Praha – Listopadový zvýšený počet zahájené výstavby bytů, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), nemusí nutně znamenat, že se nemovitosti stanou dostupnějšími. Vzhledem k poptáv- ce po bydlení počet nově stavěných bytů na trhu nemusí stačit. ČTK to řekli oslovení odborníci. Podle těch se za 11 měsíců loňského roku začalo stavět méně bytů než v roce 2019 před pandemii koronaviru. Zároveň tomu, že se situace nelepší, napovídá i listopadový pokles vydaných stavebních povolení, kterou mohla kromě jiného způsobit také špatně fungující digitalizace stavebního řízení.
Podle ČSÚ se nová výstavba bytů v listopadu meziročně zvýšila o více než tři pětiny na 3600. Dokončeno ale bylo 2282 bytů, což je oproti stejnému měsíci roku 2023 téměř o dvě pětiny méně.
"Za prvních 11 měsíců loňského roku bylo v ČR zahájeno 33.487 nových bytů. To je sice meziročně o 2,9 procenta více, rok 2023 byl ale rokem, kdy řada developerů výstavbu utlumila, když zájem o byty kvůli vysokým sazbám hypotečních úvěrů výrazně propadl. Například oproti prvním jedenácti měsícům předpandemického roku 2019 byl loni počet zahájených bytů nižší o necelých pět procent," řekl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
Ekonom Banky Creditas Petr Dufek se domnívá, že zahájení výstavby mnoha projektu v jednom měsíci může také znamenat, že hned následující měsíce budou na další výstavbu zase slabší. Velký podíl na počtu nové výstavby měly projekty v hlavním městě, kde je podle něj poptávka po bytech tradičně nejvyšší, stejně jako ceny. "Sama Praha obstarala více než polovinu meziročního přírůstku bytové výstavby, necelou třetinou za ní následoval Jihomoravský kraj, respektive Brno. V každém případě může jít o tolik vyhlížený odraz bytové výstavby ode dna, které je ovšem hodně hluboko," dodal Dufek.
Gürtler také upozornil, že počet vydaných stavebních povolení v listopadu se meziměsíčně snížil o 12,3 procenta a meziročně o 12,5 procenta. Listopadový počet 5338 vydaných stavebních povolení byl nejen nejnižší údaj za poslední rok, ale i za posledních zhruba devět let. Nižší za tuto dobu byl jen v lednu 2016, kdy se vydalo 5325 povolení.
"To je výrazně pod průměrem postpandemického období, když v letech 2020 až 2024 stavební úřady za měsíc vydaly v průměru necelých 7000 stavebních povolení. V první dekádě 21. století přitom tento počet často překračoval hranici 10.000. K dlouhodobému negativnímu trendu z hlediska počtu povolovaných staveb se v loni v listopadu pravděpodobně přidaly problémy spojené s digitalizací stavebního řízení. Je možné, že ty budou do statistik promlouvat se zpožděním," dodal Gürtler.
Stavební produkce v ČR podle ČSÚ loni v listopadu po třech měsících poklesu meziročně stoupla o 2,5 procenta. Nárůst kladně ovlivnila mimo jiné nízká srovnávací základna z listopadu 2023, který byl bohatý na srážky. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, byla výroba proti listopadu 2023 vyšší o 1,9 procenta.