Z hlediska řemesla hodně nekvalitní provedení,byl zanedbán dozor nad dílem a vybrán nevhodný výrobce lituji ty ,kteří budou dílo udržovat poukazuje na to jací lidé rozhodují o státní zakázce o jejich neodbornosti dal bych těmto lidem zaplatit všechny potíže ,které záhy nastanou.Tento projekt pozoruji od jeho vzniku a je mi jasné ,že tím nikdo zabývat nebude hlavně,že to stojí!!!!!
Pan Zahrádka spíš projevuje lítost nad tím, že nebyla prestižní zakázka odlití chrličů svěřena jemu. Já toho až tak nelituji. Je pravda, že se kašny potýkaly při svém vzniku s problémy, ale podařilo se je překonat. Poslední chrlič je troufnu si tvrdit odlit ve Staré huti dokonale. To, že mezi českými bronzaři dochází k neustálým slovním přestřelkám a pomluvám je smutný a zbytečný kolorit.
Každá mě ale tahá za oči. Je to skvělý nápad, mateiál, barvy, Anděl je nádhernej. Myslel jsem, že koryta budou stejný, jako jednotící prvek.
Co se mi nelíbí:
- voda cáká všude kolem,
- úchyty na jeřáb,
- Anděl - moc vysoký,
- Velbloud - moc "děravý", málo hmoty, dlouhý čumák, se čtvercovým korytem vypadá jak šibenice s pódiem,
- Chrtice - vypadá jak lambda, původní návrh, kdy to byla jen rovná trubka pod úhlem byl asi lepší, celkově s korytem je nějaká "neuchopitelná"
Co s tim (snadno a rychle):
- vedení vody ze skla nebo průhlednýho plastu (mohlo by zůstat i na zimu),
- úchyty šroubovací,
- Anděla snížit,
- Velblouda snížit, asi narovnat, malinko zkrátit čumák, vyměnit koryto s chrticí, delší osa elipsy kolmo k ose zvířete
- Chrtici předělat na původní návrh, nebo aspoň uříznot tu podpěru, koryto od velblouda nedávat přímo doprostřed, ale posunout k zachodkům, aby voda padala do zlatýho řezu - ten tam vůbec nějak všude chybí, ne?
Chápu, že čtvercový koryto je uhlopříčně ke sloupu, ale to nelze vidět, pokud by byly stejný tvary na delších stranach náměstí, tak budou vidět naráz v jednom pohledu.
Rychlý první dojmy.
Anděl, chrtice a velbloud se nejen kryjí s prvky plzeňského znaku, ale jejich provedení také vystihuje průmyslový charakter Plzně, který není novým jevem, ale v podstatě s ekonomickými pohnutky byla Plzeň už roku 1295 zakládána. Takže ačkoliv nemám moderní, natož postmoderní umění rád, panu Císlerovi gratuluji.
Náměstí je hodně velké a bylo zbytečně prázdné. A pokud přijdou horké dny, ta voda může i lidem zpříjemnit život. Ty konstrukce se nápadně podobají různým věcem v Techmánii. Člověk by mohl říct, že se Škodovce nechtělo vozit ocelový odpad do šrotu, tak ho dali na náměstí, ale je to vlastně nápadité. Příspěvek ke kulturnosti města je to podle mě mnohem větší než peníze, které to stálo.
Ta akce včera večer byla dobře udělaná. Doufám, že Plzeň bude zvolena kulturní metropolí EU pro 2015, abychom to kulturní nováčky jako Paříž nebo Londýn, nemluvě o Ostravě, mohli všechno naučit.
Přijďte si ke kašnám poslechnout to nadšení plzeňské veřejnosti. Její názor na dílo je v naprosté většině zcela negativní. Pokud si někteří myslí, že toto znásilnění atmosféry plzeňského náměstí přispěje ke zdárné kandidatuře Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015, pak můj názor je, že se Plzeň sama diskvalifikovala.
"Naším cílem je vytvářet architekturu, která naplňuje a dotváří představu klienta..." Z preambule alelieru Hnilička +Císler. Máte snad pocit, že plzeňané nejsou klienti předmětné zakázky? Plzeňané opravdu nemají pocit, že jejich představa o dotvoření "jejich" náměstí byla naplněna. Víte, byl jsem se na dílo dnes nad ránem podívat. Každou kašnu hlídají 2 strážníci, projevy nesouhlasu jsou velmi , ale velmi, emotivní a celé to asi nebude přirozeným vrůstáním do masa plzeňské městské památkové reservace. Bylo by dobré, kdyby se arch. Císler odvážil vysvětlit na místě plzeňským občanům svůj umělecký záměr. Zatím je převažujícím pocitem z jeho díla mezo plzeňany pocit zhnusení, ponížení a vzteku.
tak to vidíte, kašny už nejsou pro veřejnost. Kašny se dělají pro architekty architektům.
No konečně to někdo řekl naplno, že tzv. moderní architektura není pro veřejnost. Díky, potvrdilo se mi mé dlouhodobé pozorování.
mily pan machacek. neviem, kde ste prisli na to, ze sa jedna o "naprostou vetsinu". mozno to dost zalezi na prostredi, v ktorom sa clovek pohybuje - v mojom okoli su nazory na kasny "v naprosté většině zcela pozitivní".
...
nesudim podla toho obecnu mienku. pravda samozrejme bude samozrejme niekde uprostred. co je vsak absolutne nevypovedajuce o kvalite a krase tych kasien. viz prispevok martina franka. a tych prikladov z historie stavitelstva (eiffelovka ako prototyp zmeny verejnej mienky), ze ano.
Nikdo nechtěl aby ty kašny stály - tak proč tam teda jsou. Jsem také pro modernu, ale co je moc je příliš, nehledě ktomu, že nevrlí občané už zaznamenávají názor přímo do těchto krasavců a to neuběhl ani týden. Takže vůbec nechci pomyslet na to co z nich zbyde za půl roku, či to snad budou každý měsíc leštit. Jsem zvědavá, jak se Vám budou líbit po půl roční devastaci rozhořčenými občany.
Pro dočasnou instalaci pěkné, ale natrvalo - velká prohra. Škoda, že nebyl brán ohled na hlas lidu, uvidíte co dokáže po pár týdnech....
V Plzni, milý Miško, žiji a pracuji. Slyším názory lidí přímo pod kašnami, slyším názory spolupracovníků, slyším názory cestujících v tramvajích projíždějících okolo kašen. O kašnách si povídají lidé v čekárnách u lékařů, povídají si o nich lidé v hospodách a v restauracích, znám názory své rodiny a známých. Jsou to lidé různého věku, různého vzdělání, lidé různě sociálně a finančně zařazeni. Jedna věc je přece spojuje. V naprosté většině jde o lidi místní. Nevím, jaké je prostředí Vaše. Tedy to, v kterém jsou názory na kašny v "naprosté většině zcela pozitivní". Troufám si však odhadnout, že to plzeňané nejsou. Čož je ale pochopitelně naprosto nediskvalifikuje pro vyjádření názoru. Snad jen dálniční obchvat Plzně byl pro Plzeňáky tak frekventovaným tématem, jako jsou teď kašny. Pravda o přijímání kašen plzeňskou veřejností v žádném případě není někde uprostřed! Zapátrejte v diskusních fórech, ponořte se do debat na sociálních sítích, přijeďte si do Plzně s lidmi popovídat. Myslím si, že budete překvapen.
A že názor veřejnosti naprosto nic nevypovídá o kráse a kvalitě uměleckého díla? Nepřipadá Vám tento názor poněkud (mírně řečeno) elitářský? Pro koho arch. Císler tvořil své dílo? Kdo a jakými penězi mu za dílo zaplatil? Na jakém prostoru je jeho dílo umístěno? Opravdu si myslíte, že arch. Císler kašnami naplňuje preambuly "svého" ateliéru?
S úctou Antonín Macháček
Problém je, že pokud by se dalo na vůli lidu, tak drtivá většina kvalitních věcí, které s odstupem lid obdivuje, by vůbec nevznikla. Příkladů z historie, daleké i zcela nedávné je nepřeberně prakticky ve všech oblastech umění. Všeobecnému obdivu se dnes těší věci ve své době zásadně a mnohdy fanaticky odmítané. Mnoho umělců, ve své době oficiálně a masově uznávaných je dnes zcela neznámých, naopak řadu ve své době zatracovaných a vysmívaných umělců dnes lid stejně masově uctívá. V době vzniku zaujmou kvalitní, nadčasové a mnohdy danou dobu předbíhající věci jen naprostou menšinu lidí, někdo se dočká uznání za 10 let, někdo po staletích, někdo pochopitelně nikdy. Příkladů je nepřeberně, asi u nás nejviditelnější je Tančící dům. V době vzniku byla tato stavba brána jako katastrofa pro Prahu, lidem zcela odmítaná, dnes je běžným cílem turistů, zcela běžně se tam jsou podívat mimopražstí návštěvníci, dnes je to pro mnoho lidí samozřejmá součást prohlídky Prahy. Sám znám mnoho lidí, kteří když se jich někdo zeptá, jaká současná stavba se jim líbí, odpoví bez velkého přemýšlení Tančící dům. Jsou to v mnoha případech stejní lidé, pro které to v době vzniku byla katastrofa pro Prahu. Navíc zájem a alespoň minimální přehled o současném umění má vždy malá část společnosti, postupem času se toto umění, respektive jeho část stává součástí života větší a větší části lidí. Kašny v Plzni se budou dnes líbit malé části lidí, za pár let to ale dost možná bude jinak a za 10let si bez těchto kašem bude málokdo umět Plzeň představit a stanou se součástí města. Nakonec jak to chodí je vidět třeba v diskuzi o Hermíně. Maličká a velmi citlivá stavba vyvolává velké kontroverze, zatímco nedaleké hnusné satelity, zcela ničící půvabnou krajinu nikomu masově nevadí. Přitom je to neobyčejná hrůza. Zrovna o víkendu jsem se byl podívat na Hermínu. Cestou je otřesný satelit, jeden dům, jakýsi podivný bungalov vypadá jako objekt záchodů na francouzské dálnici, mladá, moderně oblečená paní vylezla na terasu, na očích všem, rychle cosi pověsila na sušák a honem rychle zaplula zpět do domu, za žaluzií stíněná okna. Tuto scénu mohlo sledovat mnoho sousedů, všichni v autobuse a v okolo projíždějících vozech. Ostatní domy na tom nejsou o nic lépe, nakonec na přilehlých "zahradách" nebyla ani noha. Myslím, že tento, masově přijímaný způsob bydlení a zacházení s krajinou za sto let nebude nikdo považovat za dobrý, natož hezký. Naopak kvalitní soudobé stavby budou oceňovány, stejně jako dnes oceňujeme historické stavby my dnes.
Pokud by společnost fungovala normálně, nebudou před rozlobenými lidmi strážníci hlídat kašny, ale ty satelity.
Vůbec není brán zřetel na veřejnost, z každé strany slyším jen hanobení. Nejsem přímo z Plzně, ale musím souhlasit, že to je zcestné. Měli byste více spolupracovat s veřejností, je to přeci děláno pro ně, ne?
tady máte aktuální anketní ochutnávku: http://www.kissproton.cz/
nevím, kde berete tu absolutní většinu. jestli to není tím, že jezdíte ve stejnou hodinu stejnou trasou se stejnými lidmi každý den a pak ve stejné hospodě pijete to stejné pivo a čtete ten stejný přihlouplý plzeňský deník, a tam kde toto končí, tam je bílo, jsou podle Vás lvi?
Plzeň je daleko víc než toto!
Kašny se mi vůbec nelíbí, a to se mi líbí návrh knihovny pana Kaplického, Tančící dům v Praze a řada moderních staveb u nás i v cizině --- ale tohle ne --- dnes jsem to viděl poprvé a zdálky mi to připadalo jako privizorium vyrobené z nějaké nedokonalé umělé hmoty! A že to stálo tolik milionů!!! Kdybyste to raději dali na plzeňský dětský domov, hospic či nějaký domov důchodců!
---
Určitě se zapojím do nějaké aktivity na zbourání a NAHRAZENÍ 28 milionů, které byly takto nevhodně vynaloženy!
Těším se, až je uvidím naživo, jsou krásné. Absolutně nechápu hulvátské a ubohé reakce některých Plzeňanů. Návrh mi přijde velice citlivý a současný, a ať se dívám jak chci, nemůžu na nich najít nic, co by se nehodilo do historického jádra Plzně, trošku hysterická bublina, ne?
Ve Vasem okoli=na Slovensku? U nas v Plzni z tech kasen radost nemame. Jen me prekvapuje, ze je zde malo silne negativnich nazoru. Vulgarismy zde asi nezverejnuji.
ad aados - predpokladam, ze to patrilo mne - nie, moje okolie nie je slovensko, bavime sa predsa o plzni. nemyslim, ze by na slovensku niekto mimo obor zaregistroval, ze v plzni su nejake kasny. ale neviem, nezijem tam uz 7 rokov.
vyjadrenia ako "U nas v Plzni z tech kasen radost nemame" a "Troufám si však odhadnout, že to plzeňané nejsou" su proste mimo misu. presne preto som to pisal. presne preto zalezi od okolia. ako ukazuje aj anketa na webe radia ktoru poslal jack - ktora je mimochodom tiez absolutne nevypovedajuca.
na to predsa existuje vyzkum verejnej mienky a reprezentativna vzorka obyvatelstva. som si isty, ze vase okolie reprezentativna vzorka obyvatelstva netvori. a pan machacek - internetove diskusie? - to je dufam len vtip. usudzovat verejnu mienku z nich moze iba absolutny diletant.
netvrdim, ze sa kasna plzenakom libi, len tvrdim, ze vase generalizovane zavery su unahlene.
netvrdim, ze je to tento pripad, ale ako som uz napisal a ako naznacil aj daniel john; v historii je mnozstvo pripadov zmeny nazoru verejneosti. vasa istota, ze to nebude tento pripad ma ohuruje.
mozno to dopadne prave tak ako v parizi s eiffelovkou.
za 50 rokov budu chciet (mestsky radny) odstranit tie kasny z namestia a nahradit ich niecim inym. a plzenska verejnost bude hajit fontany a tvrdit, ze je to barbarstvo a ze tie kasny patria k plzni.
Krásné kašny. Několikrát jsi si zašel naše nové kašny na náměstí prohlédnout a jsem z nich nadšený. Doporučuji vyrazit v podvečer při západu slunce.
Plzeňák
Pokud bude chtit nekdo priste srovnavat dominantu parize se zvracejicim velbloudem v plzni na namesti, mel by si uvedomit, ze v prvnim pripade se jedna o ukazku technicke vyspelosti naroda, zatimco v tom druhem pouze o design.
Myslím si, že už je trošku pozdě něco komentovat. Kašny stojí a basta. Ted už je nikdo nezbourá, takže máte všichni smůlu. Pan architekt ze Zambie si udělal díky všem perfektní reklamu. Máme zlato na náměstí, radujme se..
Kašny se mi moc líbí, argumenty jediným správným názorem laické veřejnosti jsou stejné jako v případě olomouckého SEFO. Jen si dovolím komentář k argumentům "kašny tu nikdo nechtěl", "občané jsou klienty" apod. - žijeme v zastupitelské demokracii, občany města jako klienta v této zakázce tedy logicky zastupovali zvolení politikové. Pokud mají občané pocit, že jejich hlas nebyl respektován a zohledněn, hromosvodem by neměl být autor (kvalitního moderního) díla, ale volení zástupci.
Tato debata stejně jako jiné (např. ohledně zmíněného SEFO) opět nastoluje v diskusích na archiwebu možná neprávem trochu opomíjenou otázku - má se architekt v případě veřejných zakázek, kdy netvoří pro konkrétního kolienta, ale pro předem nedefinovaný okruh lidí s nejrůznějším vkusem, snažit přiblížit vkusu většiny, a neprovokovat?
Napadá mě ještě jedna poznámka - stejně se bouřili i obyvatelé Olomouce proti mobiliáři na rekonstruovaném Horním náměstí, ze které HŠH sklízeli od odborné veřejnosti vavříny. A hle, náměstí žije, a proti mobiliáři už dávno nikdo neprotestuje.
No, proti olomouckému mobiliáři nikdo neprotestuje, protože časem lidi rezignovali - stejně s tím nic nenadělají, když už to tam je. Lavičky se postupně předělávají (ohýbaná překližka začala do roka a do dne praskat a postupně je nahrazována klasickým dřevěným roštem), na osvětlení se nadává pořád, protože lampy jsou jednak ošklivé a jednak je na náměstí tma. Reflektory, které mají "divadelně" nasvětlovat dominanty, svítí ve skutečnosti do oken těch zbylých bytů, které na náměstí ještě jsou, takže obyvatelům znepříjemňují výhled ven. "Elegantně" černé a kovové odpadkové koše jsou okopané a špinavé, takže působí dosti odpudivě (na černé je vidět každé smítko). Dyzajnové mosazné desky v dlažbě, na kterých to v zimě pekelně klouže, postupně odpadávají, protože jejich úchyty reznou, takže někde jsou už pryč a zůstaly po nich ohavné popraskané betonové panely, někde už byly tyto panely odstraněny a nahrazeny dlažbou. Kovové terče, které mají vymezovat parkovací místa, jsou zrezivělé. Fakt nádhera.
Ale tohle všechno nepatří do plzeňského tématu. Tak pardon.
Hlavně příznivci kašen při své obhajobě urážejí kritiky. Když dojdou argumenty, tak začnou kritizovat kritika (nemá vkus, nedostal zakázku...). Jde vlastně o přiznání chyby, s pozlacenou vzduchotechnikou si tedy nejsou moc jistí.
Architektura by měla přece pohladit na duši, měla by být příjemná, měla by lidi spojovat v krásném prožitku při pohledu na ni! V neposlední řadě musí být funkční. Neměla by být "revolucí" v prostoru, který spoluvytváří. Pokud někteří tvůrci považují za svůj cíl cíl "znásilnit" veřejný prostor, měly by být usměrněni do zařízení, které je uspokojí bez rizika, že se dostanou do fatálního konflifktu a těmi, kdo jejích zbytnělé ego platí. V čem je, podle Vás, kvalita tohoto " moderního" díla? Jaké jsou parametry te vaší kvality? Mimo tu hrůzu "kulturní", je to i technicky špatně. Mimo jiné nedostatky. Ze všech nádrží cáká voda daleko ven, vně nádrže. Opravdu daleko. Pan arch. Císler o mechanice kapalin asi opravdu nic neví. Jen tak dál! 38 000 000, a nedá se v tom ani osvěžit huba! A v plzeňští radní se tváří, že to vlastně nikdo z nich nechtěl! Volby budou za 2 mjěsíce. Uvidíme, jak občané poděkují. Ad Olomoc: Všem doporučuji, aby se v Olomouci přesvědšili, jak ten "odborníky" chválený městský relikviář v horkém červenci 2010 vypadal! Nejde se někdo z jeho tvůrců, jenž to dokáže obhájit!
Ke všem diskutujícím s úctou A.M.
No, pane Plzeňáku, jestli něco většině nerudných kritiků chybí, tak je to smysl pro korektnost, tedy i Vám. Sprosté urážky na adresu autorů a představitelů města, vulgarismy, neověřené pomluvy, amatérské pseudoprůzkumy, to vše patří především do repertoáru odpůrců. Připomínáte mi Paroubkův Správnej tým, se kterým se také nedá vést dialog, který se tváří že mluví za všechny a jeho jedinou logickou operací je četba nějakého průzkumu. Nakonec politicky se to vcelku také kryje. Soutěž byla otevřená pro kohokoliv, takže pokud si společně s panem Macháčkem a dalšími myslíte, že věci rozumíte lépe, měli jste se do toho pustit sami nebo přemluvit někoho, o kom jste přesvědčeni, že by to zvládl. Lituji, ale pláčete na špatném hrobě.
...pan Macháček skoro jakoby mluvil o Vás. Jinak o tom cákání jsem tu někde psal dávno dřív, když jsem viděl první malůvky. Ale ještě jsem se nepopásl vlastníma očima, tak zkouším opatrně. Na fotkách i nějakých záběrech v televizi jsem viděl, že je kolem úplná paseka. Při očekávané energii a křivce proudu je více méně jasné, že musí jít prakticky o vodopád. Tak jsem si říkal, že si to snad nějak vyzkoušeli. Jinak nahoře nebo té druhé diskusi jsem tu četl něco o Rudém Právu, co znělo úplně hlas právě z této žumpy. Přeci je klidně možné, že jsou kritické hlasy krom uměleckého nepochopení namířeny proti establišmentu, který kdoví nakolik kvalifikovaně mohl věc posoudit (pročpak by lépe než "ulice"?), když si neví rady s orientací plzeňského průmyslu (vidíte, že neříkám, že já bych si rady věděl).
Císler: „Kašny vstupují do velice choulostivého období „dětství“, kdy bude potřeba je chránit, napravovat jejich eventuální nedostatky, a kdy si na ně i jejich přívrženci, včetně mne, budou muset zvykat.“
Citace: Porota konstatuje, že vítězný návrh je zároveň i návrhem realizačně nejlacinějším, jednoduše realizovatelným a provozně nenáročným, což potvrdily shodně i expertizy přizvaných znalců poroty. Návrh nenárokuje složité a drahé technologické servisní zařízení.
Jeden zlatý plátek stojí 150 korun a na jednom metru čtverečním je jich na jednotlivých chrličích umístěno celkem 160. Hodinová práce zlatníka, který bude plátky vyměňovat, přijde na 500 korun plus náhrady za dopravu. Jen samotné zlacení kovových profilů trvalo včetně technologické přestávky devět měsíců. Vzhledem k tomu, že všechny chrliče kašen jsou odřené a pomalované až do výšky, kam dokáží vandalové dosáhnout, čekají plzeňský magistrát nemalé výdaje za opravy. Poškrabat a vyrýt cokoliv do měkkého zlaceného povrchu kovových chrličů je velmi snadné a postačí k tomu jen obyčejný nehet na ruce.
Eiffelovka??? To bych měla radost, kdyby kašny byly stejně technicky a účelově vychytané. Speciální nanotechnologie na ochranu povrchu snad nebude při opravách použita, ale naopak zavržena jako nepovedený experiment.
Na kašnách mi vadí použití choulostivého materiálu, cákání vody kolem kašen a nerespektování názoru 83% z 2 400 lidí, kteří se zúčastnili ankety při představení návrhů kašen na náměstí. Na radnici snad sedí zastupitelé občanů a tak by jim měli naslouchat a respektovat je a to nejen v tomto případě.
Je škoda, že naší radní nedokázali využít tuto šanci k radosti a spokojenosti většiny obyvatel Plzně. Koneckonců jsou určeny hlavně pro nás, ne? Posezení ve stínu nějaké zeleně u zurčící fontány uprostřed města v horkém létě by bylo fajn. Nemyslím si, že by repliky starých kašen byly nejlepším řešením, ale tyhle kašny nikdy pohodovou atmosféru nevytvoří. Na to jsou moc mohutné, hranaté a voda z nich hřmotně padá a cáká kolem. Ne každý se chce nechat smáčet sprškou vody, aby si mohl jen tak pro potěšení zašplouchat rukou ve vodě.
Betonáři, lžete jak když tiskne, proti hrůze (lavičky, svítilny, betonové kvádry potažené mosazí) protestují trvale skoro všichni Olomouučané. Opravy pseudoarchitektem špatně navržených a umíněně prosazovaných stála magistrát už statisíce. Na mosazném šépkově svinstvu v dlažbě se už zranilo plno lidí. Jenom strach radních z tvrdého postupu vlastníka proti takzvaným pseudoautorským právům brání hrozné lavičky rozštípat a spálit, nesvítící lampy nahradit historickou klasikou a ty betonové špalky okamžitě vytrhat.
ad Antonín Macháček - samozřejmě se shodneme, že architektura by měla pohladit na duši. Ovšem celý kámen úrazu je v tom, že každého člověka jako individum pohladí něco jiného. Pro mě jsou kašny v Plzni vhodným doplněním a oživením prostoru náměstí - samozřejmě připouštím, že jsem je neviděl naživo.
ad Martin N. - tak to asi žiju v jiném městě. Skoro všichni Olomoučané trvale protestují? V tom případě je tedy není slyšet - poslední novinový článek který jsem zachytil, byl o zeleni na náměstí, v souvislosti s umístěním stromů v kontejnerech jako připomínky výstavy Flora, někdy snad před dvěma lety... A potom ještě problémy s údržbou laviček, způsobené dle autorů špatnou výrobou, to už je taky nějaký pátek... Je tedy zvláštní, že Horní náměstí je živý prostor neustále plný lidí - kde jsou ti všichni protestující? "Takzvaná pseudoautorská práva" ? Pokud vím, autorská práva definuje zákon, nebude tedy chyba spíše někde na Vašem přijímači?
Pro p. Císlera: Svými výtvory se Vám povedla jediná věc. Popudit proti Vám a pražákům drtivou většinu plzeňských obyvatel.Vám se Plzeň hodí, když z ní můžete získat peníze a při účasti na Plzeňských oslavách Svobody. Vůbec nemáte k Plzni žádný vztah jak historický, kulturní či osobní, když jste zplodil takové ztvůry - hydranty. Nikdo totiž z neinformovaných lidí a návštěvníků nepozná co představují. Vaše výtvory jsou tak do vnitrobloků panelových sídlišť a ne do historického centra města. Měl by jste se zamyslet nad svým uměleckým posláním. Nebo máme přijímat názory, že my jsme veřejnost, jejíž znalosti končí pořady typu "udělěj si sám" a netřeba jej naslouchat?
Pro radní města Plzně: Je s podivem, že v posledních 20 létech se u nás v Plzni a jejím okolí stále více prezentují pražské firmy, stavitelé a umělci. Cožpak páni radní nemáme v Plzni dosti svých firem, architektů a umělců, ktaří jsou s naším městem citově a životně spojeni? Proč jim nedáte přednost před těmi pražskými? Cožpak cejch "Pražský" je něco vyjímečného, nadřadového? Myslím, že touto volbou se ušetří nejen mnoho peněz, ale činnost domácích, plzeňských, by jistě byla větším přínosem jak kvalitou i uměním. A souhlasem k umístění nevkusných hydrantů na náměstí jste dokázali, že mínění většiny obyvatel Plzně je vám zcela lhostejné.
Do Plzně jsem po téhle diskuzi jela se smíšenými pocity, musím ale říct, že kašny na místě vypadají skvěle. Na tak obrovském náměstí by se cokoli menšího ztratilo, zároveň však nepůsobí přehnaně monumentálně. Kombinace zlaté a černé snad nemohla být zvolena líp, tvarová jednoduchost je pro tak velké a různorodé náměstí jenom přínosem. Argument se stříkáním není třeba komentovat, kdo se chce osvěžit, tomu malá sprška (sříkající mimochodem z úplně každé větší kašny) neublíží. Což bylo koneckonců znát už z toho, že kolem žádné z kašen nebylo déle než půl minuty prázdno i když venku rozhodně nebylo vedro. Názory místních jsem vyslechla dva, jeden "líbí" a jeden "docela líbí". Takže závěrem jen - BRAVO!!
Takže nová politická povolební reprezentace Plzně slíbila ve věci kašen referendum, byť dodatečně. Je škoda, že minulých několik moudrých na tuto věc zapomnělo. Stavět kašny a po dvou letech je demontovat, je tak trochu plýtvání. Lidé si na ně dodnes nezvykli a předpokládám, že v referendu je odmítnou.
No tak to by teprve byla jizda, kdyby to plzenaci odmitli. Budouci hlavni evropske mesto kultury rozebere to nejlepsi co z poslednich minimalne padesati let ma. Doufam ze referendum ukaze pravou tvar Plzne - totiz ze tam nezijou jenom vidlaci - a kasny zustanou na svem miste. Pokud by se tak nestalo, mam o kasny okamzite zajem =D
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Co se mi nelíbí:
- voda cáká všude kolem,
- úchyty na jeřáb,
- Anděl - moc vysoký,
- Velbloud - moc "děravý", málo hmoty, dlouhý čumák, se čtvercovým korytem vypadá jak šibenice s pódiem,
- Chrtice - vypadá jak lambda, původní návrh, kdy to byla jen rovná trubka pod úhlem byl asi lepší, celkově s korytem je nějaká "neuchopitelná"
Co s tim (snadno a rychle):
- vedení vody ze skla nebo průhlednýho plastu (mohlo by zůstat i na zimu),
- úchyty šroubovací,
- Anděla snížit,
- Velblouda snížit, asi narovnat, malinko zkrátit čumák, vyměnit koryto s chrticí, delší osa elipsy kolmo k ose zvířete
- Chrtici předělat na původní návrh, nebo aspoň uříznot tu podpěru, koryto od velblouda nedávat přímo doprostřed, ale posunout k zachodkům, aby voda padala do zlatýho řezu - ten tam vůbec nějak všude chybí, ne?
Chápu, že čtvercový koryto je uhlopříčně ke sloupu, ale to nelze vidět, pokud by byly stejný tvary na delších stranach náměstí, tak budou vidět naráz v jednom pohledu.
Rychlý první dojmy.
Náměstí je hodně velké a bylo zbytečně prázdné. A pokud přijdou horké dny, ta voda může i lidem zpříjemnit život. Ty konstrukce se nápadně podobají různým věcem v Techmánii. Člověk by mohl říct, že se Škodovce nechtělo vozit ocelový odpad do šrotu, tak ho dali na náměstí, ale je to vlastně nápadité. Příspěvek ke kulturnosti města je to podle mě mnohem větší než peníze, které to stálo.
Ta akce včera večer byla dobře udělaná. Doufám, že Plzeň bude zvolena kulturní metropolí EU pro 2015, abychom to kulturní nováčky jako Paříž nebo Londýn, nemluvě o Ostravě, mohli všechno naučit.
No konečně to někdo řekl naplno, že tzv. moderní architektura není pro veřejnost. Díky, potvrdilo se mi mé dlouhodobé pozorování.
...
nesudim podla toho obecnu mienku. pravda samozrejme bude samozrejme niekde uprostred. co je vsak absolutne nevypovedajuce o kvalite a krase tych kasien. viz prispevok martina franka. a tych prikladov z historie stavitelstva (eiffelovka ako prototyp zmeny verejnej mienky), ze ano.
Pro dočasnou instalaci pěkné, ale natrvalo - velká prohra. Škoda, že nebyl brán ohled na hlas lidu, uvidíte co dokáže po pár týdnech....
A že názor veřejnosti naprosto nic nevypovídá o kráse a kvalitě uměleckého díla? Nepřipadá Vám tento názor poněkud (mírně řečeno) elitářský? Pro koho arch. Císler tvořil své dílo? Kdo a jakými penězi mu za dílo zaplatil? Na jakém prostoru je jeho dílo umístěno? Opravdu si myslíte, že arch. Císler kašnami naplňuje preambuly "svého" ateliéru?
S úctou Antonín Macháček
Pokud by společnost fungovala normálně, nebudou před rozlobenými lidmi strážníci hlídat kašny, ale ty satelity.
nevím, kde berete tu absolutní většinu. jestli to není tím, že jezdíte ve stejnou hodinu stejnou trasou se stejnými lidmi každý den a pak ve stejné hospodě pijete to stejné pivo a čtete ten stejný přihlouplý plzeňský deník, a tam kde toto končí, tam je bílo, jsou podle Vás lvi?
Plzeň je daleko víc než toto!
---
Určitě se zapojím do nějaké aktivity na zbourání a NAHRAZENÍ 28 milionů, které byly takto nevhodně vynaloženy!
vyjadrenia ako "U nas v Plzni z tech kasen radost nemame" a "Troufám si však odhadnout, že to plzeňané nejsou" su proste mimo misu. presne preto som to pisal. presne preto zalezi od okolia. ako ukazuje aj anketa na webe radia ktoru poslal jack - ktora je mimochodom tiez absolutne nevypovedajuca.
na to predsa existuje vyzkum verejnej mienky a reprezentativna vzorka obyvatelstva. som si isty, ze vase okolie reprezentativna vzorka obyvatelstva netvori. a pan machacek - internetove diskusie? - to je dufam len vtip. usudzovat verejnu mienku z nich moze iba absolutny diletant.
netvrdim, ze sa kasna plzenakom libi, len tvrdim, ze vase generalizovane zavery su unahlene.
netvrdim, ze je to tento pripad, ale ako som uz napisal a ako naznacil aj daniel john; v historii je mnozstvo pripadov zmeny nazoru verejneosti. vasa istota, ze to nebude tento pripad ma ohuruje.
mozno to dopadne prave tak ako v parizi s eiffelovkou.
za 50 rokov budu chciet (mestsky radny) odstranit tie kasny z namestia a nahradit ich niecim inym. a plzenska verejnost bude hajit fontany a tvrdit, ze je to barbarstvo a ze tie kasny patria k plzni.
http://www.facebook.com/pages/Tyhle-kasny-na-plzenskem-names ti-nechceme/143561445669764
Plzeňák
Máme i líbivou verzi. Prosíme o podporu.
Tato debata stejně jako jiné (např. ohledně zmíněného SEFO) opět nastoluje v diskusích na archiwebu možná neprávem trochu opomíjenou otázku - má se architekt v případě veřejných zakázek, kdy netvoří pro konkrétního kolienta, ale pro předem nedefinovaný okruh lidí s nejrůznějším vkusem, snažit přiblížit vkusu většiny, a neprovokovat?
Napadá mě ještě jedna poznámka - stejně se bouřili i obyvatelé Olomouce proti mobiliáři na rekonstruovaném Horním náměstí, ze které HŠH sklízeli od odborné veřejnosti vavříny. A hle, náměstí žije, a proti mobiliáři už dávno nikdo neprotestuje.
Ale tohle všechno nepatří do plzeňského tématu. Tak pardon.
Ke všem diskutujícím s úctou A.M.
Citace: Porota konstatuje, že vítězný návrh je zároveň i návrhem realizačně nejlacinějším, jednoduše realizovatelným a provozně nenáročným, což potvrdily shodně i expertizy přizvaných znalců poroty. Návrh nenárokuje složité a drahé technologické servisní zařízení.
Jeden zlatý plátek stojí 150 korun a na jednom metru čtverečním je jich na jednotlivých chrličích umístěno celkem 160. Hodinová práce zlatníka, který bude plátky vyměňovat, přijde na 500 korun plus náhrady za dopravu. Jen samotné zlacení kovových profilů trvalo včetně technologické přestávky devět měsíců. Vzhledem k tomu, že všechny chrliče kašen jsou odřené a pomalované až do výšky, kam dokáží vandalové dosáhnout, čekají plzeňský magistrát nemalé výdaje za opravy. Poškrabat a vyrýt cokoliv do měkkého zlaceného povrchu kovových chrličů je velmi snadné a postačí k tomu jen obyčejný nehet na ruce.
Eiffelovka??? To bych měla radost, kdyby kašny byly stejně technicky a účelově vychytané. Speciální nanotechnologie na ochranu povrchu snad nebude při opravách použita, ale naopak zavržena jako nepovedený experiment.
Na kašnách mi vadí použití choulostivého materiálu, cákání vody kolem kašen a nerespektování názoru 83% z 2 400 lidí, kteří se zúčastnili ankety při představení návrhů kašen na náměstí. Na radnici snad sedí zastupitelé občanů a tak by jim měli naslouchat a respektovat je a to nejen v tomto případě.
Je škoda, že naší radní nedokázali využít tuto šanci k radosti a spokojenosti většiny obyvatel Plzně. Koneckonců jsou určeny hlavně pro nás, ne? Posezení ve stínu nějaké zeleně u zurčící fontány uprostřed města v horkém létě by bylo fajn. Nemyslím si, že by repliky starých kašen byly nejlepším řešením, ale tyhle kašny nikdy pohodovou atmosféru nevytvoří. Na to jsou moc mohutné, hranaté a voda z nich hřmotně padá a cáká kolem. Ne každý se chce nechat smáčet sprškou vody, aby si mohl jen tak pro potěšení zašplouchat rukou ve vodě.
ad Martin N. - tak to asi žiju v jiném městě. Skoro všichni Olomoučané trvale protestují? V tom případě je tedy není slyšet - poslední novinový článek který jsem zachytil, byl o zeleni na náměstí, v souvislosti s umístěním stromů v kontejnerech jako připomínky výstavy Flora, někdy snad před dvěma lety... A potom ještě problémy s údržbou laviček, způsobené dle autorů špatnou výrobou, to už je taky nějaký pátek... Je tedy zvláštní, že Horní náměstí je živý prostor neustále plný lidí - kde jsou ti všichni protestující? "Takzvaná pseudoautorská práva" ? Pokud vím, autorská práva definuje zákon, nebude tedy chyba spíše někde na Vašem přijímači?
Říká to hodně o vás, o kritizovaných vůbec nic.
Pro radní města Plzně: Je s podivem, že v posledních 20 létech se u nás v Plzni a jejím okolí stále více prezentují pražské firmy, stavitelé a umělci. Cožpak páni radní nemáme v Plzni dosti svých firem, architektů a umělců, ktaří jsou s naším městem citově a životně spojeni? Proč jim nedáte přednost před těmi pražskými? Cožpak cejch "Pražský" je něco vyjímečného, nadřadového? Myslím, že touto volbou se ušetří nejen mnoho peněz, ale činnost domácích, plzeňských, by jistě byla větším přínosem jak kvalitou i uměním. A souhlasem k umístění nevkusných hydrantů na náměstí jste dokázali, že mínění většiny obyvatel Plzně je vám zcela lhostejné.