Publisher
ČTK
01.02.2012 11:10
Czech Republic

Prague


back to article
2 comments
nevěřte tomu
Markéta Šichtařová
| 01.02.12 11:57
To je možná zbožné přání realitních kanceláří, ale ceny bytů značně ovlivní očekávané nucené exekuce , které devalvují ceny bytů pod pořizovací náklady. Teprve v letech 2013-14 bude možné hovořit o nějakém dnu.
...No,...
šakal
| 01.02.12 03:56
...já bych byl možná ještě o poznání drsnější a napíšu rovnou, že na trhu realit nelze s nějakým "oživením" počítat prakticky vůbec nikdy - tedy alespoň ne za dobu trvání našich aktivních životů.

Po roce 2008 na celém světě neustále ceny nemovitostí klesají a jen občas se podaří, že se ten neustálý pokles na chvilku zastaví. Celý realitní trh je jen nafouknutou morbidní bublinou - v různých končinách světa to má sice poněkud odlišné příčiny, ovšem výsledek je všude stejný.

V USA k pádu ze snů do reality došlo když se ukázalo, že populisticé zasahování státu do bankovního trhu skrze politiku "hypotéka pro každého" vygenerovalo zástupy nebonitních klientů, kteří si popůjčovaly nehorázné částky na dnes v podstatě neprodejné nomovitosti.

V západní Evropě (Irsko, Španělsko a další) zas došlo k náhlému a ničím nepodloženému přebytku peněz v hospodářství v důsledku přijetí eura. Nová, silná měna těmto chudším zemím nastavila úvěrové parametry šité na míru Německu či Holandsku, takže nepřirozeně nízké úroky nabízených hypoték způsobily realitní boom s výsledkem podobým tomu, jenž známe ze Spojených států.

U nás pro změnu nečekaný boom s realitami způsobil pád neproduktivního komunistického režimu a spolu s tím vzniklá snaha náhle zbohatnuvších lidí zlepšit své bytové podmínky. Dalším podnětem k podnikatelské euforii v oboru realit bylo též očekávání mnohých, že vydělají, když rychle nakoupí nemovitosti, jejichž cena ještě podstatně vzroste, "až vstoupíme do té EU". Přitom s výjimkou samotného počátku 90. let, kdy bylo skutečně lze mluvit o nedostaku bytů na trhu, žádný reálný důvod k nárůstu počtu nemovitostí neexistuje.

- Předně, demografické důvody zcela chybí. Počet domácích obyvatel dlouhodobě stagnuje a současně nejsme cílovou zemí pro desetitisícové zástupy imigrantů.
- Průmysl, který značně změnil strukturu výroby, žije většinou ze stávajících stavebních kapacit, které si uzpůsobuje novým potřebám. Výjimku tvoří logistika, která si vyžádala masivnější výstavbu.

Realitní trh žil ze spoutu let trvající z hysterie notně přiživované médii, kdy kdejaký "expert" potvrzoval, že nových bytů bude nedostatek - a když přeci jen budou k mání, tak nedostupně drahé. A tak i v časech, kdy dávno bydlel každý, kdo opravdu bydlet potřeboval, rozjela se nová kampaň - kupovat byty "jako investici"... Lidé ovlivnění reklamou byli ochotni na sebe uvalit neuvěřitelné dluhy a tak sami sobě, paradoxně, neustále zvyšovali ceny.

Tenhle nesmyslný vývoj jednoho dne musel skončit. Je to logické a neodvratitelné. Výsledkem je, že všichni ti, kteří dnes splácejí třeba 5ti nebo třeba 8mi miliónovou hypotéku, mají často nemovitost, jakou by dnes s obtížemi prodávali za polovinu původní ceny. A v celé republice stojí nově postavených 50 000 (slovy padesát tisíc) neprodaných bytů.

...Žádné lepší časy už nebudou!

Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.