Zdůvodnění poroty: Mezi finalisty se téměř bez výhrady objevily projekty, které otvírají nějaké obecnější téma. Téma, se kterým se většina obyvatel České republiky setkává každodenně, přesto, nebo možná právě proto, je pro nás neviditelné. Autorka z tohoto hlediska otvírá téma zásadní, významné a skutečně ignorované. Železnici a přilehlé prostory k ní. Předkládá několik řešení ve vybraných lokalitách, které se různí. Velikostí, měřítkem, přístupem, kvalitou. Porota autorce doporučuje věnovat se tématu i nadále (možná ve formě doktorského studia). Je natolik zásadní, že by mu slušelo hlubší propátrání příležitostí. Analytická fáze projektu totiž, tak jak byla prezentována, příliš přesvědčivá není. I tak ale porota dospěla k přesvědčení, že z hlediska naplnění hodnoticích kritérií šlo v soutěži o nejúspěšnější projekt.
Popis: Využití stávajících železničních tratí, které se osvědčily jako jeden z nejefektivnějších prostředků pro přepravu nadměrného nebo hmotného nákladu a proto nesou prostor. / Ověření možnosti zapojení železnice do dnešního hektického života člověka. / Návrh modulárních jednotek a modifikovatelných struktur. Použití nových technologií. / Demonstrace návrhu na typických příkladech železniční struktury a jejího okolí. Využití kolejového tělesa, příslušenství tratí, nepoužívaných nádraží, přilehlých brownfieldů, jejich vleček atp. Popis úkolu: Nové možnosti využití železničních tratí a přilehlých nevyužitých oblastí. Návrh modulárních struktur přizpůsobených dle vybraných lokalit. Použití nových technologií.
Zdůvodnění poroty: Konverze chátrajícího areálu v pražských Holešovicích. Porota ocenila nenáročnou přestavbu a kreativní charakter nového využití - autoři navrhli multifunkční prostory pro veřejnou dílnu, co-workingové kanceláře, experimentální dílny architektury, ale i byty, ateliéry ad. Vzniká místo pro osobní setkávání, tvůrčí práci, přenos zkušeností a sdílení. Idea, která ve variantách může oživit i jiné zašlé kouty českých měst.
Popis: Příběh WWWWERKu nejlépe vyjadřuje následující sled událostí: Dozvíš se - přijdeš - naučíš se - navrhneš - koupíš materiál - vyrobíš - najíš se - napiješ se - potkáš - založíš studio - vystavíš - prodáš - ubytuješ se - naučíš jiné. Všechny tyto činnosti však zaštiťuje jedna důležitá - PRACUJEŠ. Před WWWWERKem byla opuštěná továrna B. H. Hellmann. Staré dílny, tajemné sklepy, sklady, ulička, vybydlený činžák, ubytovna, nehtové studio, prodejna potravin, harampádí, ohromná proluka, zdi před zhroucením, střecha typu "cedník" či všudypřítomné práchnivění. To vše se nyní nachází v pražských Holešovicích na adrese Tusarova 31. Navrhujeme konverzi a smysluplné využití celého areálu. Vznikne zde sdílená veřejná dílna, prodejna materiálu, co-workingové kanceláře, experimentální dílna architektury, byty, pronajímatelné ateliéry či dílny a showroom s kavárnou. WWWWERK tedy vzniká s jedinečným a nejčistším konceptem: přeměnit dílnu na dílnu.
Zdůvodnění poroty: Porota vnímá tuto práci jako velice provokativní. Do samotného jádra historické Prahy přichází s revizí prostorových vztahů, které snad všichni považují za ukončené, platné a neměnné, aby poukázala na problémy, které jsme si zvykli přijímat jako fakt. A také aby objevila nové potenciály, které málokdo tuší. V první moment zarazí výrazné architektonické gesto novostavby. Navíc vypointované jako sídlo instituce oponující konzervativnímu pohledu, zosobněném Klubem za starou Prahu sídlícím „na opačném břehu“. Při podrobnějším zkoumání zjišťujeme, že se nejedná o samoúčelnou provokaci, ale o uvážlivý výsledek investigativního a kritického přístupu k místu, které je pro mnohé posvátnou ikonou. Takový pohled dokáže leckoho popudit, ale také především nadchnout.
Popis: Smyslem práce byla odpověď na dnes nevhodně řešené území Křižovnického náměstí, jehož úpravy posledních staletí neodpovídají své důležitosti, a nalezení podoby objektu strategicky umístěného Klubu za Prahu na břehu opačném ke Klubu za starou Prahu na Malé Straně. Návrhem je sestupující schodiště končící nad úrovní řeky nahrazující nynější objem mezi Karlovým mostem a muzeem. Zalomení plochy vytváří bariéru dělící rušnou Křižovnickou ulici od nábřeží. Schodiště je od mostu odděleno klínem – domem klubu. Pozice klubu odpovídá umístění původní celnice stojící na prvním pilíři Karlova mostu a vymezení osou otevírajícího se pohledu z Karlovy ulice. Parter domu se z části mění v prostupnou arkádu uvolňující prostor předpolí mostu. Z náměstí je existence klubu propsána pouze dveřmi a oknem úřadovny předsedy klubu. Vedle hlavního vstupu z náměstí je možný přístup přes kotviště po schodech okolo odhaleného pilíře do hlavního sálu. Ten nepřímo osvětluje obloukový světlík směřující na Hradčany.
S32 / Rekonstrukce kina Varšava v Liberci
Autoři: Ing. arch. Jiří Žid, Ing. arch. Zuzana Koňasová, Ing. arch. Ondřej Pleštil, Ph.D.
Firma: Spolek Zachraňme kino Varšava
Zdůvodnění poroty: V tomto případě porota ocenila především preciznost formy odevzdání, která evidentně navazuje svým retro pojetím na řadu utopických projektů začátku 70. let. V tomto případě nejde o utopii, ale ani o pragmatické řešení. Rozpolcenost mezi těmito dvěma extrémy se prolíná celou prací, porota ale není přesvědčena, že si toho je autor vědom. Nicméně porota ocenila autorovu snahu o vytvoření spojení mezi několika zdánlivě protikladnými jevy, přestože již realita i v tomto místě ukázala, že to možné není.
Popis: Tento projekt se snaží usmířit modernistickou minulost jihozápadního Londýna s jeho pragmatickou developerskou budoucností. Není totiž nutná demolice. Je tu místo pro oba – utopické sídliště z šedesátých let i navrhované obchodní centrum. Ruina a Mall. Co je nutné, je třetí - infrastrukturní prvek, který by tyto dva světy zároveň spojoval i odděloval. Formální element, který jim umožní uchovat si své autonomní kvality, ale navzájem i vyvažovat své notoricky známé vady. Grid zdí. Jejich vrcholky znovu vytvářejí onen utopický svět. Uzavřený, ostrov, vytržený z kontextu města. Estetika gridu posiluje abstraktní měřítko modernistických desek. Společně vytvářejí park. Pod ním je úplně jiný svět. Skrze sérii otvorů a výjimek se neporušený grid rozpadá na pokřivený labyrint obchodního centra. Nekonečná obousměrná enfiláda obchodních ploch.
Zdůvodnění poroty: Práce představuje, spíše než konkrétní architektonický návrh, metodu. Metodu zkoumání potenciálů městské struktury. V době, kdy města zažívají extenzivní rozvoj, přichází se snahou zrevidovat vnitřní rezervy a potenciály již urbanizovaného území. Kromě inventarizace a bilancování nabízí návrh také strategii iniciace tohoto spícího potenciálu. Velmi sympatické na návrhu je, že nevidí jako nutnost revitalizace zapomenutých míst jejich zástavbu, ale nabízí postupné kroky, různě náročné na investice. Navrženou strategii návrh komunikuje formou, která možná profesionálům připadne až příliš stylizovaná a popová, ale možná díky tomu může být srozumitelná i laikům. A to je v době emancipace samospráv, zvyšující se občanské angažovanosti a participaci důležitým pozitivem.
Popis: Práce se zaměřuje na uvedení do problematiky proluk v soudobém městě, konkrétně na proluky v širším centru města Brna. Práce je rozdělena na 3 oddíly – analýzu, strategii a návrhovou část. Analytická část se zaměřuje na proluky širšího centra Brna a jejich zařazení dle obecné typologie k tomuto účelu vytvořené, ta rozděluje proluky do kategorií, což může pomoci při samotném návrhu. Na typologii navazuje strategie možných využití potenciálu proluk při jejich postupném přerodu na veřejné prostory před jejich případným zastavěním. Ta je popsána formou jakési „lékárničky“, která obsahuje jednotlivé fáze obnovy místa, ty na sebe mohou navazovat anebo se mohou stát i fází finální. Pro přirovnání jsou tak fáze pojmenovány jako pilulka proti bolesti, dezinfekce, resuscitace, náplast a operace. Návrhová část implementuje postupy „lékárničky“ na třech vybraných typových brněnských prolukách, ty se nacházejí v centru města, na okružní třídě a vně.