Ochranáři otevřou v srpnu Dům přírody v Moravském krasu

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
22.07.2015 11:00
Blansko


Blansko - Ochranáři otevřou v srpnu ve zkušebním provozu Dům přírody a informační centrum v Moravském krasu, jejichž výstavba přišla na 83 milionů korun. Smyslem domu je představit turistům přírodní zajímavosti krasu a vychovávat je k ochraně přírody. Moravský kras je nejstarší chráněnou oblastí na Moravě, vyhlášen byl v roce 1956. Nová zařízení by mělo ročně navštívit 50.000 lidí, řekl dnes ČTK vedoucí správy chráněné oblasti Leoš Štefka. Projekt z 85% financovala EU.
    Dům přírody stojí u Skalního mlýna v centru krasu, z něhož turisté vycházejí na procházky do Pustého a Suchého žlebu, v nichž jsou Kateřinská a Punkevní jeskyně. Objekt byl postaven ze dřeva a kamene. Informační centrum vzniklo u nedaleké propasti Macochy. Obě zařízení jsou již zkolaudována. V domě vzniká expozice.
    "Nepůjde jen o klasickou výstavu prezentující naše jeskyně, zvířata a rostliny krasu, kam budeme kromě turistů zvát také školy, ale nabídneme i četné zajímavosti. Jednou z nich bude například film ve formátu 3D o naší chráněné krajinné oblasti," uvedl Štefka.
    Zdůraznil, že návštěvnická centra nyní buduje většina národních parků a chráněných oblastí. Podle ochranářů totiž mnozí turisté nechápou, proč se vlastně stát po doporučení odborníků rozhodl tyto oblasti chránit. "Jejich jedinečnost lidem často uniká. V žádném případě nejde jen o to, že jsou v nich lokality, které jsou uvedeny v turistických průvodcích," dodal vedoucí.
    Moravský kras se rozkládá na Blanensku a Brněnsku a tvoří jej přes 1100 jeskyní. Pět z nich je zpřístupněno veřejnosti a ročně do nich zavítá 350.000 lidí. K zajímavostem patří 138,7 metru hluboká propast Macocha. Na jejích stěnách roste jako na jediném místě v ČR vzácná rostlinka kruhatka Mattioliho. Expozice by měla lidem zábavnou formou představit i tyto unikátní druhy rostlin a geologii celé oblasti.
0 komentářů
přidat komentář