Národní galerii Praha stojí energie o 40 milionů Kč více, sníží nasvícení budov

Publisher
ČTK
27.09.2022 08:55
Czech Republic

Prague

Praha - Národní galerie Praha (NGP), která spravuje a provozuje šest historických objektů v hlavním městě, letos na energie vynaloží přibližně o 40 milionů korun více než loni. Je to zhruba dvojnásobná suma, kterou galerie vynakládala v posledních letech. Náklady na provoz budov, personální náklady a výdaje na ostrahu představují 70 procent sumy, kterou jedna z největších sbírkových institucí v zemi dostává od státu. Na výstavní činnost si musí vypomáhat tržbami ze vstupného, vzdělávacích aktivit, pronájmů a z grantů a dotací. V rozhovoru s ČTK to uvedla generální ředitelka galerie Alicja Knastová.


"Snažíme se interními opatřeními snižovat spotřebu. Budovy NGP jsou památkové objekty a některé z nich, zejména Veletržní palác, jsou ve špatném technickém stavu. Implementace sofistikovaných technických opatření je tím pádem velmi omezená," uvedla k možným úsporám energie ředitelka. Galerie proto podle ní zavádí méně náročná, ale také méně efektivní opatření, jako je výměna žárovek za LED svítidla, minimalizace doby nasvícení budov a striktní omezení vytápění kancelářských prostor na limit daný zákonem.

"Stále více a více potřebujeme sponzorskou podporu. Několik let také dostáváme stejné prostředky na personální náklady. Bez ohledu na inflaci nebo na situaci na trhu práce, zejména v Praze. Takže ano, NGP je podfinancována, ať z hlediska péče o historické nemovitosti, tak z hlediska zdrojů na výstavní činnost," řekla.

Od státu NGP dostává v posledních letech přibližně 300 milionů korun, z toho 137 milionů korun činí osobní náklady a na provoz zbývá 163 milionů korun. Loni dostala galerie od ministerstva ještě mimořádný příspěvek na výpadek tržeb z důvodu pandemie ve výši 44 milionů korun a na výstavy šest milionů korun, loni tak od zřizovatele dostala celkem 350 milionů korun.

"Daří se nám udržovat velmi kvalitní vztahy s dlouhodobými partnery. Nicméně je znát, že v této nejisté situaci firmy pečlivě zvažují, komu své finance poskytnou a co za ně dostanou a navazovat nová partnerství je výzvou," uvedla ředitelka. Připomněla, že současná tendence v Evropě je více spolupracovat v oblasti CSR (společenská odpovědnost firem) než běžné formy sponzoringu. "Bereme to jako podstatnou součást rozvoje našeho publika. Přesto jsme v procesu jednání s potenciálními mecenáši umění. Konec konců je to základní kámen naší instituce," připomněla vznik Národní galerie, kdy za její přímou předchůdkyní, Společností vlasteneckých přátel umění, stáli mecenáši z řad šlechty a měšťanů.
0 comments
add comment

Related articles