Opava - Vitráže v opavském Domě kultury Petra Bezruče se začnou opravovat pravděpodobně už letos v květnu. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Budova, která patří městu a sídlí v ní knihovna, hospodářská komora či obřadní síň, se v únoru stala národní kulturní památkou.
Původní vitráže jsou více než 100 let staré. Jejich autorem byl opavský malíř Adolf Zdrazila, který spolupracoval s architektem budovy Leopoldem Bauerem na několika opavských zakázkách. Obrazy zobrazují ženy jako symboly řemesel ve Slezsku. Halátek už dříve ČTK řekl, že umělecké okenní výplně nejsou v dobrém stavu. Narušeny jsou kovové spojovací prvky, které čeká oprava. "Nyní zpracováváme záměr. K němu se ještě musejí vyjádřit památkáři. Přesný termín zahájení opravy proto ještě neznáme. Podle mého názoru to bude pravděpodobně v květnu," odhaduje Halátek.
Vláda zařadila budovu z roku 1910, která původně sloužila jako sídlo opavské obchodní a živnostenské komory, na seznam Národních kulturních památek 20. února. Objekt navrhl vídeňský architekt Leopold Bauer, který vyhrál soutěž vyhlášenou tehdejší Opavskou obchodní a živnostenskou komorou. Projekt reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu. Samotná stavba se uskutečnila v letech 1908 až 1910. Svému původnímu účelu objekt sloužil do roku 1949. Po znárodnění se z něj stal Dům osvěty Petra Bezruče. V 80. letech minulého století jej úřady přejmenovaly na Dům kultury Petra Bezruče.
Dominantou interiéru budovy je masivní mramorové dvoukřídlé schodiště spojující přízemí s prvním patrem. V hlavním sále budovy jsou Zdrazilovy vitráže. Další slezský umělec, sochař Josef Obeth, je autorem čtyř plastik nad hlavním vchodem do budovy a 16 kamenných reliéfů na fasádě.