila Ženeva a třetí byl Vancouver. Zjistilo to letošní vydání každoročního přehledu, který dnes zveřejnila organizace Mercer Human Resource Consulting. Praha si dále polepšila a ze souboru 215 měst skončila na 73. místě. Na poslední příčce se ocitl Bagdád.

Index kvality života, sestavený na základě údajů z období září až listopad 2005, používá jako referenční město New York s hodnotou stanovenou na 100 bodech. Lépe než v New Yorku se žije ve 45 městech. V první desítce jsou převážně evropská města a mimo Evropu zde kromě Vancouveru figurují ještě novozélandský Auckland a australské Sydney.
První čtyři města, tedy Curych, Ženeva, Vancouver a Vídeň, si proti loňsku v celkovém skóre polepšila. Všechna mají více než 107 bodů a první Curych získal 108,2 bodu. Jedním z  nejvýraznějších skokanů je ale Chicago, které se posunulo o 11 příček na 41. místo. Tak výrazné zlepšení je podle přehledu důsledkem poklesu kriminality.
Vedle Prahy se proti předešlému roku zlepšila i pozice Budapešti (74), Lublani (80), Vilniusu (84), Varšavy (86) a Tallinnu (91). "Životní úroveň v  řadě východoevropských měst se postupně zvyšuje, protože země, které se nedávno staly členy Evropské unie, přitahují více investic," řekl výzkumník Merceru Slagin Parakatil. Poznamenává však, že atraktivnější než města ve východní Evropě jsou pro zahraniční pracovníky nadále například města jako Dubaj.
Kvalitu života měří Mercer na základě 39 aspektů, shrnutých do deseti hlavních kritérií. Těmi jsou kvalita a dostupnost spotřebního zboží, hospodářské prostředí, bydlení, úroveň zdravotní péče, přírodní prostředí, politické a sociální klima, veřejné služby a doprava, rekreace, školství a společensko-kulturní prostředí.
U většiny měst Evropy a Blízkého východu se pořadí v žebříčku nezměnilo, výjimkou je pouze Káhira. Ta spadla o  devět příček na 131. místo a v jejím případě činí hodnota indexu 71,2 bodu. Podle Merceru jsou hlavním důvodem zvýšené obavy z politické situace a teroristických útoků.
Mezi americkými městy nejlépe dopadlo Honolulu, které je na 27. místě, poslední v USA je na 68. příčce Houston. Americká města jako celek mají tendenci v hodnocení mírně klesat, případně se držet na stabilní úrovni. "Výkyvy v kvalitě života ve vyspělých zemích většinou předurčují takové faktory jako vyšší znečištění vzduchu nebo větší zločinnost, případně vnější faktory jako je terorismus a přírodní katastrofy," řekl Parakatil.
V  Asii je nejlépe hodnocen Singapur a těsně za ním Tokio. V Číně je městem s  nejvyšší kvalitou života Šanghaj, která se ale celkově umístila až na 103. místě. "Peking a Šanghaj jsou na vzestupu a v dalších letech by se měly dočkat výrazného zlepšení kvality života," uvedl Mercer. Hlavním důvodem je vysoký příliv zahraničních investic.
Největší rozdíly jsou v Jižní Americe, kde o kvalitě života v jednotlivých městech rozhoduje hlavně politická a ekonomická stabilita. Podle Merceru lze v příštích letech čekat největší zlepšení u  argentinských měst, protože ekonomika země se postupně zlepšuje a smazává následky státního bankrotu před čtyřmi lety.

Tabulka: Města s  nejvyšší hodnotou indexu kvality života
Pořadí Město Země Index
1. Curych Švýcarsko 108,2
2. Ženeva Švýcarsko 108,1
3. Vancouver Kanada 107,7
4. Vídeň Rakousko 107,5
5. Auckland Nový Zéland 107,3
6. Düsseldorf Německo 107,2
7. Frankfurt Německo 107,0
8. Mnichov Německo 106,8
9. Bern Švýcarsko 106,5
10. Sydney Austrálie 106,5
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
nesmyslnost
chip
01.09.06 08:03
O kvalitě života v Curychu...
Martin Rosa
02.09.06 09:46
aha
karel kriz
04.09.06 02:51
show all comments

Related articles