Plán na opravu budějovického KD Slavie je naddimenzovaný

Vložil
ČTK
16.01.2023 21:15
České Budějovice

České Budějovice - Plán, jak přestavět a obnovit budějovický kulturní dům Slavie, je podle současného vedení města naddimenzovaný. Podle něj je nejasná ekonomika provozu, nutné by byly provozní dotace v desítkách milionů Kč. Výběrové řízení na firmu, jež Slavii opraví, by mělo skončit v půli února, zatím se nikdo nepřihlásil. Minulé vedení radnice se nesnažilo opravit Slavii co nejlevněji, řekli dnes novinářům radní. V posledních osmi letech radnici vedlo hnutí ANO. Bývalý náměstek primátora Ivo Moravec (HOPB) dnes ČTK řekl, že Slavie potřebuje obnovit, neví ale, zda jsou některé věci vycházející z návrhu architektů předražené.


Zakázka je vypsaná za 410 milionů Kč. Radní míní, že ji firmy překročí. Když bude cena moc vysoká, město bude moci rozhodnout, že takto Slavii neopraví, řekl jihočeský hejtman a budějovický radní Martin Kuba (ODS). Minulé vedení města vybralo architektonický návrh, podle nějž by se měl dům opravit.

"Ten projekt je naddimenzován na potřeby toho, co by ten kulturní dům měl plnit. Je to architektonicky velmi hezká věc, ale pro obyvatele Českých Budějovic jsou tam extrémně drahé technologie, třeba podlahové topení v sále. Při provozu, který tam můžeme předpokládat, je to trochu zbytečný náklad. Tím, že je vypsané výběrové řízení, už do něj ale nemůžeme zasahovat, protože zákon nám teď ukládá ho dokončit. Potom se můžeme rozhodnout. Musíme zjistit, jestli dostaneme nějaké nabídky, ty případně posoudit a potom rozhodnout," řekl Kuba.

Podle náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) je nejasná ekonomika provozu, hrozí nutné provozní dotace v desítkách milionů. Podle architektonického návrhu bude složité budovu opravit, obsahuje spoustu prvků s přehnaně vysokou pořizovací cenou, řekli radní. Podle nich se jejich předchůdci nesnažili, aby se Slavie opravila co nejlevněji; vidí spíš něčí snahu o vlastní architektonický pomníček. České Budějovice si kvůli přestavbě Slavie a dalším investicím otevřely bankovní úvěr 800 milionů Kč.

Moravec odkázal na to, že architektonickou soutěž bývalí radní konzultovali s opozičními kluby. "Řídil si to Juraj Thoma (bývalý náměstek primátora z HOPB, nyní na nemocenské), mám to všechno zprostředkovaně a věřím, že to tak skutečně bylo. Kulturní dům Slavie si zaslouží obnovu. Zdali je tam všechno zbytečně drahé, na to nevím, jak reagovat. Neznám detailně tu dokumentaci. Slyšel jsem také, že výběrové řízení je problematické, že se do něj nikdo nehlásí," řekl Moravec.

Jak dodal, kvůli dotazům stavebních firem se musí lhůta pro podání nabídek prodlužovat. Staveniště musí město předat vítězi tendru v květnu, na opravy jsou dva roky. Radní předpokládají, že získají i dotaci.

České Budějovice chtěly Slavii přestavět podle společného návrhu francouzských architektů z ateliéru Chaix & Morel et Associés, rakouského studia Christian Anton Pichler a rakouského architekta Jana Proksy. V přístavbě by měl být hlavní sál, proti současnému místu otočený o 90 stupňů a větší. Dole malý sál s kavárnou. Původní hlavní sál je podle architektů akusticky nevhodný. Do nového multifunkčního sálu se vejde 550 stojících diváků, sál pojme až 60 účinkujících, tedy i filharmonii. Dům by měl být delší o 6,5 metru, vzniknout by měla nová předsálí i schodiště. Projekční práce stály podle starších informací přes 36 milionů Kč.

Slavie byla původně německý Spolkový dům, který se budoval v letech 1871 až 1872. Projektoval se jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. V období před a při druhé světové válce se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu. Po osvobození nesl jméno Stalinův dům a později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak přešel na město, následně sloužil armádě. V roce 1962 ho stát předal opět městu a místo se na čas stalo jedním z kulturních center Českých Budějovic.
0 komentářů
přidat komentář

Související články