Ministerstvo nabízí další předválečné bunkry včetně pěchotního srubu

Vložil
ČTK
10.05.2022 20:05
Praha

Praha - Ministerstvo obrany prodává další části předválečného pohraničního opevnění. V dnes zveřejněné nabídce jsou dvě desítky takzvaných řopíků, tedy objektů bývalých malých pohraničních pevností, i jeden pěchotní srub. ČTK to dnes sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Minimální kupní cena všech nabízených nemovitostí je 2,7 milionu korun, kromě pohraničního opevnění úřad prodává i tři menší pozemky u Jindřichova Hradce.


Největší stavbou je pěchotní srub Jaroslav, který se nachází na Náchodsku mezi Sedloňovem a Olešnicí v Orlických horách. Postavený byl v roce 1938 jako součást těžkého opevnění. V posledních letech se o něj staral Klub přátel opevnění na Náchodsku, který umožňoval i jeho prohlídky. Odbor nakládání s nemovitým majetkem ministerstva obrany uvádí, že minimální kupní cena je 950.000 korun. Dvoupodlažní objekt je prodáván i s okolním pozemkem.

"Klub se rozpadl, finančně jsme na to nestačili. Nemáme na to, abychom to koupili," řekl dnes ČTK Jiří Čtvrtečka z Klubu přátel opevnění na Náchodsku.

Zbylé nabízené nemovitosti, takzvané řopíky, byly součástí lehkého opevnění. Čtyři ministerstvo nabízí na Chomutovsku v katastrálních územích Vrskmaň, Otvice a Krásná Lípa u Křimova. Na jižní Moravě je v nabídce sedm řopíků, a to šest na Znojemsku u Křídlůvek, Micmanic a Oleksoviček a jedno opevnění u Sedlce u Mikulova. Ve Slezsku je nabízeno devět řopíků bez pozemku. Dva na Karvinsku u Zpupné Lhoty a sedm na Opavsku u Milostovic, Zlatníků a Nového Dvora.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej.

Ministerstvo koncem loňského října ČTK sdělilo, že dosud prodalo 171 objektů československého předválečného lehkého opevnění. Celkem obrana plánuje majetkově vypořádat asi 800 řopíků, k prodeji nabídne čtvrtinu z nich, zbytek chce převést na nové majitele. Resort nyní převádí nebo odprodává pouze bunkry prohlášené za nepotřebný majetek před březnem 2016. Další řopíky, které se postupně pozemkově zaměřují, přebírá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
0 komentářů
přidat komentář

Související články