V petici proti AVU jsou osobní útoky a dezinformace, uvedli prorektoři AVU

Publisher
ČTK
19.06.2024 23:05
Czech Republic

Prague


Praha – Nedávno zveřejněná petice, která požaduje odstoupení rektorky Akademie výtvarných umění v Praze (AVU) Márie Topolčanské, podle prorektorek a prorektora školy míchá věcné body s osobními útoky a dezinformacemi. V reakci, kterou dnes zaslali ČTK, uvedli, že specifikem tohoto generačního sporu je, že se starší umělci bouří proti mladým, což v minulosti bývalo naopak. Petice, kterou podepsalo přes 90 českých umělců, požaduje výměnu rektorky AVU, restrukturalizaci AVU a Národní galerie a také změny v Cenách Jindřicha Chalupeckého (CJCH).


Petici podepsali například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochař Jaroslav Róna, David Černý, Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, Michal Rittstein nebo spisovatel Jáchym Topol. Text zveřejnila Barbora Šlapetová, manželka bývalého pedagoga AVU Lukáše Rittsteina, kterého loni Topolčanská odvolala za pokus o podvádění a neetické chování, uvedla rektorka v České televizi.

Podle petice současná AVU rezignuje na vzdělávací poslání "v zájmu nových krátkodechých ideologií a aktivistických tendencí poplatných době". V dopise také autoři píšou, že akademie nyní nevede mladé lidi k vlastnímu uměleckému výrazu, ale k týmovému aktivismu. Jako příklad uvedli nedávnou uměleckou performanci vedoucí ateliéru Kateřiny Olivové, která před budovou AVU za zvuku technohudby nahá rozhazovala hlínu. K tomu AVU již dříve uvedla, že nahota k umění patří od prehistorie.

Reakci ČTK zaslali prorektor a prorektorky Jana Bernartová, Anetta Mocha Chisa, Šárka Krtková a Vít Havránek. Podle nich má být AVU místěm setkávání osobností různých generací, identit, původů a zaměření. "Nebudeme proto věnovat rozsáhlý prostor vysvětlování, proč na AVU nevyučují jen staří muži a jejich žáci, ale mnohem širší spektrum osobností – považujeme to za samozřejmé," stojí v dopise.

Podle prorektorek a prorektora studenti AVU patří ke generaci, jejíž pohled na svět se velmi liší od generace dnešních padesátníků či šedesátníků. "Střet starého s novým je v uměleckém světě přirozeným, periodicky se opakujícím úkazem. Specifikem současné situace je pouze fakt, že zde se dříve narození bouří proti mladým, obvykle tomu bývá naopak," dodali zástupci akademie. Také se odvolali na vyjádření Studentské komory Akademického senátu AVU, ve kterém studenti petici označili za neinformovanou a v mnoha bodech dezinformační. Informací v petici, že na výjezdu ateliéru loni zemřeli dva studenti AVU se zabývá předžalobní výzva – podle prorektorů neměla událost souvislost s aktivitami AVU.

Petice se dále věnuje i změnám v Cenách Jindřicha Chalupeckého, které byly oceněním umělcům do 35 let. Skupině umělců vadí to, že se cena změnila na nesoutěžní a že se zrušil věkový limit pro oceněné. Ředitelka ceny Karina Kottová petici nepovažuje za konstruktivní formu kritiky, text podle ní obsahuje řadu chybných informací a neetických osobních útoků. Ve vyjádření upřesnila, že se hlavní cena nezrušila, ale rozšířila se. Uvedla také, že se na změnách a udílení cen podílí správní rada a mezinárodní porota.
0 comments
add comment

Related articles