Podnět k prošetření využívání NKP Klementinum

Zdroj
Petiční výbor
Vložil
Jiří Horský
01.09.2008 02:25
Ministerstvu kultury ČR
Památkové inspekci
k rukám Ing. Miroslavy Maškové
Milady Horákové 139
160 00 Praha 6

Věc: Podnět k prošetření využívání NKP Klementinum

V Praze, dne 9. května 2007
Vážená paní,

obracíme se na Vás s tímto podnětem, neboť předmětem dozoru památkové inspekce jsou též činnosti, spojené s ochrannou, obnovou a společenským uplatněním kulturních památek, kdy inspekce provádí hodnocení využívání a zpřístupňování kulturních památek a uplatňuje celospolečenské zájmy při obnově a využívání těchto památek.

Je - li vlastník (uživatel) kulturní památky povinen památku užívat pouze způsobem, který odpovídá jejímu kulturně politickému významu a památkové hodnotě, u památky ve vlastnictví státu pak příslušná organizace a její nadřízený orgán (zde Min. kultury) mají navíc dokonce vytvářet pro plnění uvedených povinností všechny potřebné předpoklady, platí toto jistě tím spíše pro národní kulturní památky.

Komplex budov Klementina v Praze, kde v současnosti hospodaří Národní knihovna ČR, bude knihovnickými institucemi postupně (alespoň částečně) vyklízen (STK, NK). Zároveň již nyní jsou některé činnosti v rámci této památky převáděny soukromým subjektům na základě smluv mezi NK a těmito osobami (zbytečně na dobu u samé horní hranice, jíž dovoluje zákon o hospodaření s majetkem státu, tedy na 8 let). Veřejnost může být pobouřena např. nynějším využitím obchodních prostor po levé straně vstupu do Klementina z Karlovy ulice, kde ještě nedávno bylo seriosní knihkupectví, nyní je zde prodáván sortiment běžný ve všech okolních obchodech ("shopech"): tzv. české sklo, hodinky, bavorské půllitry, kšiltovky a podobné nevkusné zboží, turisté jsou tu lákáni na "Slevy" atd.; to vše metr od cedule "Národní kulturní památka Klementinum".

V tzv. Prioritách NK i v nověji tiskem zveřejněných záměrech jsou nastíněny některé nápady na využití komplexu Klementina NK v budoucnosti, spojené i se stavebními zásahy, které vzbuzují pochybnost, zda jsou v souladu s posláním NK dle jejího Statutu , který s takovými činnostmi nepočítá. Je též otázka, zda tyto činnosti pro NK může zajišťovat jiný subjekt, když krom povinností dle uvedené památkové legislativy i samotný Statut NK uvádí, že věc (tedy i nemovitost: Klementinum) nebo její část, s níž NK hospodaří, může přenechat do užívání právnické nebo fyzické osobě v souladu s příslušnými právními předpisy a za podmínek stanovených zvláštním zákonem upravujícím nakládání s majetkem státu, pokud to není v rozporu s jejím kulturním posláním (výše zmíněný "shop" v takovém rozporu dle našeho názoru rozhodně je), když zde mohou být pochybnosti i z hlediska dodržení zákona č. 219/2000 Sb., o majetku ČR (možnost pronájmu z důvodu hospodárnějšího využití, ovšem pouze při zachování hlavního účelu ke kterému věc slouží, atp.- prodej nevkusných cetek s hlavním účelem NK nemá jistě naprosto nic společného).

Dále se v uvedených Prioritách hovoří mj. o zřízení letní kavárny, která má sloužit potřebám turistického ruchu. Nynější Všeobecná studovna (býv. letní refektář) nejen že má být součástí tras turistických prohlídek, ale má sloužit i jako kongresový sál, dle tisku mj. též pro dobrou možnost parkování, když Priority hovoří např. o zřízení dvoupodlažních podzemních garáží přímo v komplexu Klementina atd.

Domníváme se tedy, že je na místě prověřit
- podmínky, za nichž nynější hospodář objektu (NK) přenechává provoz částí objektu třetím osobám, za jakými účely, případně jsou - li takové účely v souladu jak se zákonem č. 20/1987 Sb., tak i se Statutem NK (zejména respektování využití památky v souladu s jejím kulturně politickým významem a památkovou hodnotou), např. v případě "shopu" v Karlově ulici atd.,
- záměry s využitím prostor dosud užívaných pro potřeby NK v budoucnosti, a to se stejným zaměřením jako u předchozího bodu, tzn. jak z hlediska rizika spojeného se stavebními úpravami, tak zejména z hlediska naplňování povinnosti užívání nár. kult. památky v souladu s jejím kulturně politickým významem.

Jsme též toho názoru, že pod poněkud zastaralým výrazem "soulad s kulturně politickým významem" je třeba rozumět takové využití památky, které pokud možno (a v případě právě Klementina to bezpochyby možné je) ctí a zachovává původní smysl a účel památky. Klementinum bylo stavěno jako akademie, tedy vysoká škola s kolejí, posluchárnami a pod., pravidelná vysokoškolská výuka zde nakonec probíhala ještě v době první republiky; poté byl celý komplex postupně adaptován na provoz knihovny, spojené i nadále s universitním životem. Domníváme se tak, že plány, které zde počítají s převážně turistickým využitím, s kavárnou, s pronajímáním pro kongresy atp., pronájmem soukromým institucím (zmiňuje se nyní PEN klub, Svaz nakladatelů, Knihovna V. Havla apod.), mohou být právě v tomto bodě v rozporu i s památkovými zájmy, které ze své podstaty nemohou být zaměřeny na pouhou ochranu a konservaci hmotného stavu památek, ale mají regulovat jistě i jejich užití, což platí zejména u kulturních památek, prohlášených vládou za národní. Jedná-li se navíc o vlastnictví státu, může být dle našeho názoru efektivita vynucování uvedených zákonných požadavků, nyní (např. v případě uvedeného "shopu") zřejmě upozaděných, maximální.

Budeme vděčni za jakoukoli informaci či zprávu v uvedené věci a jsme s pozdravem.

Mgr. Adam Křístek
0 komentářů
přidat komentář

Související články