Plzeň - Záchrana kulturního domu Peklo, podíl na obnově budovy městských lázní a kreativního centra DEPO2015 jsou prioritami nového vedení města Plzně v kulturních investicích. Reagují na ekonomickou situaci a na průzkum Názory obyvatel na kulturu statutárního města Plzeň 2022. ČTK to dnes řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).
"Památkově cenné Peklo i budova městských lázní mají pro Plzeň a její občany nespornou architektonickou i duševní hodnotu. Vrátit do nich život považujeme za naši povinnost," uvedl. Peklo je kvůli špatnému stavebnímu stavu zavřené a chátrá.
"Veřejnost vyjádřila jasnou nespokojenost se stavem kulturního domu Peklo a hlavně s absencí kvalitního kulturního a koncertního sálu s dobrou akustikou," řekla radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková (ANO). Kromě toho lidé oceňují umístění v centru města. Radní koncem loňského roku jmenovali pracovní skupinu na záchranu Pekla, složenou z odborníků a zástupců radnice. Sejde se v první polovině února a projedná náplň a možnosti rekonstrukce. Pomoc při obnově a využití Pekla slíbilo vedení Plzeňského kraje.
Plzeň se chce zase podílet na záchraně městských lázní, které loni koupil kraj a letos zahájí jejich úpravy. "Má tam být multikulturní prostor mimo jiné i pro Západočeskou galerii. Lázně teď čeká vypracování studií včetně stavebně historického průzkumu," řekla mluvčí města Eva Barborková. Nevyužívaná budova je z roku 1931.
Šéf opozičního klubu zastupitelů Spolu David Šlouf (ODS) uvedl, že minulé vedení města už mělo Peklo i DEPO2015 v plánu jako priority. "Lázně bych určitě neupřednostňoval, měl bych je jako další v plánu. Nebo ať řeknou, kolik jim dá kraj na naše projekty," řekl. Odhadl, že záchrana Pekla bude stát asi miliardu korun. Podle Šloufa už fungovala pracovní skupina k Peklu před rokem. "Začínají tedy znovu. Ale na druhou stranu je dobře, že se s tím něco dělá, protože ta budova si to zaslouží," řekl.
Umírněněji chce radnice přistoupit k projektu Kulturního a kreativního centra DEPO2015, který počítá s rekonstrukcí obou částí autobusové haly. "Jeho první fáze byla odhadována na 520 milionů korun, dnes by stála přes miliardu. Navíc se ukázalo, že je projekt podmíněn rekonstrukcí přilehlé Preslovy ulice, což záměr významně prodražilo," řekla mluvčí. Město čeká na dokončení projektu a na vydání stavebního povolení. "S developery v přilehlých oblastech jednáme o tom, že by se na obnově sítí podíleli," řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Město se podle něj chce připravit na realizaci po dílčích etapách, u nichž počítá s evropskými a státními dotacemi.
"Nemyslím si, že malá rekonstrukce u depa něco řeší. Bylo reálné získat 368 milionů korun na dotacích," řekl Šlouf. Obává se, že nové vedení města nestihne požádat o dotace, protože jejich čerpání je do konce roku 2025.