Brno – Muzeum města Brna povede Zbyněk Šolc, nahradí Pavla Cipriana, který byl ředitelem více než 17 let. Šolce jmenovala Rada města Brna v souladu s návrhem výběrové komise, funkce se ujme 1. srpna. V posledních letech působil Šolc jako místostarosta Králova Pole za ODS a také vedl Národní centrum divadla a tance ve Valticích na Břeclavsku.
Muzeum města Brna se stará o hrad Špilberk, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu a nově také Arnoldovu vilu. O místo ředitele usilovalo osm kandidátů, mezi nimi například nynější vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá a poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola.
Šolc oslovil komisi svou koncepcí. "Svůj záměr, aby bylo muzeum současně moderní paměťovou institucí popularizující vědu a badatelskou činnost, klíčovým subjektem brněnského kreativního dění a top turistickým a poznávacím cílem, dokázal velmi přesvědčivě podložit argumenty," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti), který byl také předsedou výběrové komise.
Šolc je absolventem sociálně-vědních oborů na Masarykově univerzitě a Univerzitě Jana Amose Komenského. V minulosti pracoval také jako asistent senátora, ředitel sekce na ministerstvu dopravy nebo ředitel Asociace středoškolských klubů České republiky. V muzeu se zaměří také na vnitřní chod organizace.
"Základní myšlenkou je dát zaměstnancům prostor pro kreativní myšlení a pro využití jejich odborného potenciálu. Proto také počítám s vytvářením dočasných projektových týmů. Naopak pevnou strukturu bude mít veškeré administrativní a technické zázemí, které poskytuje nezbytnou podporu," uvedl Šolc.
Ciprian končí 31. července, výběrového řízení se neúčastnil. Za dlouholetou péči o Špilberk a další památky mu poděkovala primátorka Markéta Vaňková (ODS). "Když se podíváte na staré snímky nebo si vyhledáte informace o kontinuální rekonstrukci Špilberku, je vidět, kolik je za tím odvedené práce," uvedla Vaňková.