Profesní sdružení vítají návrh novely stavebního zákona a změny v digitalizaci

Publisher
ČTK
14.10.2024 21:00
Czech Republic

Prague

Praha - Zástupci obcí, úředníků a odborných pracovních skupin vítají současnou podobu předběžného návrhu novely stavebního zákona, který má dočasně umožnit využívat původní systémy stavebního řízení souběžné s novými, jež byly spuštěny od 1. července. ČTK to dnes sdělili zástupci profesních svazů, kteří v pondělí mají jednat s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) o legislativních změnách ohledně digitalizace stavebního řízení. Budou navrhovat v zásadě pouze dílčí úpravy. V zákoně přitom zatím není přesně stanoven termín přechodného období, kdy bude možné systémy souběžně využívat. Někteří dotázaní zástupci ale předběžně odhadují, že by mohlo trvat až do roku 2027.


Pro Svaz měst a obcí je podle její výkonné ředitelky Radky Vladykové důležité, aby se podle novely mohly využívat stávající elektronické systémy a systémy umožňující dálkový přístup, tedy například elektronické úřední desky. Zároveň je podle ní nezbytné v návrhu zmínit, že žádosti zpracované v jiných systémech než v těch spuštěných od 1. července, budou považovány za legálně vyřízené.

"Důležité je, aby nesprávný úřední postup, ke kterému muselo bohužel docházet, byl legalizován a aby bylo možné provizorně do některého nastaveného data využívat i ostatní elektronické systémy veřejné správy,“ řekla ČTK Vladyková. Zároveň je podle ní ale také třeba v návrhu uvést, že pokud nebudou v uvedeném období digitalizované systémy plnit funkcionality v souladu s právním řádem, tak se termín dočasného řešení dál posune.

Podle návrhu nebude dočasně také třeba zveřejňovat územní dokumentaci přes Národní geoportál územního plánování (NGÚP). Na tom se ale kromě ní musí v současnosti také zveřejňovat například zásady územního rozvoje, regulační plány, plánovací smlouvy nebo evidence oprávněných investorů. Podle ředitele Institutu plánování hlavního města Prahy (IPR) Ondřeje Boháče zatím není v návrhu zohledněno, jaká část informací na geoportálu být stále musí a jaká ne.

"Chtěli bychom raději, aby bylo vše na jedné úřední desce, na kterou si dva roky zvykneme chodit a potom můžeme používat geoportál," dodal. Samotný záměr zřídit NGÚP je podle Boháče dobrý a projekt je dobře rozpracovaný. Geoportál ale v současnosti podle něj není dokončený a řadu, i zákonem daných požadavků, nesplňuje.

Podle předsedy Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jana Holického předložený návrh odpovídá tomu, co dříve prezentoval tým odpovědný za digitalizaci stavebního řízení pod vedením Kupky. S ohledem na dočasnost řešení nebude mít k návrhu zásadní připomínky. "Jde v tuto chvíli asi o jediný možný dostatečně rychlý postup, aby stavební úřady mohly řádně fungovat,“ řekl Holický. Také podle předsedy České komory architektůJana Kasla novela jednoduše umožňuje paralelní využití stávajících systémů, aniž by se jakékoliv jiné musely vypínat.

Kupka byl pověřen řízením prací na digitalizaci stavebního řízení premiérem Petrem Fialou (ODS) poté, co byl odvolán ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). V současnosti ministerstvo pro místní rozvoj dočasně vede vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDÚ-ČSL), který řešením digitalizace pověřil současného náměstka ministra na resortu Karla Trpkoše. Novým ministrem pro místní rozvoj bude příští týden jmenován Petr Kulhánek (STAN). Podle Fialy bude jeho hlavním úkolem právě vyřešit problémy s digitalizací stavebního řízení.
0 comments
add comment

Related articles