Hlučín - Podkroví a věž kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně se otevřely veřejnosti. Kromě vyhlídky upravený prostor nabízí i novou stálou expozici Muzea Hlučínska. Věnovaná je patronům současných či už neexistujících sakrálních objektů. Projekt architekta Jiřího Halfara Cesta k nebesům stál 6,9 milionu korun, finančně se něm podílelo město Hlučín a Moravskoslezský kraj. ČTK to dnes řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.
Hlučín na stavební úpravy přispěl částkou 4,4 milionu korun. Zbývajících 2,5 milionu získala farnost z rozpočtu Moravskoslezského kraje, který zároveň financoval expozici částkou 1,4 milionu korun, dalších 400.000 korun na ni přidalo město Hlučín.
"Vzniklo nové točité schodiště do věže a lávky nad chrámovou lodí a presbytářem. Zatímco schodiště zajišťuje výstup ke zvonům a vyhlídku na město a okolí, lávka umožňuje vstup do krovu k naší stálé expozici, kterou jsme rozvrhli do dvou částí," řekl ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.
Uvedl, že dlouho hledal něco, co by se do tohoto prostoru hodilo. Ze všech námětů nakonec vykrystalizovala idea představit patrony jednotlivých sakrálních objektů města, ať již současných či již neexistujících, a ukázat reálný dopad kultu světce na běžný praktický život obyvatel města.
První část expozice je nad klenbou chrámové lodi a je věnována patronům, kterým jsou nebo v minulosti byly zasvěceny kostely a kaple v Hlučíně. Prostřednictvím různých oblastí života, nad kterými drželi patronát, se návštěvník dozví reálie života města v minulosti. Příkladem patrona je kult svatého Jana Nepomuckého, který zapříčinil vznik stejnojmenného náboženského bratrstva. Jiným příkladem je dnes již neexistující špitál, který vznikl při kostele svaté Markéty a obyvatelům Hlučína sloužil téměř po čtyři staletí.
Druhá část expozice je situována nad presbytář. Jde o zvětšenou stylizaci vzácného renesančního obrazu Ukřižování z Hlučína, jehož originál zapůjčila hlučínská farnost do Arcibiskupského muzea v Olomouci. "Cesta k nebesům není jen fyzickou stezkou v podkroví kostela, ale má také duchovní symboliku. Prostor ukrytý pod krovem nám připomíná mistrovství dávných stavitelů a víru, která nás spojuje napříč generacemi," uvedl hlučínský farář Petr Rak.