Lednový pokles stavebnictví způsobilo hlavně horší počasí
Publisher ČTK
12.03.2021 12:45
Praha - Lednový meziroční pokles stavebnictví o 5,2 procenta ovlivnilo horší počasí a také vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy ještě nebyla zavedena opatření proti šíření koronaviru. Vyššímu propadu zabránila především výstavba infrastruktury. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Především větší firmy mají podle nich zakázek dostatek, ale v oboru obecně chybějí pracovníci, především ti zahraniční. Pro letošek očekávají pokles stavebnictví o pět až šest procent.
"Jako každý rok do lednových výsledků stavebnictví však promlouvá počasí, které umožňuje nebo naopak neumožňuje pokračovat v rozestavěných projektech. A proto není náhodou, že i výkon stavebnictví je v lednu obvykle z celého roku nejnižší. A letošní leden nebyl z pohledu počasí rozhodně vlídný," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Firmy podle něj trápí nedostatek zaměstnanců, spíš než nedostatek práce. A v tomto směru se nejspíš situace nezmění ani v nejbližších měsících. "Lockdown zasahuje stavebnictví jen nepřímo, a tak hlavním problémem je dostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Takže v tomto směru žádná změna," uvedl dále Dufek.
Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně se v lednu trochu přivřely do té doby se stále rozevírající se nůžky mezi stavbou bytů a stavbou infrastruktury. "Stavebnictví je stále pět procent pod normálem, ale oproti prosinci už jej méně zachraňují vesměs státní infrastrukturní zakázky a stavba bytů se v porovnání s prosincem nepatrně zvýšila," uvedl. Meziměsíčně stavební produkce v lednu vzrostla o 4,2 procenta.
Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že lednové práce bývají značně ovlivněné klimatickými podmínkami a celková produkce bývá proti průměrnému měsíci jen poloviční. "Také letos nepochybně byly výkony počasím ovlivněny. I když byl měsíc teplotně mírně nadprůměrný, z hlediska srážek byl naopak bohatý," podotkl Sobíšek.
Zatímco větší stavební firmy podle něj zřejmě zatím netrpí nedostatkem práce díky zakázkám z dávnější minulosti, menší firmy už pociťují útlum. Pro letošek počítá s poklesem produkce odvětví kolem pěti procent.
"Pandemie koronaviru omezila stavební produkci, což vede k omezené nabídce bytů na realitním trhu. Paradoxním důsledkem je růst cen nemovitostí v hluboké ekonomické krizi, který snižuje dostupnost bydlení,“ doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy letos stavebnictví klesne o šest procent. "Jeho setrvačnost je totiž vyšší než třeba v průmyslu, který se letos již z pandemické situace do značné míry zotaví," uvedl Kovanda.