Plzeň - Plzeň nechala loni zrestaurovat mimořádně cennou ložnici navrženou architektem Adolfem Loosem v domě v Plachého ulici 6. Objekt patřil židovské rodině Hirschových, u nichž architekt získal svou první plzeňskou zakázku. Při opravách nábytku kladli experti velký důraz na autenticitu a zachování co největšího množství původních prvků. Ložnice je jediným pokojem, který se z Loosovy práce v domě v Plachého 6 dochoval, řekl ČTK primátorův náměstek pro kulturu Martin Baxa (ODS). Oprava stála 565.000 korun, z toho 449.000 korun byla dotace.
"V domě Hirschových získal Loos zakázku už v roce 1907, tehdy kompletně přestavěl byt v prvním patře. Z této realizace však zůstal jen strop nad jídelnou, zbytek byl zničen za socialismu," řekl Baxa. O dvacet let později Loos v domě navázal úpravami dalších prostor. Šlo o dvorní přístavbu kryté verandy s budoárem a adaptaci apartmánu syna vlastníků Richarda. Obývací pokoj byl v 80. letech 20. století demontován a dnes je po zrestaurování instalován v Praze. V domě tak zůstala jen ložnice.
Podle památkáře Karla Zlocha vznikala ložnice vznikla v době, kdy byl Loos na tvůrčím vrcholu. V místnosti se dochoval pro něj typický nábytek vestavěný do obvodových stěn. "Loos kladl důraz na dokonalou a promyšlenou účelnost. Šatní skříně jsou vybaveny policemi, zásuvkami, ve skříni na kabáty najdeme pečlivě zamaskovaná dvířka od trezoru," řekl. V duchu Loosova průkopnického odmítání umělého dekorativismu jsou povrchy hladké, bez ozdob. Dveře skříní a obklady stěn pokrývala exotická textilní tapeta. V minulosti ji ale někdo vytrhal, takže při rekonstrukci sháněli odborníci novou, barvou a typem vláken podobnou. Dodavatel ji přivezl z Tichomoří."
Cílem bylo zachovat co největší autenticitu a původnost. Například zelené rámy skříní, kde byl letitý nátěr už odřený, restaurátoři kompletně nepřetírali, ale komplikovaně opravovali a doplňovali jen poškozené úseky. Původní nátěr se při renovaci restauroval.
Plzeň je spolu s Vídní městem, kde Loos realizoval nejvíc svých návrhů. Plzeň ale nabízí největší možnost, aby si předválečné interiéry prohlédla i veřejnost. Interiéry mají pro město velkou hodnotu z pohledu cestovního ruchu. Od loňska jsou zpřístupněné tři prohlídkové trasy, které ukazují čtyři Loosovy interiéry. I díky tomu loni prudce vzrostl počet turistů z Rakouska, oproti roku 2014 se jich ubytovalo o 138% více.