Praha - Na dva týdny se lidem otevře zrekonstruovaný areál Obecního dvora v Praze na Starém Městě. Dlouho opuštěné budovy v blízkosti Haštalského náměstí prošly rekonstrukcí a doplnila je novostavba, na jejíž podobě se podílel španělský architekt Ricardo Boffil a český ateliér TaK Marka Tichého. Do 8. listopadu jsou všechny budovy přístupné jako doprovodný program Designbloku. Koná se v něm několik výstav nebo mohou návštěvníci vidět dosud neobydlený byt zařízený značkovým nábytkem, designovými bytovými doplňky i uměním.
Obecní dvůr vznikl na půdorysu pozdně gotické budovy, která byla postupně rozšiřována a dostavována. Současná podoba areálu pochází z poloviny 19. století, kdy sloužil pro ustájení koní a uložení městského inventáře a mobiliáře, například hasičských stříkaček. Kromě toho v místě byla také svatohaštalská škola. Při rekonstrukci byly obnoveny a dostaveny tři historické objekty s vnitřním dvorem, novostavba bytového domu stojí v místě proluky. Autoři ho navrhli jako střídmý, symetrického tvaru, s pravidelným řádem oken. Jeho plechovou předsazenou fasádu člení organické motivy, které se uplatňují při posunech stínících partií.
Nad dvoupatrovým apartmánem zařízeným luxusním nábytkem a doplňky najdou zájemci výstavu fotografií dua BoysPlayNice. V přízemí bývalé školy se na dva týdny usídlila Hauch Gallery, na půdě se budou konat různé semináře a workshopy. Návštěvníci se mohou těšit i na lekce jógy. V areálu je výstava o pražské architektuře za posledních sto let.
V dalších částech a patrech bude pro veřejnost připraveno bistro s kavárnou, knihkupectví a prodejní pop-upy menších značek. V prostoru bistra se budou konat snídaně s designéry, diskuse s osobnostmi i pop-up večeře mimopražských restaurací.
Novostavba, byť je spíše nenápadná, neměla jako většina nových staveb v centru Prahy lehkou cestu, o územní rozhodnutí investor požádal už v roce 2009. Dům byl hotový loni. Jen několik desítek metrů od něj by měl vzniknout další objekt, který vzbudil nevoli občanů. Vedle Anežského kláštera má stát bytový dům se šesti nadzemními podlažími. Investor se mění, celkem se ale novostavba řeší už 20 let.
Původní italský investor Augusto Razetto v minulosti přišel s návrhem, jehož vizualizace prezentoval s fasádou v bílé a růžové barvě. Podle toho získal projekt přezdívku maršmeloun a sklidil vlnu kritiky. Začátkem letošního roku od Razzeta projekt koupila česká společnost V Invest, pozemky pod stavbou ale vlastní Praha. Ta v létě rozhodla, že pozemky firmě neprodá. Společnost V Invest uvedla, že bude do konce roku hledat novou podobu bytového domu.