Jak navrhnout dobře chlazený dům i bez klimatizace

Publisher
Tisková zpráva
13.02.2021 10:10
Žaluzie NEVA s.r.o.

Žijeme ve světě stále rostoucích letních teplot a není divu, že součástí stále většího množství novostaveb je klimatizace. Přečtěte si, jak díky principům bioklimatické architektury, řízenému větrání nebo kvalitnímu stínění ochladíte dům i bez ní.


Aby architekt zajistil dostatečné chlazení i bez klimatizace, musí stavbu navrhnout tak, aby čerpala přirozené zdroje chladu i tepla ze svého okolí. Tuto dovednost ovládali už naši předkové a nyní na to navazujeme tzv. bioklimatickou architekturou. Její principy spočívají v souhře stavby s okolním prostředím a v použití materiálů z příro- dních a obnovitelných zdrojů.

Přizpůsobte dům okolním podmínkám

Základem bioklimatické stavby je pasivní systém, který přirozeně ohřívá a chladí prostory uvnitř budovy. Dům takto funguje, pokud při návrhu zohledníte

  • světové strany, podle kterých rozmístíte pokoje v domě,
  • pohyb slunce na obloze, kdy v létě je v poledne vysoko a v zimě nízko,
  • klimatické podmínky mírného pásu,
  • směr větru a polohu domu vzhledem k okolní zástavbě
  • a okolní reliéf, vegetaci i stromy, které okolí ochlazují.
Díky správné orientaci také zajistíte, že ze severních nejstudenějších místností bude proudit příjemný vzduch do vyhřátější části domu.

Dodržte základy energeticky soběstačných staveb

Bioklimatické stavby se v mnohém podobají nízkoenergetickým a pasivním domům. Staví se z přírodních a obnovitelných zdrojů a vyznačují se

  • kompaktním tvarem bez zbytečných výklenků,
  • prosklenými plochami orientovanými na jih či jihozápad,
  • tepelnou izolací o síle okolo 30 cm,
  • regulací vytápění, která pracuje s rekuperací tepla
  • a řízeným větráním.
U izolace se zaměřte na střechu, podlahy a stěny, které přiléhají k terénu a vyberte kvalitní dveře i okna. Vliv na teplotu v domě má i dodržení technologických postupů při stavbě.

Český výrobce venkovních žaluzií NEVA v roce 2019 zastínil nízkoenergetický dům na Moravě. Všimněte si jeho typického kompaktního tvaru a velkého množství oken na jihozápadní straně budovy.

Navrhněte řízené větrání s chlazením

Klimatizace jen ochlazuje vzduch v místnosti. Systém řízeného větrání oproti tomu do místnosti přivádí čerstvý vzduch zvenčí, který se s průchodem chladicí jednotkou navíc ochlazuje. Existuje několik způsobů, kterými vzduch v interiéru nízko- energetického nebo pasivního domu ochladíte.

Předchlazení domu nočním vzduchem umožní specializovaná větrací jednotka s by-passem. Jde o pasivní variantu chlazení, kdy klapka inteligentního systému reaguje na chladnější vzduch venku a pustí jej do interiéru. Když si přednastavíte cílovou teplotu interiéru, vyhodnotí, kdy je ještě takové chlazení žádoucí a kdy už nikoliv. Tato varianta bohužel neposlouží, pokud se v létě drží teploty na tropických hodnotách i v noci.

Jednotku proto doplňte o chladič a udělejte z ní aktivní variantu chlazení. Aby se studený vzduch dostal do všech místností,

  • vyberte větrací jednotku s výkonem vyšším než 500 m³/h,
  • zvolte větrací jednotku s cirkulací vzduchu
  • a vzduchovody navrhněte tak, aby zvládly daný průtok vzduchu a zároveň byly dostatečně izolované, aby zde nekondenzoval vzduch.
Pak rozhodněte, jestli si dům vystačí s větrací jednotkou s potrubním chladičem, který se napojí na venkovní přívod vzduchu. Nebo zvolíte účinnější variantu s cirkulací vzduchu a integrovaným chladičem, která současně větrá, chladí a cirkuluje chladný vzduch z interiéru tak, abyste přísun teplejšího čerstvého vzduchu ani nepocítili.

Další variantou, jak ochladit dům bez klimatizace je chlazení zemním registrem. Potrubí registru je zakopané v zemi a využívá stálé teploty půdy (mezi 5 ° a 15 ° C), a v létě tak do místnosti pouští vzduch, který se pod zemí na tuto teplotu ochladil. Zemním výměníkem ale nelze regulovat teplotu a pro náročnost údržby se využívá jen zřídka.

Zabraňte přehřívání domu vhodným stíněním

V návrhu domu nezapomeňte na stínění. Jižní stranu domu mimo jiné ochraňte vystupující střechou, která odstíní prosklené plochy. Pokud zde navrhujete terasu, dobře ji odstíní i stromy v kombinaci se slunolamy.

Nejpraktičtějším řešením stínění oken jsou venkovní žaluzie. Na rozdíl od rolet nebo markýz s nimi plynule regulujete množství slunečního záření, které pustíte do interiéru.

"Zatemněné venkovní žaluzie se světlými lamelami pustí do interiéru jen 3,7 % slunečního záření. Protože sluneční paprsky odráží ještě před oknem, jsou mnohem účinnější než vnitřní žaluzie, které pustí do interiéru až 36 % záření. Máme vyzkoušené, že venkovní žaluzie snižují teplotu uvnitř domu až o 10 stupňů Celsia," vysvětluje Jan Gajdoš, specialista na stínění z české firmy NEVA.

"Venkovní žaluzie navíc můžete napojit na sluneční a větrná čidla i inteligentní ovládání domu, takže se vytahují a zatahují automaticky podle toho, jaké je venku počasí," doplňuje Jan Gajdoš z NEVY.

Když venkovní žaluzie lehce naklopíte, odstíníte nejintenzivnější sluneční záření, ale zároveň máte v místnosti dostatek světla.

Pokud byste chtěli stínění venkovními žaluziemi u domu konzultovat, domluvte se přímo se specialisty firmy NEVA – stačí, když napíšete na e-mail [email protected].
0 comments
add comment

Related articles