Památkář Hrubý: Zabránit případnému zbourání Hadích lázní nelze

Publisher
ČTK
14.08.2019 07:45
Czech Republic

Teplice

Teplice/Praha – Ačkoliv ochrana chátrajících klasicistních Hadích lázní v Teplicích trvá, protože je objekt uvnitř památkové zóny, památkáři už nemohou zabránit jejich případné demolici. Stavba už totiž není kulturní památkou. ČTK to dnes řekl Petr Hrubý, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústí nad Labem. Status kulturní památky odňal Hadím lázním exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) těsně před odchodem z funkce. Staněk na twitteru uvedl, že tak odblokoval letitý pat, během kterého objekt stále více chátral.


"Kulturní památku nelze nechat zbourat, nemovitost v městské památkové zóně lze nechat zbourat. To je zásadní rozdíl mezi ochranou formou kulturní památky a objektem v památkové zóně," řekl Hrubý na dotaz ČTK.

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl dnes ČTK sdělila, že u budovy, která není prohlášena památkou, ale nachází se v památkové zóně, se k záměru na její odstranění vydává závazné stanovisko státní památkové péče, v tomto případně odboru památkové péče teplického magistrátu. Stanovisko se vydává na základě odborného vyjádření odborné organizace státní památkové péče, jímž je územní odborné pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem, jehož ředitelem je právě Petr Hrubý.

"Obsahem takového závazného stanoviska může být i závěr, že odstranění budovy je z hlediska zájmů památkové péče nepřípustné. Stavební úřad musí k takovému závaznému stanovisku přihlédnout," uvedla. Hrubý podle ní nepřípustně předjímá, jak jeho pracoviště NPÚ přistoupí k tvorbě odborného vyjádření pro závazné stanovisko. "Případné odstranění stavby Hadích lázní je tedy mimo jiné v rukou pana ředitele Hrubého a jeho podřízených," doplnila mluvčí MK.

"Sejmutím ochrany jsem umožnil odblokovat letitou patovou situaci, během níž objekt stále více chátral. Přišlo mi lepší a logické dát Hadím lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat," napsal Staněk na twitteru. Dodal, že vzhled a exteriéry objektu zůstávají chráněny a vnitřek je zdevastovaný a není tam co chránit.

"Když narazíme na slušného vlastníka, je možné ochranu vymoci. V okamžiku, kdy vlastník usiluje o rekonstrukci formou toho, že objekt strhne a postaví ho znova, tak naše pravomoci jsou nízké," uvedl Hrubý. Majitelem Hadích lázní je vlivný teplický developer Jaroslav Třešňák.

Tatáž situace nastala u secesních Městských lázní v Teplicích. V roce 2007 je Třešňák koupil jako kulturní památku. Na jeho návrh ministerstvo kultury status odebralo a Třešňák je na základě posudku statika nechal zbourat. Strženy byly i dva činžovní domy z 19. století uprostřed teplické památkové zóny, na jejichž místě jsou nyní obchodní domy.

Teplický stavební úřad na jaře nařídil vlastníkovi Hadích lázní objekt zabezpečit kvůli chátrání. Vedoucí úřadu Lenka Mirgová dnes ČTK řekla, že majitel všechny práce provedl. "Stavbu budeme dále monitorovat," uvedla.

S majitelem se chce v nejbližší době setkat vedení Teplic, které od něj ještě před rozhodnutím o odnětí statusu kulturní památky dostalo nabídku na odkup Hadích lázní. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Štábl (ANO). Město si nechalo zpracovat znalecký posudek na hodnotu nemovitosti. Příští týden věc projednají radní.
0 comments
add comment

Related articles