Praha – Pražské městské části mají desítky či stovky neobsazených nájemních bytů, které jsou ve špatném stavu a čekají je opravy. ČTK to řekli mluvčí radnic. Další rekonstrukce bytů samosprávy uskutečňují při výměně nájemníků. Městské části v Praze spravují asi 23.000 bytů, dalších 7000 má na starosti magistrát. Slouží především pro sociální účely a pro bydlení městem podporovaných profesí.
Praha 4 má podle mluvčího Aleše Berného z necelých 2000 bytů aktuálně nevhodných k obývání 230. "Na opravy bytových jednotek má městská část v rámci své ekonomické činnosti na rok 2025 vyčleněno 40 milionů korun," doplnil místostarosta čtvrté městské části Jan Hušbauer (ANO). Dodal, že radnice každoročně opraví desítky bytů.
Stejné množství neosazených bytů čekajících na rekonstrukci má i Praha 2, která spravuje zhruba 3000 jednotek. "V letošním roce radnice plánuje opravit celkem 140 bytů, přičemž u 90 z nich se jedná o kompletní rekonstrukci. V této souvislosti počítá městská část s náklady ve výši asi 80 milionů korun," uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová. Dodala, že Praha 2 také plánuje do roku 2030 vybudovat 25 bytů úpravami dosud nevyužitých půdních prostor.
Praha 6 má v současnosti asi padesátku nevyužívaných bytů, které podle místostarosty Petra Prokopa (STAN) plánuje opravit ještě v letošním roce. Praha 10 má takových jednotek asi 70. "Všechny plánujeme opravit či rekonstruovat, v roce 2025 předpo- kládáme dokončení 25 bytů s náklady zhruba 30 milionů korun," uvedl mluvčí desáté městské části Jan Bruno Tropp.
Desítky bytů v nevyhovujícím stavu má i Praha 8, podle mluvčího Martina Šalka je plánuje zrekonstruovat v horizontu dvou až tří let. "V dohledné době bychom rádi podali žádost o dotaci na rekonstrukci prvního balíku s 31 byty. Chceme tak využít současný dotační titul Státního fondu podpory investic, který nabízí obcím rozumné financování oprav bytového fondu," řekl mluvčí. S ohledem na stav bytů v panelových domech se podle něj náklady oprav pohybují kolem milionu korun na byt.
Praha 1 má k opravě asi padesátku bytů z celkového množství 1086 jednotek, uvedla mluvčí Karolína Šnejdarová. Praha 14 pak podle mluvčí Veroniky Berné takových bytů eviduje 20 a letos je plánuje všechny opravit s odhadovanými náklady půl milionu korun na byt. Peníze chce městská část získat z magistrátního fondu určeného pro rozvoj bydlení.
Kromě toho radnice uskutečňují drobnější rekonstrukce při výměnách nájemníků v bytech. "Takto obratem je za rok obvykle opraveno zhruba 50 bytů," uvedl například místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš (Praha Sobě). Praha 11 takto podle radního Jiřího Dohnala (Piráti) opraví ročně asi 20 z celkového počtu 1351 bytů, z toho pět až sedm kompletně.
Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Privatizace po roce 1991 zredukovaly městský fond o více než 80 procent z původního počtu asi 194.000 bytů na nynějších 30.000. Vedení magistrátu chce počet bytů opět navyšovat a zajistit tím dostupné bydlení například pro lidi ve složité sociální situaci nebo zástupce pro chod metropole zásadních profesí. O bytech svěřených městským částem si místní radnice rozhodují samy, stejně tak budují vlastní nové projekty.