Nová scéna slaví 35 let, do příštích let se chystá rekonstrukce

Vložil
ČTK
19.11.2018 16:20
Praha

Karel Prager

Praha - Moderní divadlo s variabilním jevištním prostorem i hledištěm by mělo vzniknout po rekonstrukci Nové scény na Národní třídě. Od jejího otevření v úterý uplyne 35 let. Národní divadlo (ND) má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měla být zkušebna a prostory pro edukační aktivity. Rekonstrukce Nové scény by měla trvat asi dva roky a měla by stát asi 700 milionů korun. Nová scéna je díky svému exteriéru jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb.

"Během několika týdnů vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci," sdělil dnes ČTK ředitel ND Jan Burian. ND má vypracovanou studii proveditelnosti, až získá projektovou dokumentaci, bude v konkurzu hledat generálního dodavatele. Modernizace je tedy otázkou až dalších let. Dotkne se divadelních technologií a přístupových cest pro transport dekorací a kostýmů.

Nová scéna, výrazná stavba architekta Karla Pragera je příkladem specifického využití skla v architektuře. I tři desítky let po svém vzniku dokáže vzbudit vášně mezi těmi, kdo pro ni požadují památkovou ochranu a pietní zachování všech jejích prvků, a těmi, pro které je symbolem minulé éry. "Ministerstvo kultury nedávno obdrželo podnět k prohlášení Nové scény za kulturní památku; pro jeho kvalifikované vyhodnocení si nyní opatřuje podklady," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Správní řízení zatím úřad nezahájil. Stavba je neobvyklá i v interiéru - dominantním materiálem v něm je zelený kubánský hadovec, který v době socialismu tehdejší vládě věnovala Kuba.

Zahajovacím představením Nové scény byl 20. listopadu 1983 Tylův Strakonický dudák. Inscenace měla demonstrovat variabilitu prostoru v nejradikálnější variantě, sál byl uspořádán arénovitě s jevištěm uprostřed sálu a premiéra byla přenášena v přímém přenosu televizí. Už první představení ale poukázalo spíše na nedostatky scény a divadla, včetně špatné akustiky. O rekonstrukci Nové scény se proto mluví celá léta.

Otázka zástavby prostoru mezi Národním divadlem a voršilským klášterem se řešila při rozsáhlé rekonstrukce historické budovy divadla v letech 1977 až 1983. Architektonické soutěže na nejbližší okolí budovy se ale konaly už desítky let předtím. Zlom přinesla až demolice Chourových (Kaurových) domů, velkého objektu na Národní třídě koncem 50. let

V polovině 70. let vznikly plány na stavbu provozní budovy divadla, restaurace a divadelního sálu pro soubory ND. Zvukovou izolaci sálu proti hluku z velmi frekventované Národní třídy vyřešil těžký fasádní plášť s obkladem z kamenných desek, před kterým je předsazena stěna ze skleněných tvarovek podle návrhu Stanislava Libenského. Na domě jich je 4306, mají rozměr 80 krát 60 krát 40 centimetrů a váží asi 40 kilogramů.

Repertoár Nové scény tvoří inscenace souborů Činohry, Opery, Baletu a Laterny magiky. Vedle prezentace soudobé české a zahraniční tvorby vlastních souborů otevírá ND prostor i hostujícím inscenacím a pořádá dva mezinárodní festivaly Pražské Křižovatky a Opera Nova.
0 komentářů
přidat komentář

Související články