Brno – Asi 800 lidí zatím podepsalo petici proti zbourání areálu bývalé Briessovy sladovny v Gargulákově ulici v brněnských Husovicích. Místo, kde budova z 19. století s vysokým komí- nem stojí, zahrnula před dvěma lety změna územního plánu do prostoru vymezeného pro přístupovou silnici a most do areálu bývalé Zbrojovky, kde vzniká nová čtvrť. Jak ale ČTK řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL), osud bývalé sladovny ještě není zcela zpečetěn.
V územním plánu navíc nejde o žádnou novinku. "Nejedná se o změnu zamýšlenou v novém územním plánu, ale o změnu starého plánu schválenou před dvěma lety. Jde o dopravní napojení Nové Zbrojovky na novou Dukelskou třídu a dále na Tomkovo náměstí. Půjde o páteřní komunikaci určenou pro hromadnou dopravu a cyklisty," vysvětlil Chvátal.
Řada lidí ale o této schválené změně územního plánu nevěděla. Lidé z fotostudia Mocup Space Brno, které v rekonstruované budově sídlí, proto začali sbírat podpisy pod petici za zachování areálu. "V rámci festivalu Překročme řeku jsme uspořádali den otevřených dveří Briessovy sladovny, abychom lidem z okolí, ale i z celého Brna ukázali jedinečné prostředí celého architektonicky významného areálu. Přišlo se za námi podívat několik set lidí, což předčilo naše očekávání. Spousta z nich však byla v šoku, protože o záměru Brna zbourat větší část areálu vůbec nevěděli," uvedl Juraj Buráň z Mocup Space Brno.
Brněnský radní Filip Chvátal přiznal, že o situaci nevěděl, zachování areálu je ale podle něj možné. Součástí nové dopravní tepny do Nové Zbrojovky totiž má být most za více než 200 milionů. Záměr vyhlásit na jeho podobu architektonickou soutěž už schválili zastupitelé. Právě podoba mostu bude pro budoucnost Briessovy sladovny klíčová.
"Osobně jsem rozhodně pro zachování areálu. A bude záležet na konkrétním návrhu podoby mostu, proto se budeme při architektonické soutěži snažit najít takové řešení, které bude do areálu zasahovat co nejméně," řekl Chvátal.
Briessova sladovna vznikla v roce 1900 a vlastníkem byl židovský podnikatel Rudolf Briess společně se společníkem Jakobem Feiwelem. Společníci se v roce 1906 rozešli a Rudolf Briess odešel do Olomouce. Za Protektorátu byl na tento původně židovský majetek dosazen německý správce a byla v něm zavedena výroba zbraní. Po válce sladovnu získal Zetor, divize Motory. Část někdejší sladovny je opravená a sídlí v ní řada nájemníků, součástí je i zděný komín. Na protějším břehu řeky Svitavy vzniká v bývalém areálu továrny Zbrojovka nová čtvrť na území čtyř hektarů, který staví developer CPI Property Group. První část má být hotová už v roce 2026.