Liberec - Liberec obdržel k aktualizovanému návrhu nového územního plánu 712 připomínek, z toho ale 40 přišlo po stanoveném termínu. Nejvíce připomínek bylo z Vratislavic. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Kodymová.
"Nic bližšího se k tomu ale zatím nedá říci, zpracovávají se podklady," uvedla. Mluvčí předpokládá, že konkrétnější informace k připomínkám bude moci sdělit příští týden.
Ve Vratislavicích je zřejmě největším problémem plánovaná výstavba továrny mezi ulici Seniorů a čtyřproudou silnicí, což místní odmítají. Protesty při besedě k územnímu plánu vyvolalo i zařazení louky mezi hřbitovem a koupalištěm do zastavitelných ploch.
Po vypořádání připomínek se bude moci veřejnost k územnímu plánu, jenž bude řešit rozvoj města v příštích 20 až 30 letech, ještě jednou vyjádřit. "Upravený návrh bude veřejně projednán pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku," uvedla Kodymová.
Na novém územním plánu město pracuje od roku 2007, platnost současného skončí v roce 2020. Podle původního harmonogramu už měl být územní plán schválený loni, vedení radnice vzešlé z komunálních voleb v roce 2014 se ale rozhodlo předchozí návrh přepracovat. V novém není tolik rozvojových ploch. Počítá se více se zelení, souvislý pás by měl vést z jednoho konce města na druhý.
Asi největší úbytek výrobních ploch je proti původnímu konceptu u letiště, zmenšily se zhruba o dvě třetiny. Přesto tato lokalita, konkrétně mezi Kovošrotem a slévárnou, zůstává největší novou rozvojovou plochou pro výrobu. Podle kritiků je ale ploch pro průmysl nedostatek. Nelíbí se jim ani to, že některé jsou v místech určených i pro bydlení, například v Karlinkách nebo Růžodolu. "Dodatečné rozšiřování výroby potom v budoucnu narazí na složité a drahé řešení dopravní dostupnosti, o námitkách ekologických institucí a místních lidí nemluvě," uvedl nedávno opoziční městský zastupitel Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Oponentům se nelíbí ani redukce ploch pro bydlení, zejména pro výstavbu rodinných domů v okrajových částech města. Podle ekonomického náměstka Jana Korytáře (Změna pro Liberec) ale město na další rozvoj nerezignovalo. "V nově připravovaném územním plánu se počítá s výstavbou cca 9000 nových bytových jednotek, z toho přes 3000 v rodinných domech," uvedl.