Praha - Ministr kultury Daniel Herman zrušil na návrh své rozkladové komise památkovou ochranu vily Jiřího Šaldy v Praze na Petřinách. Jeho úřad ji znovu posoudí. Majitel chce vilu zbourat a nahradit novým domem. Prozatím se k ní ale musí jako k památce chovat, demolice je nepřípustná, sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
Vila je známá tím, že ji majitel před časem zakryl černou plachtou, čímž protestoval proti dřívějším rozhodnutím památkářů. "V tomto případě, kdy řízení stále probíhá, požívá dotyčný objekt památkové ochrany a je třeba se k němu chovat tak, aby nebyla umenšena jeho případná památková hodnota. Demolice tedy zatím nepřipadá v úvahu do doby pravomocného rozhodnutí," uvedla mluvčí.
Hlavním důvodem ministrova kroku byla nečinnost orgánů státní památkové péče. "Složky památkové péče neučinily nic k odvrácení demolice. Pokud by podnět k prohlášení za kulturní památku nepodal později jiný subjekt, pak by nic nebránilo provedení demolice domu," uvedlo ministerstvo. Vlastník tak podle něj nabyl legitimního očekávání, že budovu bude možné zbourat.
Ministerstvo kultury prohlásilo vilu za kulturní památku v únoru. Šalda chce na jejím místě stavět nový dům. Loni mu Praha 6 povolila její demolici. V té době nebyla vila památkově chráněná. Místní obyvatelé s tím ale nesouhlasili a vyzvali politiky k záchraně vily. Zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Antonín Nechvátal loni podal na ministerstvo kultury návrh na prohlášení vily za kulturní památku.
V listopadu zahalil vlastník dům do černé plachty, chtěl tak prý protestovat proti jednání úřadů, kdy jeden povolil dům odstranit a jiný podle něj pokusem o prohlášení za památku omezuje jeho vlastnická práva. V případě, že je nemovitost kulturní památkou, nelze ji zbourat. "Jako ministr kultury, který stojí v čele soustavy státní památkové péče, nemohu tolerovat takovýto nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče. Naopak mám za to, že památková péče má byt vykonávána komplexně a předvídatelně na základě odborných a vědeckých principů a nesmí podléhat náhlým vnějším vlivům," cituje mediální zástupce vlastníka Michal Donath Hermanovo odůvodnění.
Činžovní vila v ulici Na Petřinách z roku 1939 je podle některých pramenů připisována architektovi Pavlu Simonovovi. Ve stavebním povolení je jako autor a pověřený stavitel uveden architekt Václav Všetička, uvedl již dříve Donath.