Dilema českých měst nad pozůstatky minulé průmyslové éry: zbourat nebo revitalizovat?

Publisher
Pavlína Drbálková
18.06.2012 13:50
Pokud přijíždíte do některého z větších měst, s největší pravděpodobností nepřehlédnete průmyslové budovy či areály, které často tvoří dominantu daného místa. Mnohdy již neplní svou původní funkci a zub času i vandalismus se podepsaly na jejich dnešní odpudivé podobě. Tovární haly, administrativní budovy, skladiště, garáže a vysoké komíny jsou však současně nepřehlédnutelnou připomínkou historie daného místa a jsou s nimi spojeny i příběhy mnoha obyvatel. Denně sem za prací docházeli prarodiče dnešní generace a výrobky z místní továrny proslavily jméno města široko daleko. Jaký osud čeká tyto svědky zašlé slávy průmyslu dnes? Nabízí se obdoba repliky ze známé divadelní hry: zničit nebo zachovat!? Je řešením srovnat nevábné barabizny se zemí a uvolnit místo novostavbám? Nebo raději staré zdi zmodernizujeme a znovu jim vdechneme život coby nevšední prostředí kulturních center, kanceláří a jiných?

Industriální dědictví v kontextu udržitelného rozvoje

S tím, jak naložit s industriálním dědictvím, se trápí mnoho českých měst. V rozhodování jim nepomohou ani zásadně odlišné názory architektů a památkářů, a proti sobě stojí také developeři s otázkou ekonomické návratnosti případné přestavby vůči historikům, kteří vyzdvihují kulturní a sociální přesah stavby. Toto nesnadné ale více než aktuální téma si vybrali organizátoři letošní konference Křižovatky architektury s podtitulem „Průmyslové dědictví mezi sny, možnostmi a realitou“.
Průmyslová éra, která více než dvě století formovala vývoj Evropy, po sobě zanechala dědictví, se kterým se dnes snažíme vypořádat, “ vysvětluje současnou situaci Tomáš Šenberger, předseda programové rady konference, a dodává: „Má však toto dědictví také potenciál ekonomický? Je jeho záchrana zajímavá i z jiných pohledů – urbanistických nebo sociologických? I o tom budou letošní Křižovatky architektury.“


Zachovat či zbourat? To je oč tu běží

V pořadí již čtvrtý ročník odborné konference proběhne v úterý 25. září v prostorách pražského divadla La Fabrika a k diskusi budou přizváni zástupci komunální sféry, státní správy, akademické obce, vedle toho také představitelé architektury, urbanismu a developmentu. Svůj názor na tuto problematiku představí mezi jinými také Alberto di Stefano, který se jako developer a architekt specializuje na revitalizace starých stavebních objektů. „Neviděl jsem budovu, kterou by - po šikovné rekonstrukci - nešlo komerčně využít,“ přibližuje svůj pohled na proměny industriálních objektů pro komerční účely a dodává: „Pochopitelně vždy jde o lokalitu a možnosti. Někdy je třeba část budovy zbourat, ale když se zachová maximum toho původního, celková hmota, nosné konstrukce a charakteristické prvky stavby, pak vzniká nová kvalita - architektonická i ekonomická.“

Konference Křižovatky architektury proběhne 25. 9. 2012 od 9.00 do 17.00 hod. v divadelním sále La Fabrika v Praze 7 – Holešovicích. Podrobný program a přehled přednášejících hostů i konkrétních témat najdete na webu konference: www.krizovatkyarchitektury.cz

Autor fotografie: Ing. arch. František Müller

Záštita: ČKA, ČKAIT, HK ČR, ČVUT, MK, MŽP, MPO
Generální partner: Beton Brož
Partneři: FOR ARCH, La Fabrika
Hlavní mediální partner a spoluorganizátor: Stavební fórum
Mediální partneři: archiweb.cz, ARCHITEKT, ERA21, ASB, STAVITEL, Moderní obec, PVS, eStav.cz
Organizátor: ABF a.s.
0 comments
add comment

Related articles