Zastíněná terasa chrání nejen před sluncem nebo větrem, ale poskytne i soukromí. Mezi nejoblíbenější řešení patří markýzy, pergoly, sluneční plachty, venkovní látkové rolety či rostliny jako břečťan nebo psí víno. Jaké si vybrat?
Markýzy mohou být manuální (vysouvají se pomocí kliky), nebo s elektrickým pohonem. Jdou připevnit přímo ke stěně domu, aby konstrukce nepřekážela u posezení. Sáhnout ale můžete taky po terasové markýze s ocelovou konstrukcí.
Jsou velikostně přizpůsobitelné, prodávají se v nespočtu barev i vzorů. Kromě slunce spolehlivě chrání před deštěm a jejich povrch je často ošetřen i proti plísním.
Existují také boční markýzy, které poskytují soukromí a ochranu před větrem.
Mezi nejméně nákladné způsoby stínění patří slunečníky či sluneční plachty. Slunečník se snadno přenáší. Není ale příliš odolný vůči větru a na pohled bude vždy působit jako přechodná varianta.
Sluneční plachta je odolnější, designově zajímavější a pokryje větší plochu. Mnohdy si také můžete zvolit způsob uchycení a připevnit ji ke stěně domu, k plotu nebo třeba ke stromu. Pokročilé modely se stahují pomocí motoru.
Pokud rádi sedíte na terase celoročně a nechcete si v zimě ubírat světla, můžete zvolit . Baldachýn je tvořen z pevné látky, která je pod střechou připevněna na pojezdech.
Skleněná střecha má nicméně tu nevýhodu, že se musí pravidelně čistit.
Popínavé rostliny na terase patří k nejhezčím a nejekologičtějším řešením. Použijte vinnou révu, břečťan či psí víno. Rozkvetlé stromy se v létě postarají o chládek u terasy a částečně vás ochrání i před deštěm. Keře vám zase dopřejí soukromí.
Zelená střecha či stěna vám bude udržovat příjemné klima, ale musíte se o ni starat – prořezávat rostliny, zalévat a odklízet opadané listí.
Pokud jste se rozhodli své venkovní posezení zastřešit pergolou, zaměřte se na její umístění vzhledem ke světovým stranám – při umístění na jih bude pergola hodně prosluněná a oceníte opravdu kvalitní boční stínění, naopak při směřování na sever vám na terasu půjde méně přirozeného světla.
Rolety z přírodních materiálů krásně ladí s klasickými dřevěnými pergolami. Jsou šetrné k životnímu prostředí a jejich pořízení vás nebude stát moc peněz. Nicméně jejich životnost není tak vysoká jako u jiných materiálů, navíc přes ně není vidět ven.
Nejlepší na screenových roletách je to, že vy přes ně vidíte ven, ale k vám zvenčí nikdo nevidí. Výborně regulují světlo i teplo. Mohou být mechanické nebo na dálkové ovládání s motorem.
Nejodolnější variantou jsou zipscreeny, u kterých je látka pevně spojená s vodicí lištou. Proti větru jsou odolnější než hliníkové rolety.
Odstíní venkovní teplo a dobře zatemňují. Oproti screenovým roletám mají však tu nevýhodu, že skrze ně neuvidíte ven. Proto se s hliníkovými otočnými lamelami často setkáváme u zastřešení hliníkových pergol, ale k bočnímu stínění se obvykle volí vzdušnější varianty.
Pokud se rozhodnete investovat do designového zastínění, raději se do instalace nepouštějte sami. Doporučujeme zavolat si firmu a nechat zaměření i montáž na odbornících.